Spoločne sme predstavili akčný plán reakcie na príchod utečencov pre Slovensko na rok 2023
27. 02. 2023Na pôde Ministerstva vnútra SR bol v pondelok 27. februára 2023 zástupcom agentúr OSN, medzinárodných aj domácich mimovládnych organizácií, zástupcov rezortov a veľvyslanectiev predstavený Akčný plán reakcie na príchod utečencov pre Slovensko na rok 2023 (RRP – Regional Response Plan).
UNHCR Slovensko plán predstavilo v mene všetkých 28 zúčastnených partnerských organizácií, ktoré pracovali na jeho tvorbe.
''Naším cieľom je predovšetkým čo najefektívnejšie podporovať utečencov a utečenkyne, aby si znovu vybudovali plnohodnotné životy tak, aby prinášali hodnoty nie len sebe, ale aj slovenskej spoločnosti. Vidíme, že záujem z ich strany je mimoriadny,” uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Ľubomír Šablica.
Akčný plán 28 partnerských humanitárnych organizácií zahŕňa aj 16 slovenských partnerov. Ich spoločná požiadavka k donorom na financovanie aktivít na Slovensku je v celkovej výške 80,1 milióna dolárov.
"Za 27 rokov svojej praxe v UNHCR som ešte nevidela takú príkladnú reakciu celej spoločnosti, a to od najvyššej štátnej až po miestnu úroveň, či už to bolo zo strany ústredných, okresných alebo miestnych orgánov, slovenských mimovládnych organizácií a dobrovoľníkov. Bola to skutočne pozoruhodná celospoločenská odozva. Medzinárodné spoločenstvo pevne stojí pri Slovensku a ukrajinských utečencoch, ktorí boli vrúcne prijatí a zároveň poskytuje podporu krajine, ktorá doteraz nemala priamu skúsenosť s takým veľkým prílevom ľudí utekajúcich pred vojnou,“ zdôraznila vedúca Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku Danijela Popovic-Efendic.
Akčný plán podrobne pokrýva 5 hlavných životných situácií od ochrany zraniteľných skupín, cez zdravotnú starostlivosť, školstvo, sociálnu inklúziu a základné potreby, čím zároveň kopíruje štátnu štruktúru Koordinačného výboru pre integráciu odídencov a odídenkýň a vymedzuje a sprehľadňuje kompetencie jednotlivých organizácií zapojených do procesu pomoci.
"Situácia s odídencami z Ukrajiny je špecifická najmä v ich vekovom zložení a pohlaví. Ide najmä o deti, ženy a starších ľudí, ktorí patria k zraniteľným skupinám obyvateľstva. V rámci ministerstva vnútra aktívne pracujeme na ich ochrane a pomoci a to nielen z pozície Policajného zboru a našich mimovládnych organizácií, ale aj v úzkej spolupráci s agentúrami OSN, ” pripomenul riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.
O svoje skúsenosti s integráciou osôb, ktoré ušli pred vojnou Ruska proti Ukrajine na Slovensko, či spoluprácou so štátom a samosprávami pri poskytovaní služieb odídencom, sa podelili aj ďalší zástupcovia neziskových organizácií.
V roku 2023 budú humanitárne partnerské organizácie v spolupráci so štátnymi orgánmi pokračovať v úsilí zabezpečiť koordinovanú reakciu s cieľom efektívnejšie adresovať potreby utečencov a utečeniek z Ukrajiny.
Okrem Slovenska boli obdobné akčné plány pripravené pre ďalších 9 krajín: Česko, Bulharsko, Estónsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Moldavsko, Poľsko a Rumunsko.
Foto: MV SR/Gabriela Tuchyňová