Zasadala Rada NBAC - v platnosti zostáva druhý, zvýšený stupeň teroristického ohrozenia

20. 05. 2026

V utorok 19. mája 2026 sa uskutočnilo rokovanie Rady Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC), ktorej predsedal minister vnútra Slovenskej republiky.

Rada na rokovaní vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike, najmä v oblasti hybridných hrozieb a kybernetickej bezpečnosti. Súčasťou rokovania bolo aj vyhodnotenie situácie a poznatkov získaných v súvislosti s pokusmi o narušenie kybernetickej infraštruktúry niektorých štátnych orgánov.

Ministerstvo vnútra  na rokovaní rady informovalo o konkrétnych krokoch, ktoré vykonáva v oblasti zvyšovania bezpečnosti a odolnosti svojej infraštruktúry tak, aby bola v najvyššej možnej miere zabezpečená nerušená prevádzka rezortu, poskytovanie služieb občanom a ochrana údajov, s ktorými ministerstvo a jeho zložky pracujú. Predmetné modernizačné kroky sú realizované nielen ako reakcia na odhalené bezpečnostné udalosti v infraštruktúre rezortu, ale aj s cieľom predchádzať potenciálnym hybridným hrozbám v kybernetickej doméne, zvyšovať spôsobilosť rezortu včas identifikovať narušenie alebo pokusy o narušenie infraštruktúry a v prípade ich identifikácie vykonávať potrebné protiopatrenia na elimináciu možných bezpečnostných rizík do budúcna.

Pri odhalených udalostiach rezort postupuje v súlade s príslušnými právnymi predpismi a niektorými podnetmi sa už začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní.

Členovia rady zároveň zhodnotili aktuálnosť stupňa teroristického ohrozenia v Slovenskej republike a diskutovali o potrebe aktualizácie súvisiacich bezpečnostných opatrení. Na základe vyhodnotenia situácie zostáva v platnosti druhý stupeň teroristického ohrozenia – zvýšený stupeň ohrozenia.