Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 10. máj 2021, pondelok
 

Výcvik v roku 2014

V roku 2014 absolvovalo výcvik vo výcvikom zariadení simulujúcom podmienky požiaru v uzatvorenom priestore 432 príslušníkov Krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica a Výcvikového centra Lešť.

Výcvik pozostáva z teoretickej a praktickej časti a trvá 6 hodín.

V úvode teoretickej časti sa účastníci výcviku oboznámia s Pokynom prezidenta Hasičského a záchranného zboru č. 27/2013 o vykonávaní výcviku vo výcvikom zariadení simulujúcom podmienky požiaru v uzatvorenom priestore (ďalej len výcvikové zariadenie") a Prevádzkovým poriadkom výcvikového zariadenie s dôrazom na BOZP, nasleduje rozbor javov vznikajúcich pri požiaroch v uzatvorených priestoroch a vysvetlenie techniky 3D vodného hasenia s dôrazom na možnosti využitia kombinovaných prúdnic.

Po skončení teoretickej prípravy nasleduje praktický výcvik s prúdnicou v uzatvorenom priestore - techniky 3D vodného hasenia, precvičenie vstupovania do objektu, výcvik vo výcvikovom zariadení s ukážkou použitia 3D vodného hasenia a pozorovanie javov vznikajúcich pri požiaroch v uzatvorených priestoroch. Na záver výcviku si účastníci výcviku v reálnych podmienkach overia tepelnú zotrvačnosť zásahových oblekov.

Výcvik je zakončený vyhodnotením činnosti počas výcviku s poukázaním na špecifiká vykonávanej činnosti a upozornením na prípadné nedostatky počas činnosti vo výcvikovom zariadení.

Pozitívne poznatky z výcvikov

  • kladné odozvy cvičiacich
  • priebeh výcvikov bez zranení inštruktorov aj cvičiacich
  • zapracovanie praktických poznatkov z výcvikov do teoretickej časti výcviku
  • vytvorený štandard výcviku v súlade s časovým harmonogramom

Negatívne zistenia

  • chýbajú ochranné pláštenky pre cvičiacich – dôsledkom sú drobné poškodenia OOPP
  • nedostatočné logistické zabezpečenie – sprchy a šatne pre cvičiacich
 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)