Prehľad nehôd s následkom na živote alebo zdraví v cestnej doprave.
Za obdobie od 01.01. do 31.12.2025 a porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka. Územie: Slovensko

Nehody podľa následkov (škoda v 10€)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Počet nehôd celkom4476-81227-35873594862-843016359-130533376-122905-27
šk. do 3990€, bez usmrt., zran.00000000000000
neh. s násl. na živote alebo zdraví4476-81227-35873594862-843016359-130533376-122905-27
požiar vozidiel19-510-59-622-438832-1040432-16-9
Nehody podľa zavinenia (ŠEDN)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
vodičom motorového vozidla3682-135191-37739424194-1202879211-178227230-182266-75
vodičom nemotorového vozidla343496-160232872325762729771329338
deťmi70180074651262554098006819
chodcom2791717-145222517213387702691124317
deťmi78-22006-475-19250010330-171-20
zamestnancom SŽD00000000000000
iným účastníkom cestnej premávky30-15214-525-12962177752-728-11
závadou komunikácie0-100000-10-1500000-1
technickou závadou vozidla9-3110-412-13040010690002-2
lesnou zverou a domácimi zvieratami46-3008-45271830435660070
iné zavinenie4322-26-139511454269030384
odrazeným kameňom00000000000000
zavinenie nezistené4278411626-31956987941-1261
nezadané210000217006800022
Hlavné príčiny nehôd (podľa frekvencie)
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
porušenie povinnosti vodiča1433537312743714296085396353207154-2100146
nedovolená rýchlosť jazdy677-7849-1217013775-70506545-4538273-16244-40
nesprávna jazda cez križovatku594-3416-1886711-114522727585911-6448-48
porušenie osobitných ustanovení o chodcoch2801216-14752259210117531681124412
nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami277312015534432194927271568418841
nesprávne odbočovanie275-404-13551310-48203226-4241293208-10
nesprávny spôsob jazdy20144367963827995278023612721928413
porušenie povinnosti účastníka cestnej premávky180-177029-9207-11165901682616-5121-6
nesprávne predchádzanie110-238-630-2115-6179506-434342042-8
nesprávne otáčanie a cúvanie80-294311-1172-2411197-89611075-27
nesprávne vchádzanie na cestu792109-98673568645083-2664
nesprávna jazda v jazdných pruhoch61202-111578276043519246104013
porušenie osobitných ustanovení o cyklistoch5816325-1531763293066604912
pôsobenie zvierať44-7008-3502172442810070
nesprávne zastavenie a státie19-10000-1019-32469-39660017-9
nesprávne obchádzanie131212-11212505-43231092
technická porucha11-2101-41313090011350004-1
indispozícia osoby110001-11326570-5500091
nesprávne správanie sa na železničnom priecestí10-31-123-410124867-201693008-3
porušenie povinností vodiča samovyvažovacieho vozidla alebo vodiča kolobežky s pomocným motorčekom9-300436-5231-699119-3
porušenie pravidiel pri preprave osôb7-1111-25-1700650106-1
porušenie povinnosti účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti53000-154240018311153
porušenie pravidiel jazdy na zvieratách, vedenia a hnania zvierat42000-14112607350021
vplyv prírodnej sily320000321200-3000022
nerešpektovanie osobitosti premávky na diaľnici3-110212-1675539560-100
porušenie pravidiel prevádzky vozidiel so zvláštnymi výstražnými zvukovými znameniami alebo svetlami30000-152650024500030
porušenie pravidiel pri preprave nákladu3-1000-13-258443174000-2
nesprávne znamenie o zmene smeru jazdy2100111-1270-3300011
porušenie pravidiel o prekážke cestnej premávky220000339009000000
porušenie povinnosti pri preprave osôb vozidlom pravidelnej verejnej dopravy osôb2-500002-5000-12-5
porušenie pravidiel riadenia cestnej premávky20000-121600-37501020
porušenie povinnosti niektorých vodičov a spolujazdcov11000011000011
nesprávne vyhýbanie11000011200020000000
nesprávne vlečenie motorového vozidla110000229009000000
nerešpektovanie osobitosti premávky na ceste pre motorové vozidlá11001100000000
porušenie pravidiel na úseku správy pozemných komunikácií110000114004000011
závada v zjazdnosti komunikácie1-20-1110-2387-16630010
Nehody podľa miesta - v/mimo obec
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
v obci2905-2785-2745392965-661321884-21658825652905-27
mimo obec1570-55142-8419491896-19169444586025120-1700
nezadané1100111130300000
Podľa kategórie cesty
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
diaľnica167-1514-634-13209-1452608277321141-3
z toho cesta pre motorové vozidlá6916801608922178904732835300
diaľnica D11341102811388356483643679711
z toho cesta pre motorové vozidlá5919741447627159779841184400
diaľnica R54-193-66-1471-996125-366352-30-4
z toho cesta pre motorové vozidlá10-31-42-413-519125-108351-100
diaľničný privádzač PD00000000000000
z toho cesta pre motorové vozidlá00000000000000
diaľničný privádzač PR00000000000000
z toho cesta pre motorové vozidlá00000000000000
cesta I. triedy1102-1984122572413057962603-8591463-2758814
z toho cesta pre motorové vozidlá181-2014142-5212-1617435224604100108-1
cesta II. triedy6905347-817347752204669248798747230213
z toho cesta pre motorové vozidlá105218-125101183975545405107-2420
cesta III. triedy670-5532-2416833730-55343073-12673782-7346-23
z toho cesta pre motorové vozidlá65-341-913-666-4729557-2095212-133-19
komunikácia účelová - poľné a lesné cesty11-11003013-921110139930-24-6
komunikácia účelová - ostatné (parkoviská, príjazdy k továrňam, pieskovňam, skladom a pod.)13315512331191825619588013212114
komunikácia v km systéme nesledovaná1702-4545-10215-341733-59744322-50074160171542-33
nezadané1-4000-11-5100-34000-11-3
Nehody podľa miesta - špecifické objekty
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
železničné priecestie19-131-126-520-1136147-1982631114-7
iné4451-69226-23866634837-72297941267980375-132885-22
NEZADANÉ6100115-1800-2500062
Kategória vodiča, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Vod. preukaz A do 50cc278224-12284112128752161
Vod. preukaz A218-214-36316168-9761795386-176-16
Vod. preukaz B2929-168150-17572223369-1992236101-52206166-121841-90
mladší ako 18 rokov2-60-1002-81305-64640-11-5
Vod. preukaz C151-1412-73210200-64100201030943-572-11
Vod. preukaz D52-91-1191912246349-1014490043-6
Vod. preukaz T800-11-394353017152271
Bez príslušného VO10495122-131122335393261635-17311
ostatní vodiči245-167-1433207-1725862145743-15203-19
nezistené150519526121393644503194819-211543
z toho nezotrval na mieste DN115344014310622290478676208527
NEZADANÉ2304310046172332784889-11059433616933
Alkohol u vinníka nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Alkohol u vin. neh.376-12210839348-2020674451333376-122565
tj. %8,49,39,57,26,91008,8
Kategória vozidla, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
L - motocykel, motorová trojkolka, štvorkolka3381518-592162711195417-3428260155-5
malé motocykle L1e, L2e7073-114-3589135199776-2385
motocykle L3e, L4e253614-57520198-177588-6525161104-16
motorové trojkolky L5e2100002120000022
štvorkolky L6e, L7e131113-11324110212041114
LS - snežný skúter00000000000000
M - osobné motorové vozidlo (vrátane terénneho)2904-166152-21561143406-1762223929-126803183-211834-81
z toho pravostranné riadenie92002011172757750-161
osobné motorové vozidlá M1, M1G2861-155150-10551123316-2022185395-44930183-211796-71
z toho pravostranné riadenie81002010072507500-150
autobusy M2, M3, M2G, M3G44-112-11102912538534-831730039-9
z toho pravostranné riadenie1100001125250011
N - nákladné motorové vozidlo (vrátane terénneho)375-528-3851844618586314-13705162218-4
z toho pravostranné riadenie00000000000000
N1, N1G s celkovou hmotnosťou do 3 500 kg282919159631320223434-64141421765
z toho pravostranné riadenie00000000000000
N2, N2G s celkovou hmotnosťou do 12000 kg12-80-12116-715470-17041005-2
z toho pravostranné riadenie00000000000000
N3, N3G s celkovou hmotnosťou nad 12000 kg81-69-32411117534741097502037-7
z toho pravostranné riadenie00000000000000
O - prípojné vozidlo (vrátane návesa)00000000000000
O1, s celkovou hmotnosťou do 750 kg00000000000000
ostatné prípojné vozidlo00000000000000
T - kolesový traktor1300-10-515837331218428-2
C - pásový traktor00000000000000
R - prípojné vozidlo traktora00000000000000
S - traktorom ťahaný vymeniteľný stroj00000000000000
P - pracovný stroj4000202-220401640003-1
V - iné cestné vozidlo371419-164203112229213842770-631629
bicykel, kolobežka359399-162203012128478813767-530527
záprahové430022214104000043
jednonápravový traktor s prívesom0-100000-200000-1
ostatné iné cestné vozidlo80000-282325-1103-170
ELEK - električkové dráhové vozidlo33110022619561950033
TR - trolejbusové dráhové vozidlo420000533003000042
ZE - železničné dráhové vozidlo00000000000000
nezistený druh cestného vozidla100132-212-190617267-87304-2748
nezadané10000010430300010
Prevádzkovateľ vozidla, u vodičov vinníkov
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
vozidlo súkromné, nevyužívané na zárobkovú činnosť3093-71156-6599203408-1181759237-20210266-161930-55
vozidlo súkromné, využívané na zárobkovú činnosť1151780351710712123223581312-57510
