Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Bývalý prezident Slovenského deaflympijského výboru čelí ďalším obvineniam

16. 08. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii rozšíril obvinenie Jaromíra R. z podvodu o 11 skutkov. Suma podvodne získaných financií na zabezpečenie športových podujatí pre sluchovo postihnutých tak vzrástla o viac ako jeden milión 440 tisíc eur. Už 21. februára tohto roka vyšetrovateľ obvinil Jaromíra R. z pokračujúceho trestného činu podvodu. Polícia zistila, že si podvodne požičal od najmenej štyroch spoločností 10 miliónov eur. Peniaze doposiaľ nevrátil, ani riadne nezdokladoval ich použitie. Taktiež vylákal najmenej milión eur od zástupcov jednotlivých medzinárodných výborov deaflympijských hier a nepoužil ich na sľúbený účel. V týchto dňoch polícia rozšírila obvinenie o ďalšie skutky. Použitie podvodne získaných peňazí, k dnešnému dňu v sume takmer 12,5 milióna eur, je predmetom ďalšieho policajného vyšetrovania. Obvinenému Jaromírovi R. hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaný je väzobne.

Príprava organizácie Zimných deaflympijskych hier súvisela aj s rekonštrukciami a výstavbou zimných štadiónov v tatranskej oblasti. Už vo februári polícia zadokumentovala konanie Jaromíra R., ktorý uviedol do omylu konateľov najmenej štyroch súkromných spoločností a podvodne získal 10 miliónov eur. So spoločnosťami uzavrel zmluvy o spolupráci. Spolupráca mala spočívať v rekonštrukčných prácach zimných štadiónov v mestách Poprad a Kežmarok. V týchto dňoch polícia zistila ďalší prípad, kedy financie, takmer 600 tisíc eur na výstavbu zimného štadióna v Liptovskom Mikuláši skončili na účte Jaromíra R. a neboli použité na určený účel, ktorým bolo vyplatenie odstupného pre firmu, ktorá nakoniec výstavbu nerealizovala.

Úrad boja proti korupcii vyšetrovaním financovania 17. Zimných deaflympijskych hier, ktoré sa mali konať vo Vysokých Tatrách, zistil nové skutočnosti. Tie preukazujú, že 43-ročný Jaromír R. z Košíc v pozícii prezidenta Slovenského deaflympijského výboru získaval financie podvodným spôsobom už od roku 2008, a to nie len na organizáciu 17. Zimných deaflympijskych hier, ale aj iné športové súťaže pre sluchovo postihnutých. Napríklad v roku 2009 to boli 1. majstrovstvá sveta nepočujúcich hokejistov v Kanade a majstrovstvá v lyžovaní nepočujúcich športovcov v Jasnej. Polícia pri rozšírení obvinenia zadokumentovala, že na prípravu týchto podujatí si požičal, prípadne na určitý účel vyžiadal vysoké sumy peňazí. Urobil tak najmenej v prípade štyroch súkromných osôb, sumu takmer 346 tisíc eur a piatich súkromných spoločností, sumu takmer 494 tisíc eur. Jaromír R. nepoužil financie na účely, ktoré deklaroval, tiež vedel, že ich nebude schopný vrátiť. Slovenský deaflympijský výbor nie je organizácia vytvárajúca zisk, preto jej prezident nemohol očakávať návratnosť požičaných finančných investícií.

Jaromíra R. polícia 19. februára tohto roka zadržala na hraničnom priechode Rusovce počas bežnej kontroly ako osobu podozrivú z trestnej činnosti. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ho na základe dôkazov obvinil z trestného činu podvodu. V týchto dňoch obvinenie rozšíril o 11 skutkov. Za spôsobenú škodu veľkého rozsahu mu hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Kde podvodne získané peniaze 12,5 milióna eur skončili je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby