Ostatné materiály vlády SR/Návrh zmeny Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky

08. 05. 2023

Predkladateľ: vedúci Úradu vlády Slovenskej republiky

Oblasť: plán obnovy a odolnosti

Typ: ostatný materiál vlády SR 

Dňa 19.04.2023 vláda schválila návrh zmeny Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Hlavným cieľom je aktualizácia materiálu a pridanie novej kapitoly, ktorá reaguje na ruskú agresiu na Ukrajine a s ňou súvisiace výzvy. Schváleným materiálom sa mení POO SR, ktorý bol schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 221 z 28.apríla 2021. 

Vznik mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti reagoval na celosvetovú zdravotnú krízu, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu. Počas úvodných rokov implementácie POO SR však začala Európa čeliť novým výzvam, ktoré neboli v POO SR adresované, resp. je kvôli nim nutné POO SR aktualizovať. 

Jedným z hlavných dôvodov aktualizácie POO SR je pridanie novej kapitoly REPowerEU, ktorá reaguje na ruskú agresiu na Ukrajine a s ňou súvisiace výzvy. Ruská vojenská agresia voči Ukrajine vytvorila novú geopolitickú realitu, ktorá radikálne narušila globálny trh s energiami. V tejto súvislosti čelí Slovensko v európskom, ale aj národnom konte neodkladným výzvam, ktoré musia urýchlene znížiť závislosť od ruských fosílnych palív, zrýchliť zelenú transformáciu a zároveň zvýšiť odolnosť a bezpečnosť energetického systému v celej Európskej únii. Hlavným cieľom reforiem a investícií v kapitole REPowerEU je preto prispieť k diverzifikácii zdrojov energie a odkloneniu sa od ruských fosílnych palív. Okrem vyššie spomínaných cieľov kapitola REPowerEU pokrýva aj také opatrenia, ktoré pomôžu v boji proti energetickej chudobe, podporia bezemisnú dopravu a urýchlia rekvalifikáciu pracovnej sily na ekologické a súvisiace digitálne zručnosti.

Ďalšími nemenej podstatnými dôvodmi na potrebu aktualizácie POO SR sú 

1)     zníženie alokácie súvisiacej s aktualizáciou maximálneho finančného príspevku na základe článku 18 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti;

2)     novovzniknuté objektívne okolností, kvôli ktorým POO SR už nie je možné naďalej zrealizovať v pôvodne plánovanej miere; 

3)     oprava rôznych druhov administratívnych chýb, ktoré sa vyskytujú v POO SR s cieľom predísť možným nedorozumeniam a komplikáciám pri implementácii, ako aj hodnotení uspokojivého splnenia jednotlivých míľnikov a cieľov v budúcnosti zo strany Európskej komisie.

Sprievodná dokumentácia