súkromná organizácia (podnikateľ, s.r.o., atď)676-3033-13139257912920054-2118726-1435-16
mestská hromadná doprava26811103172673-26200269
verejná hromadná doprava6-90-85022716690-88105005-5
medzinárodná kamiónová doprava1-10-10-11-1200-152000010
vozidlo registrované mimo územia SR20-206010030-1577730-35630006-10
štátny podnik, štátna organizácia7-31-10-18-411250-853115-2
TAXI2671-14-2267195951184400226
zastupiteľský úrad0-200000-20-200000-2
ministerstvo vnútra9-90-13-110-714520-16442007-5
ministerstvo obrany22000022550022
obecná, mestská polícia10000020600-14000010
iné vozidlo22311322022874136275195
ukradnuté, neoprávnene použité vozidlo00000000000000
nezistené20-50-36215-63428-74651-4185
nezadané86152-11137751556725730-2618
Druh nehody Zrážka
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
S idúcim nek.voz.2150-1987-19418682683-5620490347311488-21360-40
S cyklistom418-105-87524347-3547435258427-1368-8
s dieťaťom6420-1516216007311610611
S zaparkov. voz.104-32-410-7123141692863162919-171-10
S pevnou prekážkou468-4533-139913495-214091082507774-15227-13
S chodcom822306521670639246934322825741175332
s dieťaťom156584210153160111842101487
Havária336-38180763327-4899528-77902628127-13
Ostatné593-722-1103-185900217510-20770659-1336516
NEZADANÉ31000053255024300021
Stav povrchu komunikácie
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
Suchý3427-117178-22647183671-1162243935-229608288-172290-53
Mokrý9427948-9207501057796865539016384657258
Na kom. blato3100004214001000010
Poľadovica67-390-511-592-4248195-71442-227-21
Kašovitý sneh7-4002111-15446-264112-5
Iný stav komunik.24-2115-622-53003016470107-8
NEZADANÉ6100115-1800-2500062
Viditeľnosť
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
cez deň, viditeľnosť neznížená vplyvom poveternostných podmienok3186-96131-25604373415-1122085257-252712169-82094-62
cez deň, znížená viditeľnosť (svitanie, súmrak)110-365-722-3128-398965023687-772-18
cez deň, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok (hmla, sneženie, dážď ...)12344-12141421104878-87932-26710
v noci - s verejným osvetlením, viditeľnosť neznížená vplyvom poveter. podmienok5492224-592-65758317665407991142552024
v noci - s verejným osvetlením, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok75275-1116743129599181399-27126
v noci bez verejného osvetlenia, viditeľnosť neznížená vplyvom poveter. podmienok379-1355611220472163521436662071-1165-10
v noci bez verejného osvetlenia, znížená viditeľnosť vplyvom poveter. podmienok48103-210051123636732964-7101
nezadané6100115-1800-2500062
Podľa zaznamenaného času priebehu DN. Započítané sú DN, ktorých zaznamenaný čas priebehu (DN od: - do:) sa zmestí do rozmedzia 1 hod. Ostatné sú zaradené pod položku "nezistené"
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
0 - 4 hod1408132407165121270881883441-9711
4 - 8 hod548-264419924648494206744290732-4355-24
8 - 12 hod879-7336-1317715923-99708753626224013557-93
12 - 16 hod1300840-242482514151822993-5576654-487466
16 - 20 hod12041963-14233151262-21645189-240769121-979115
20 - 24 hod392-2726-1080-10441-31288092383198812504
nezistené1310553385357033200074
Deň nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
pondelok683-6835-12123-58112557814-9851144-3437-62
utorok632-4531-71063693-27397569-5213411446-32
streda6814537214142687-84682415194642246632
štvrtok6543823-19113-268853417237-4296133-1845047
piatok744-328-614414800-19485300-3545557050017
sobota610214251382668528366836-211484135528
nedeľa472-69312108-19498-1133233621775755251-57
Čas nahlásenia nehody
Slovenskopočet nehôdusmrtení účast.ťažko zran. účast.ľahko zran. účast.hmotná škodaalkoholobec
+/-+/-+/-+/-+/-+/-+/-
do 30 min.2809-169156-42576-163115-892059457-131012237-221786-111
do 1 hodiny4761720874164993224374-10672048-134046
do 3 hodín545161669118569-24277956329242-237421
do 6 hodín3671018-88622392329785770318308215-15
od 6 do 12 hodín111246-728141199754471564770605
od 12 do 24 hodín166001-11681225-133511147
nad 24 hodín151151071771527799431987711411620
nezadané10110-10-1100-6000000

• Vysvetlivky - popisujú skratky, vysvetľujú časté problémy pri výklade štatistík
• Zoznam číselníkov - zoznam položiek číselníkov - ich kódov a popisov
 
• Dokument: mesacna/dnzr/dnzr-SR.html
• Zdroj dát: systém ISDN (verzia: 1.37.5 (centrum: 1.37.5+230800))
• Platnosť dát: aktuálnych ku: 18.02.2026 01:13, minuloročných ku: 19.02.2025 01:13
• Generované: 18.02.2026 01:40