Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. júl 2021, streda
 

Nelegálne zamestnávanie a obchod s bielym mäsom

08. 03. 2017

znak_PZ

Úrad hraničnej a cudzineckej polície (Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru) v týchto dňoch zasahoval v prípade prevádzačstva, aj v prípade obchodovania s ľuďmi. 

K trestnému činu prevádzačstva malo dochádzať nelegálnym zamestnávaním cudzincov. Minimálne od roku 2015 mali zástupcovia pracovnej agentúry získavať v Srbsku záujemcov o prácu a prepravovať ich priamo do výrobných závodov na Slovensku. 

Občania Srbska sa smú bez víz na Slovensku zdržiavať v jednom polroku maximálne 90 dní. Na zamestnanie však potrebujú povolenie na pobyt, ktoré udeľuje cudzinecká polícia. Výnimkou je prípad, ak zamestnávateľ z iného členského štátu EÚ vyšle zamestnanca na Slovensko na poskytovanie služieb. 

Úlohou vyšetrovateľov je preto zistiť, či občania Srbska neboli vyslaní na územie Slovenka ako zamestnanci spoločnosti z iného členského štátu a či boli dodržané všetky zákonné postupy a postupy podľa smerníc Európskej únie. 

Policajti v súvislosti s týmto prípadom vykonali v trnavskom kraji domovú prehliadku a prehliadku kancelárskych priestorov u konateľa pracovnej agentúry. Zaistili dokumenty a počítačové údaje súvisiace s trestnou činnosťou. Skontrolovali ubytovne, kde sa Srbi zdržiavali a všetkých ich, ako svedkov, vypočuli. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prevádzačstva, doposiaľ nikoho neobvinil. Pokiaľ by obvinenie vzniesol, páchateľom by hrozil trest odňatia slobody na dva až osem rokov. 

 

V druhom prípade mal Viktor D. (50) využiť zlú sociálnu situáciu 22 ročnej ženy. Mal ju u seba ubytovať, no musela spať na zemi a mala dostávať len minimum jedla. 

Pod hrozbou fyzického násilia, ku ktorému malo aj dochádzať, ju mal každodenne nútiť poskytovať sexuálne služby. Peniaze za nútenú prostitúciu mal všetky preberať sám. Zákazníkov mal zabezpečovať telefonicky, poškodenú mal k záujemcom voziť priamo domov. 

S vidinou väčšieho zisku mal nakoniec dojednať jej predaj a vývoz do zahraničia na výkon prostitúcie. Na zrealizovanie predaja mal poveriť Vojtecha Š. (51). Ten mal mladú ženu priviesť do reštaurácie v michalovskom okrese a za 500 € ju mal odovzdať kupcovi. 

Policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii (nezamieňať s NAKA!) obchod prekazili a počas zásahu Vojtecha Š. zadržali. Vyšetrovateľ (národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP) oboch Trebišovčanov obvinil zo zločinu obchodovania s ľuďmi. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov, stíhaní sú väzobne.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby