Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Do Libanonu sme poslali humanitárnu pomoc

11. 08. 2020

airbus-special-chvost-ilustr

V reakcii na minulotýždňové tragické udalosti v Bejrúte Slovenská republika poskytla Libanonu humanitárnu pomoc a tiež finančný príspevok 100-tisíc eur. V utorok 11. augusta 2020 odletel do Bejrútu vládny špeciál Airbus A319 s vyše 6-tononovou zásielkou.

 

„Do Libanonu dopravíme náklad zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov, čo sú komodity, ktoré obyvatelia ťažko skúšaného Bejrútu potrebujú momentálne najviac,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec s tým, že let vládneho špeciálu potrvá vyše troch hodín. Zároveň vyzdvihol profesionálnu prácu koordinačného tímu podieľajúceho sa na kompletizácii humanitárnej pomoci.

Tlačová konferencia pred odoslaním humanitárnej pomoci
Realizácia tejto pomoci je výsledkom koordinácie rezortov vnútra, zahraničných vecí, obrany a zdravotníctva. Osud zranených nám nie je ľahostajný a chceme priložiť pomocnú ruku k dielu. V tejto humanitárnej pomoci budú primárne zahrnuté lieky proti bolesti, infúzna terapia, obväzy či vaty. Ide o lieky a zdravotnícky materiál na ošetrovanie a liečbu zranených v hodnote približne 45 000 eur,“povedala Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.

Nakladanie zásielky
Súčasťou nákladu sú aj dve tony trvanlivých potravín, ktoré poskytla organizácia Človek v ohrození a ďalší zdravotnícky materiál od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Finančná pomoc vo výške 100 000 eur z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je určená Libanonskému humanitárnemu fondu, ktorý spravuje Humanitárna agentúra OSN (OCHA).Ide o spoľahlivého medzinárodného partnera s dobrou znalosťou miestnych pomerov, ktorý dokáže efektívne mobilizovať finančné zdroje a zabezpečiť pomoc operatívne a tam, kde je najviac potrebná.

Ukladanie do nákladného priestoru vládneho špeciálu Airbus

„Slovensko súcití s ťažko zasiahnutým libanonským obyvateľstvom a svoju solidaritu vyjadruje konkrétnou materiálnou i finančnou humanitárnou pomocou. Veľmi si vážim snahu pomôcť Bejrútu zo strany slovenskej verejnosti, ako aj mimovládnych organizácií, ktoré organizujú finančné zbierky a zároveň prispeli cenným materiálom do aktuálne zasielanej pomoci,“ uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.