Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. marec 2024, utorok
 

Voľby do Európskeho parlamentu mali pokojný priebeh, volebná účasť dosiahla 22,74 percenta

27. 05. 2019

foto-eurovolby-ilustr

Oficiálne výsledky potvrdila v nedeľu 26. mája 2019 pred polnocou  potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Hlasovať vo voľbách do  Európskeho parlamentu v SR v sobotu 25. mája 2019  využilo  1 007 398 voličov. To predstavuje volebnú účasť 22,74 percenta, čo je podľa predsedu komisie Eduarda Báránya nezanedbateľne viac ako pri predchádzajúcich eurovoľbách. V roku 2014 bola účasť 13,05 percenta.

V mestách bola účasť vyššia -  24,52 percenta, a v obciach nižšia - 20,62 percenta.


Vo voľbách do Európskeho parlamentu  mohlo podľa odhadu Štatistického úradu SR hlasovať viac ako 4,4 milióna voličov. Hlasovať v eurovoľbách mohli nielen slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného štátu EÚ, ktorí majú v SR trvalý pobyt, ak o to požiadali.

Pozrite si: Definitívne výsledky hlasovania - informácie Štatistického úradu SR

Najvyššia účasť v eurovoľbách bola v Bratislavskom kraji. Obálky si vo volebnej miestnosti prevzalo 31,55 percenta voličov. Vyplýva to z dát zverejnených Štatistickým úradom SR.Naopak, najnižšia účasť bola v Košickom kraji, kde si obálky vo volebnej miestnosti prevzalo 19,26 percenta voličov. 
 

Slováci si v eurovoľbách zvolili 14 europoslancov

  • Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS - Spolu),
  • Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD),
  • Milan Uhrík, Miroslav Radačovský (ĽSNS),
  • Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH),
  • Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS),
  • Peter Pollák (OĽaNO).

/Miriam Lexmann sa mandátu ujme až po prípadnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ./

Štátna komisia prijala k podnetom podľa jej predsedu Eduarda Báránya asi 30 uznesení. "Išlo o otázky týkajúce sa dodržiavania volebného moratória a bežných organizačno-technických vysvetlení pri uplatňovaní volebného práva občanmi," priblížil obsah podnetov.
Eduard Bárány označil za najzávažnejší incident počas eurovolieb vyrojenie včiel v blízkosti jednej z košických volebných miestností. Priebeh volieb označil za  korektný a pokojný.
 

Pokojný priebeh volieb konštatovala aj polícia, ktorá v súvislosti s voľbami zaznamenala 23 podaní. Na nedeľnej  tlačovej konferencii to zhodnotil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka. "Môžem povedať, že počas volieb do EP nedošlo k narušeniu verejného poriadku, z našej strany bola bezpečnostná situácia priebežne vyhodnocovaná," skonštatoval viceprezident Bozalka.

Z celkových 23 podaných oznámení sa 9 týkalo podozrení z trestnej činnosti. V dvoch prípadoch začali trestné stíhanie. Polícia ďalej eviduje tri priestupky a 11 iných podnetov. Róbert Bozalka dodal, že medzi nimi boli okrem volebnej korupcie napríklad marenie prípravy a priebehu volieb a referenda, poškodzovanie cudzej veci, poškodzovanie cudzích práv a krádeže. Priestupky zaznamenala polícia proti verejnému poriadku a občianskemu spolužitiu.

V súvislosti s volebnou korupciou ozrejmil, že každé  oznámenie bolo riadne zadefinované, realizujú sa procesné úkony a na základe výsledkov polícia rozhodne.


Na priebeh volieb podľa dohliadalo 6090 policajtov. Úlohám spojenými len s voľbami sa venovalio 4009 policajtov, ostatní boli určení na bežný výkon služby.

 

 

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz