Prehľad nehôd v cestnej doprave.
Za obdobie od 01.01. do 31.12.2025 a porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka. Územie: Slovensko

Nehody podľa následkov (škoda v 10€)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Počet nehôd celkom11650199227-35873594862-845124931104541231-458813213
šk. do 3990€, bez usmrt., zran.587513500000061941928390548-705011124
neh. s násl. na živote alebo zdraví4476-81227-35873594862-843016359-130533376-122905-27
požiar vozidiel25-510-59-622-440212-128913408-9
Nehody podľa zavinenia (ŠEDN)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
vodičom motorového vozidla10306121191-37739424194-1204900822-526081046-437831167
vodičom nemotorového vozidla451626-160232872333407857698-439950
deťmi94330074651274064394009234
chodcom3211817-145222517233757410751328121
deťmi97-16006-475-19350517510-189-14
zamestnancom SŽD00000000000000
iným účastníkom cestnej premávky52-18214-525-121190253313-748-14
závadou komunikácie9100000-1679-15810-183
technickou závadou vozidla203110-412-152325146850040
lesnou zverou a domácimi zvieratami977008-4527325781175530240
iné zavinenie9972-26-139524251752351706
odrazeným kameňom1899000000124336330074-10
zavinenie nezistené101-108411626-33230979801-470-11
nezadané5-10000218507500041
Hlavné príčiny nehôd (podľa frekvencie)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
porušenie povinnosti vodiča6010379731274371429601991060184220706405105351
nedovolená rýchlosť jazdy1203-8949-1217013775-70827390-47192207-49566-58
nesprávna jazda cez križovatku768-6216-1886711-114626572195634-11599-67
nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami5286420155344323085662461450837572
nesprávne otáčanie a cúvanie480-1014311-1172-2456980-2254232-25460-93
nesprávny spôsob jazdy354393679638279953276505076143-31580
porušenie povinnosti účastníka cestnej premávky339-437029-9207-11978751361029-15239-29
nesprávne odbočovanie331-464-13551310-48236973-41888174257-14
porušenie osobitných ustanovení o chodcoch3251516-14752259230507331741428518
vplyv prevádzky209130000001435812380078-10
nesprávne predchádzanie196-248-630-2115-61103215-535313-4830
nesprávna jazda v jazdných pruhoch151172-11157827103749288677-2954
porušenie povinnosti účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti12828000-1542275078883010732
nesprávne vchádzanie na cestu11812109-98674954187579010014
pôsobenie zvierať924008-350229819659630223
porušenie osobitných ustanovení o cyklistoch7019325-1531771283618826014
porušenie pravidiel pri preprave nákladu5114000-13-215969566500194
nesprávne zastavenie a státie46-9000-1019-39032-30790043-8
indispozícia osoby27-5001-1132151518080-1232
technická porucha251101-41315302315578009-1
nesprávne obchádzanie252212-11214425-371421203
nesprávne správanie sa na železničnom priecestí22-91-123-410134847-1954630-116-7
porušenie povinností vodiča samovyvažovacieho vozidla alebo vodiča kolobežky s pomocným motorčekom16100436-5376-70322161
porušenie pravidiel o prekážke cestnej premávky148000033422535250041
vplyv prírodnej sily11700003231359850086
nerešpektovanie osobitosti premávky v zimnom období10-500000-21270-9470021
porušenie pravidiel jazdy na zvieratách, vedenia a hnania zvierat102000-14130602295005-2
porušenie pravidiel prevádzky vozidiel so zvláštnymi výstražnými zvukovými znameniami alebo svetlami84000-1521291585150073
porušenie pravidiel pri preprave osôb8-1111-25-113001190106-2
závada v zjazdnosti komunikácie8-10-1110-2898-17420-162
nesprávne vyhýbanie5-600001132101810001-5
nerešpektovanie osobitosti premávky na diaľnici5010212-1720534060-100
porušenie pravidiel na úseku správy pozemných komunikácií5400001119068060054
porušenie pravidiel riadenia cestnej premávky41000-121796-38541041
nesprávne znamenie o zmene smeru jazdy3200111-1270-3300022
porušenie povinnosti pri preprave osôb vozidlom pravidelnej verejnej dopravy osôb3-600002-5000-13-6
porušenie povinnosti niektorých vodičov a spolujazdcov220000113003000022
nesprávna jazda v mimoriadnych prípadoch1-5000-10-240-1890001-4
nesprávne vlečenie motorového vozidla10000022900840000-1
porušenie pravidiel pre osobu vykonávajúcu prácu na ceste1100000050500000
nerešpektovanie osobitnosti premávky v obytnej, pešej alebo školskej zóne11000000000011
nerešpektovanie pravidiel o dopravných značkách alebo dopravných zariadeniach alebo pokynoch policajta alebo inej oprávnenej osoby1-600000-86000450001-6
nerešpektovanie osobitosti premávky na ceste pre motorové vozidlá11001100000000
Nehody podľa miesta - v/mimo obec
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
v obci881321385-2745392965-662655126-109822945-208813213
mimo obec2834-17142-8419491896-192469695120166286-2500
nezadané330011111101100000
Podľa kategórie cesty
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
diaľnica5273514-634-13209-187309111426142128-1
z toho cesta pre motorové vozidlá18340801608922348790127030171022
diaľnica D364401102811388680161141335331776
z toho cesta pre motorové vozidlá15636741447627318590132390161322
diaľnica R163-53-66-1471-9192930-270749-51-7
z toho cesta pre motorové vozidlá2741-42-413-530200-53601-300
diaľničný privádzač PD00000000000000
z toho cesta pre motorové vozidlá00000000000000
diaľničný privádzač PR00000000000000
z toho cesta pre motorové vozidlá00000000000000
cesta I. triedy1880-41841225724130571296146-141808164-42100618
z toho cesta pre motorové vozidlá340-1214142-5212-16241766266584152015
cesta II. triedy10787947-8173477522062584010229612817504-4
z toho cesta pre motorové vozidlá157208-1251011839955362880119-470-6
cesta III. triedy1183-4732-2416833730-55514429-116992197-26674-14
z toho cesta pre motorové vozidlá129-271-913-666-4755945-1249934973-18
komunikácia účelová - poľné a lesné cesty31-17003013-924375117032-421-4
komunikácia účelová - ostatné (parkoviská, príjazdy k továrňam, pieskovňam, skladom a pod.)194126651233119182551955863497-51889273
komunikácia v km systéme nesledovaná5007-7345-10215-341733-591535675-1412060154709-52
nezadané3-3000-11-5180-35200-22-3
Nehody podľa miesta - špecifické objekty
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
železničné priecestie77-211-126-520-1162108-1866727151-15
iné11561223226-23866634837-7250615931992361224-468752231
NEZADANÉ12-300115-11230-21100010-3
Kategória vodiča, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Vod. preukaz A do 50cc3612224-1228164921323784225
Vod. preukaz A2531014-36316168-98203011699197-7
Vod. preukaz B5850-148150-17572223369-1993430863-27600798-604231-57
mladší ako 18 rokov10-70-1002-85950-44990-36-7
Vod. preukaz C376-2612-73210200-667184412271023-12213-16
Vod. preukaz D94-131-1191912263040-993272-180-3
Vod. preukaz T2240-11-39415292949243185
Bez príslušného VO376445122-13112231101507612135-330139
ostatní vodiči306-197-1433207-1729933-6261-22261-24
nezistené323418795261213936455981720642132761171
z toho nezotrval na mieste DN3179168401431062243543462673522715154
NEZADANÉ539127100461723327170275-105513912640585
Alkohol u vinníka nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Alkohol u vin. neh.1231-45210839348-20580518502501231-45945-20
tj. %10,69,39,57,211,310010,7
Kategória vozidla, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
L - motocykel, motorová trojkolka, štvorkolka4032718-5921627111106648-66234-12019
malé motocykle L1e, L2e8103-114-358915349-8937-4462
motocykle L3e, L4e3012314-57520198-185679-2974221138-1
motorové trojkolky L5e32000021120010000033
štvorkolky L6e, L7e182113-11324420220552145
LS - snežný skúter00000000000000
M - osobné motorové vozidlo (vrátane terénneho)6147-95152-21561143406-1763526814-107478932-384484-19
z toho pravostranné riadenie19-100201111316542551-414-4
osobné motorové vozidlá M1, M1G6073-89150-10551123316-2023475845-33037930-404418-14
z toho pravostranné riadenie18-200201001314042301-413-5
autobusy M2, M3, M2G, M3G75-62-11102912550969-757412267-4
z toho pravostranné riadenie1100001125250011
N - nákladné motorové vozidlo (vrátane terénneho)8711528-38518446189662334920774-957423
z toho pravostranné riadenie2-2000000110-945001-2
N1, N1G s celkovou hmotnosťou do 3 500 kg5811819159631320347886419357-241626
z toho pravostranné riadenie0-30000000-855000-2
N2, N2G s celkovou hmotnosťou do 12000 kg49-20-12116-731376-1623520387
z toho pravostranné riadenie00000000000000
N3, N3G s celkovou hmotnosťou nad 12000 kg241-19-3241111755869716124915-7120-10
z toho pravostranné riadenie21000000110-900010
O - prípojné vozidlo (vrátane návesa)0-10000000-40000-1
O1, s celkovou hmotnosťou do 750 kg00000000000000
ostatné prípojné vozidlo0-10000000-40000-1
T - kolesový traktor26-10-10-515810044307851191
C - pásový traktor00000000000000
R - prípojné vozidlo traktora00000000000000
S - traktorom ťahaný vymeniteľný stroj00000000000000
P - pracovný stroj5-100202-224401740004-2
V - iné cestné vozidlo477529-164203112236061884598-1541938
bicykel, kolobežka459449-162203012134885811493-1640230
záprahové540022214604500054
jednonápravový traktor s prívesom2100000-22052051121
ostatné iné cestné vozidlo113000-2825117640103
ELEK - električkové dráhové vozidlo33110022619561950033
TR - trolejbusové dráhové vozidlo75000053275127510075
ZE - železničné dráhové vozidlo00000000000000
nezistený druh cestného vozidla31411842-212-1906385629379561032677152
nezadané1-6000010430-12900-11-4
Prevádzkovateľ vozidla, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
vozidlo súkromné, nevyužívané na zárobkovú činnosť602724156-6599203408-118277884959685982-42433840
vozidlo súkromné, využívané na zárobkovú činnosť243258035171071222475710666122-216910
súkromná organizácia (podnikateľ, s.r.o., atď)1408-3833-131392579121442566-33941125-171008-16
mestská hromadná doprava391111103173673-1077113912
verejná hromadná doprava12-90-85022719315-88790009-5
medzinárodná kamiónová doprava700-10-11-13650-172701140
vozidlo registrované mimo územia SR54-136010030-15115036-717797424-5
štátny podnik, štátna organizácia10-61-10-18-4145001489117-6
TAXI37101-14-226722780129391-3317
zastupiteľský úrad0-500000-20-34710-10-3
ministerstvo vnútra35-40-13-110-724818-813400303
ministerstvo obrany620000221064340041
obecná, mestská polícia32000020900-11000032
iné vozidlo28211322024554150295254
ukradnuté, neoprávnene použité vozidlo32000000220-900022
nezistené168170-36215-625123-13103-413633
nezadané29981562-1113775364278416311-12557121
Druh nehody Zrážka
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
S idúcim nek.voz.35962287-19418682683-562709819109106306-82374-18
S cyklistom504175-87524347-3554933599043344919
s dieťaťom85160-15162170853874218114
S zaparkov. voz.33551552-410-712314734022132200257123263166
S pevnou prekážkou1738-6033-139913495-2198379651887337-561191-14
S chodcom939606521670639247244722829791186362
s dieťaťom19114842101531710627191-118217
Havária523-28180763327-48174932-611421206229-7
Ostatné14935022-1103-185900447215-246936132-1088923
NEZADANÉ60000053270025100041
Stav povrchu komunikácie
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Suchý9203-145178-22647183671-1163784167-227092943-757103-75
Mokrý217436648-9207501057791208504239307266301536311
Na kom. blato7-10000421630-510003-3
Poľadovica156-330-511-592-4276462-1555411-699-18
Kašovitý sneh335002111-111537131753231
Iný stav komunik.6510115-622-5414011509663390
NEZADANÉ12-300115-11230-21100010-3
Viditeľnosť
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
cez deň, viditeľnosť neznížená vplyvom poveternostných podmienok839775131-25604373415-1123391336-214235566-326496117
cez deň, znížená viditeľnosť (svitanie, súmrak)240-355-722-3128-39134638-154522-13161-18
cez deň, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok (hmla, sneženie, dážď ...)251354-12141421192148-635615-214829
v noci - s verejným osvetlením, viditeľnosť neznížená vplyvom poveter. podmienok17334724-592-657586873557260040310165044
v noci - s verejným osvetlením, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok156635-11167431648923753134714254
v noci bez verejného osvetlenia, viditeľnosť neznížená vplyvom poveter. podmienok775-4556112204721657483590378179-6190-14
v noci bez verejného osvetlenia, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok86213-21005112784973419112-9164
nezadané12-300115-11230-21100010-3
Podľa zaznamenaného času priebehu DN. Započítané sú DN, ktorých zaznamenaný čas priebehu (DN od: - do:) sa zmestí do rozmedzia 1 hod. Ostatné sú zaradené pod položku "nezistené"
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
0 - 4 hod494491324071651231028360744159-1833420
4 - 8 hod1083-1944199246484967792312368311915739-10
8 - 12 hod2047-3536-1317715923-9910387987797138191481-62
12 - 16 hod2657-2440-2424825141511218772-142455183-35194250
16 - 20 hod243511063-14233151262-211071136-144605336-23173657
20 - 24 hod1067-1226-1080-10441-3156516661840295079630
nezistené1867130553385242853434501-31785128
Deň nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
pondelok1780-10035-12123-58112943201-27345146-31323-96
utorok1674431-71063693-27638031-8726130-11132417
streda16986437214142687-872067630367136-4129436
štvrtok174110023-19113-268853708316-45297143-19133278
piatok19559628-614414800-19846942-2342718121494102
sobota151658425138266852869831067834280-3111162
nedeľa1286-23312108-19498-11356945517048215-793514
Čas nahlásenia nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
do 30 min.5724-115156-42576-163115-8932540191707673-544057-86
do 1 hodiny15445720874164993460254-110600193-10124584
do 3 hodín2033311669118569-24586577-429919215162519
do 6 hodín9926418-8862239234356533057688-1274555
od 6 do 12 hodín422776-72814119918523951626441333549
od 12 do 24 hodín21419001-11683215064327319019
nad 24 hodín7197210717715271709393711234261578
nezadané2-6110-10-1100-21000-21-5

• Vysvetlivky - popisujú skratky, vysvetľujú časté problémy pri výklade štatistík
• Zoznam číselníkov - zoznam položiek číselníkov - ich kódov a popisov
 
• Dokument: mesacna/dnvr/dnvr-SR.html
• Zdroj dát: systém ISDN (verzia: 1.37.5 (centrum: 1.37.5+230800))
• Platnosť dát: aktuálnych ku: 18.02.2026 01:13, minuloročných ku: 19.02.2025 01:13
• Generované: 18.02.2026 01:40