MPK/Správa o bezpečnosti SR
Predkladateľ: Úrad vlády SR
Oblasť: Obrana a bezpečnosť
Typ: MPK
Dňa 23.05.2023 bola v MPK zverejnená Správa o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2022. Cieľom správy je, podobne ako po minulé roky, vyhodnotiť vývoj vnútorného a vonkajšieho bezpečnostného prostredia Slovenskej republiky za rok 2022 a identifikovať hrozby a faktory, ktoré ho ovplyvňovali.
Správa sa člení na:
1. Úvod
Správa o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2022 bola vypracovaná s cieľom informovať o dôležitých udalostiach, ktoré formovali vnútorné a vonkajšie bezpečnostné prostredie Slovenskej republiky v minulom roku. V správe sa uvádzajú jednotlivé oblasti s identifikovanými hrozbami, ktoré ovplyvňovali bezpečnosť SR, pričom naznačuje ich vývoj v budúcom období.
Najvýznamnejší vplyv na bezpečnosť v SR v minulom roku mala pandémia COVID‑19 a invázia Ruskej federácie na Ukrajinu, ktorá spôsobila nielen začiatok ozbrojeného konfliktu v susednej krajine SR, ale aj spustenie najväčšej migračnej vlny v Európe od konca druhej svetovej vojny.
2. Charakteristika bezpečnostného prostredia
i. SR v širšom bezpečnostnom prostredí
V dôsledku vojnového konfliktu v Európe a vojenskej pomoci pre Ukrajinu sa do popredia dostali témy zvýšených výdavkov na obranu, modernizácie zbraňových systémov, dostatočnosti zásob munície a produkčných kapacít obranného priemyslu. Ďalšími významnými faktormi, ktoré ovplyvňovali globálne bezpečnostné prostredie z vojenského hľadiska, bol rozvoj nových zbraňových systémov, inovácie informačných a komunikačných technológií a nárast zbrojenia.
K zhoršenému bezpečnostnému prostrediu prispievali aj ďalšie pretrvávajúce regionálne konflikty v európskom susedstve, limitovaný pokrok v integračných procesoch na západnom Balkáne, napätie medzi Srbskom a Kosovom či nefunkčné štátne inštitúcie v Bosne a Hercegovine. Naďalej pokračovali konflikty na Blízkom východe, v regióne severnej Afriky a Sahelu a s nimi súvisiace hrozby nelegálnej migrácie. Osobitne znepokojivým bol vývoj v regióne severovýchodnej Ázie sprevádzaný nárastom napätia na Kórejskom polostrove a v Taiwanskej úžine.
Vonkajšie bezpečnostné prostredie SR ďalej ovplyvňovala kríza multilateralizmu sprevádzaná prehlbujúcim sa geopolitickým súperením, ktorého dôsledkom je zníženie akcieschopnosti medzinárodných organizácií. Výzvou pre EÚ a jej členské štáty sú naďalej zraniteľnosti, resp. závislosti v ekonomickej, energetickej, technologickej, zdravotníckej či vojenskej oblasti
ii. Ústavné zriadenie, verejný poriadok, bezpečnosť osôb a majetku
Na situáciu v SR mala priamy dosah bezprecedentná utečenecká vlna spočívajúca v príchode obyvateľov Ukrajiny. Ruská invázia na Ukrajinu zásadným spôsobom ovplyvnila aj bezpečnostnú situáciu vo všetkých krajoch SR. V tejto súvislosti boli vyhlásené mimoriadne situácie, počas ktorých zasadali bezpečnostné rady krajov.
Počas celého roka platil zvýšený stupeň teroristického ohrozenia na území SR na úrovni 2. V októbri 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave udial bezprecedentný bezpečnostný incident, ktorého cieľom boli osoby z LGBTI+ komunity. Útok bol kvalifikovaný ako trestný čin teroristického útoku.
Šírenie rôznych dezinformačných, manipulatívnych, polarizujúcich obsahov a prokremeľskej propagandy prevažne aktérmi zo SR bolo najvýraznejším prejavom hybridného pôsobenia. Dezinformátori prispievali k ďalšiemu prehlbovaniu polarizácie v spoločnosti, zvyšovaniu nedôvery občanov SR voči štátnym inštitúciám a nárastu počtu nenávistných prejavov najmä v online prostredí.
Aktivity organizovaných zločineckých skupín v SR sa zameriavali predovšetkým na ekonomickú a drogovú kriminalitu, ktoré sú dlhodobo hlavnými zdrojmi ich príjmov.
Korupčné správanie bolo zaznamenané najmä pri vydávaní rôznych povolení, rozhodnutí, prideľovaní dotácií, výbere dodávateľov, nákupoch, predajoch a prenájmoch majetku.
iii. Ekonomika, sociálno-zdravotná oblasť a životné prostredie
Dodávky zemného plynu, ktoré Rusko začalo obmedzovať ešte v druhej polovici 2021, vyústili po februári 2022 do ich takmer úplného zastavenia.
Inflácia v minulom roku dosiahla 12,8 %. Výrazne narástli ceny potravín, a to o 19,3 %. Dlh verejnej správy narástol na historicky najvyššiu úroveň 62,2 % hrubého domáceho produktu.
Závislosť SR na primárnych energetických zdrojoch ako je jadrové palivo (100 %), zemný plyn (98 %) a ropa (99 %) bola v porovnaní s rokom 2021 na rovnakých hodnotách okrem uhlia (80 %), v ktorom sa zvýšila o 10 %.
V zdravotníckej oblasti bola na začiatku roka bezpečnostná situácia v SR ovplyvnená pretrvávajúcou pandémiou ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiacimi protipandemickými obmedzeniami zavedenými ešte v roku 2021. K výraznejšiemu uvoľneniu týchto opatrení došlo až od polovice marca 2022. Ohrozením bezpečnosti SR v oblasti ochrany zdravia a životov osôb boli aj hromadné výpovede lekárov.
iv. Bezpečnosť kybernetického priestoru
SR zaznamenala nárast počtu aj sofistikovanosti kybernetických útokov, najmä na štátne a vzdelávacie inštitúcie, súkromné spoločnosti, kritickú infraštruktúru a jednotlivcov.
3. Zachovanie bezpečnosti SR
i. Zahranično-bezpečnostné aspekty
Zásadným faktorom ovplyvňujúcim zahranično-bezpečnostné aktivity SR bola v roku 2022 ruská vojenská agresia proti Ukrajine. SR začala okamžite po napadnutí všestranne pomáhať Ukrajine, a to politickou podporou, poskytovaním humanitárnej pomoci, ako aj dodávkami zbraní a vojenského vybavenia. Ruská agresia na Ukrajine poukázala na dôležitosť kolektívnej obrany v rámci NATO, ako aj zásadný prínos členstva SR pre udržanie našej bezpečnosti.
SR začiatkom roka 2022 zásadne posilnila bilaterálnu spoluprácu so Spojenými štátmi americkými v oblasti bezpečnosti a obrany.
V rámci spoločnej ochrany vonkajších schengenských hraníc bolo vyslaných spolu 98 príslušníkov PZ do operačných aktivít pohraničnej agentúry Frontex.
ii. Zabezpečovanie obrany štátu
Na území SR bola nasadená nielen spojenecká technika, ale aj Mnohonárodná bojová skupina Slovenskej republiky. Ochrana vzdušného priestoru SR bola od septembra 2022 zabezpečovaná leteckými prostriedkami Vzdušných síl Armády Českej republiky a poľských vzdušných síl.
iii. Ochrana ústavného zriadenia, verejného poriadku a bezpečnosti osôb a majetku
Prejavy s extrémistickým obsahom sa v roku 2022 presúvali najmä na internet. PZ tak zameral svoju snahu na zvyšovanie kapacít a získavanie spôsobilosti na odhaľovanie takýchto kriminálnych aktivít.
Prudký nárast nelegálnych migrantov tranzitujúcich cez SR výrazne vyťažil útvary Úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia.
V oblasti verejného poriadku a bezpečnosti osôb a majetku boli na úrovni krajov prijímané opatrenia s cieľom znížiť kriminalitu a protiprávnu činnosť.
iv. Ochrana ekonomiky, sociálnej stability a životného prostredia
V reakcii na zmiernenie dôsledkov ruskej invázie na Ukrajine prijala vláda niekoľko bezprecedentných opatrení ako kompenzačné opatrenia súvisiace s rastom cien energií. Vláda pristúpila tiež k zastropovaniu cien energií pre domácnosti na rok 2023.
Z pohľadu energetickej bezpečnosti SR mala stále zásadný význam predovšetkým diverzifikácia energetických zdrojov i prepravných trás zemného plynu, ropy a elektriny.
v. Zachovávanie kybernetickej bezpečnosti
V súvislosti s nárastom a dynamikou kybernetických hrozieb SR reagovala prijatím novej legislatívy, spoluprácou na národnej a medzinárodnej úrovni, ale aj vzdelávacími aktivitami.
Aktivity Vojenského spravodajstva na úseku kybernetickej bezpečnosti boli zamerané na budovanie národných kybernetických spôsobilostí a rozvíjanie spolupráce na národnej a medzinárodnej úrovni.
4. Záver
V roku 2022 vláda priebežne plnila jednotlivé úlohy v oblasti bezpečnosti štátu vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády. Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v susednej Ukrajine zasadala bezpečnostná rada na začiatku roka so zvýšenou frekvenciou. Popri vyhodnocovaní diania na východ od SR boli naznačené možnosti ďalšieho vývoja ruskej vojny na Ukrajine, najmä jej vplyv na Slovensko. Bezpečnostná rada predpokladala masívny príliv utečencov z Ukrajiny, najmä z oblastí bojovej činnosti. Počet migrantov však prevýšil mierové možnosti štátu. Najviac zasiahnuté boli Košický a Prešovský samosprávny kraj, ktoré sa museli vysporiadať s najväčším náporom utečencov sústredených v blízkosti hraničných priechodov s Ukrajinou.
MPK končí: 05.06.2023