Pripravujeme zákon proti šíreniu nenávisti na internete inšpirovaný Nemeckom a Rakúskom

15. 05. 2025

Slovensko v posledných rokoch čelí prudkému nárastu nenávistných prejavov v online priestore. Ministerstvo vnútra SR prichádza s legislatívnou iniciatívou, ktoré umožní efektívnejší boj proti šíreniu nenávisti a strachu, ale aj vyhrážkam, zosmiešňovaniu, či ponižovaniu jednotlivca alebo sociálnych skupín. 

„Zákon o boji proti nenávisti na internete bude chrániť všetkých, ktorí sa stanú terčom nenávistných prejavov, zastrašovania či šikany v online priestore. Internet už nebude bezprávnym miestom a nenávistné príspevky budú oveľa ľahšie odstránené, páchatelia vypátraní a obete sa už nebudú musieť báť nekonečného dokazovania trestného činu pred súdom. Týmto zákonom povie aj Slovensko jasné „NIE“ nenávisti a násiliu v online priestore,"  povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Dodal, že aj slová na internete môžu zabíjať a klamstvo s manipuláciou v akejkoľvek forme a na akomkoľvek mieste sú tou najrýchlejšou cestou k tomu, aby sa tragická udalosť z Handlovej opäť zopakovala.

Minister informoval, že navrhne novú skutkovú podstatu priestupku, alebo trestného činu nenávistného prejavu. 

Nemecko bojuje proti nenávistným prejavom v online priestore najmä prostredníctvom zákona NetzDG, ktorý zaväzuje veľké sociálne siete rýchlo odstraňovať nelegálny obsah, inak im hrozia vysoké finančné sankcie.

Rakúsko prijalo v boji proti nenávistným prejavom v online priestore legislatívu, ktorá je veľmi podobná nemeckému zákonu NetzDG. Kľúčovým právnym predpisom je zákon o boji proti nenávisti na internete, ktorý od roku 2021 rozšíril ochranu obetí a zjednodušil vymáhanie práv v prípade nenávistných prejavov online. Od februára 2024 je tiež účinný aj zákon o digitálnych službách, ktorý umožňuje rýchle vymazanie nenávistných príspevkov prostredníctvom súdu. Obete nenávistných prejavov na internete a kyberšikany môžu očakávať rýchle a účinné riešenie, vrátane kompenzácie.