Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák na pracovnej ceste vo Vietname ocenil pokrok tejto ázijskej krajiny
06. 06. 2017HANOJ – „Slovensko a Vietnam sú síce geograficky vzdialené, ale ľudsky sme si veľmi blízki." Vyhlásil to na stretnutí s premiérom Vietnamu Nguyen Xuan Phucom podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Róbert Kaliňák na oficiálnej návšteve tejto ázijskej krajiny, ktorá sa konala na základe pozvania vietnamskej strany na prelome mája a júna.
Spolu s vietnamským premiérom rozobrali možnosti ďalšej spolupráce medzi obidvoma krajinami. Minister vnútra Kaliňák ocenil zavedenie vízovej liberalizácie zo strany Vietnamu na jar tohto roku, keď Slovensko zaradili do programu tzv. e-visa systému. Kvôli vízam do tejto ázijskej krajiny už slovenskí občania nemusia navštíviť ambasádu. „Som však presvedčený, že zrušenie víz by pomohlo aj nárastu počtu slovenských turistov, ktorí by si vybrali ako dovolenkovú destináciu práve Vietnam. Bezpečnostná situácia hrá dnes pri výbere dovolenky pre Slovákov dôležitú úlohu a bezpečnosť vo Vietname je na vysokej úrovni,“ ocenil Robert Kaliňák.
Ročne navštívi túto ázijskú krajinu niekoľko tisíc Slovákov. „Pokrok, ktorý zaznamenal Vietnam v posledných rokoch, je závideniahodný,“ vyhlásil ďalej minister Kaliňák. Spolu s vietnamským premiérom vidia nové výzvy najmä v zlepšení obchodných vzťahov medzi oboma krajinami. Vietnam je pre Slovensko 14. najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom slovenské firmy sa už dnes podieľajú napríklad na výstavbe priemyselného parku v severnom Vietname, budú sa podieľať na výstavbe ropovodu a plynovodu z Vietnamu do Laosu, obrieho colného skladu alebo dodávajú meteorologické stanice pre vietnamské letiská.
Vo svojom pracovnom programe minister vnútra R. Kaliňák pokračoval s vietnamským ministrom pre vnútornú bezpečnosť generálom To Lamom, s ktorým počas jeho marcovej návštevy Slovenska podpísali dohody o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti najmä v oblastiach ako nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie, korupcia, falšovanie peňazí, nedovolené obchodovanie so zbraňami. Obaja sa vo Vietname dohodli na zlepšení spolupráce pri pátraní po hľadaných osobách, výmeny informácií na všetkých úrovniach, v lepšej kooperácii pri boji proti terorizme a kriminalite, školeniach policajtov ako aj možnosti vytvorenia miesta slovenského policajného pridelenca v Hanoji.
Spolu so slovenskou delegáciou si pozreli aj priestory technologického parku vietnamského ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. V podniku vyrábajú prístroje a materiálno-technické prostriedky pre bezpečnostné zložky štátu. „Vidíme tu veľký potenciál pre slovenské firmy, ktoré by sa svojimi bezpečnostnými technológiami mohli podieľať na spoločnom podniku priamo vo Vietname,“ vyhlásil minister Kaliňák. So svojím partnerom sa dohodli na zriadení prvých pracovných skupín, ktoré by túto spoluprácu mali dostať do reality.
V Hočiminovom meste sa podpredseda vlády a minister vnútra stretol s námestníkom ministra vnútra pre verejnú bezpečnosť generálom Ngyuen Van Thanhom ako aj ďalšími predstaviteľmi bezpečnostných zložiek Vietnamu. Ministra vnútra R. Kaliňáka prijal aj primátor mesta Nguyen Thanh Phong, ktorý už o niekoľko dní navštívi Slovensko, predovšetkým Košice, ktoré sú partnerom Hočiminovho mesta. Na okraj programu na juhu Vietnamu Kaliňák rokoval s honorárnym konzulom Slovenska vo Vietname Ho Huyom a navštívil vojenské tunely Cu Chi.
Na stretnutí ministra vnútra R. Kaliňáka s guvernérom provincie Quangh Ninh zase prebrali možnosti investícií slovenských podnikateľov vo Vietname v oblasti cestovného ruchu.