Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2019, Štvrtok
 

Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru

17. 01. 2019

Vo štvrtok 17. januára 2019 sa v priestoroch Prezídia Hasičského a záchranného zboru uskutočnila tlačová konferencia prezidenta HaZZ Alexandra Nejedlého za účasti riaditeľky odboru požiarnej prevencie Jany Morávkovej a riaditeľa odboru riadenia hasičských jednotiek Adriána Mifkoviča. Konferencia bola zameraná na požiarno – bezpečnostnú situáciu na Slovensku v roku 2018, štatistiku požiarovosti, najväčšie požiare a najzložitejšieho zásahy minulého roka, plnenie úloh na úseku ochrany pred požiarmi, charakter zásahov príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, nárast spolupráce s dobrovoľnými hasičmi a pod. Oproti minulému roku sa počet výjazdov hasičov znížil o 2 411, celkovo boli hasiči vyslaní k 31 326  udalostiam. Z celkového počtu výjazdov zasahovali v 30% pri požiaroch, 60% výjazdov si vyžiadali technické a iné zásahy. Najčastejšie boli k udalostiam rôzneho charakteru vyslaní hasiči v Košickom kraji (5 357 – krát), najmenej výjazdov zaznamenali hasiči v Trenčianskom kraji (2 778). Najrizikovejším dňom v týždni pre vznik mimoriadnych udalostí v roku 2018 bol piatok. Pri požiaroch museli hasiči najčastejšie zasahovať v sobotu. Až 44 % z celkového počtu príčin vzniku požiarov tvorila nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. Až 24% požiarov osobných automobilov vzniklo v dôsledku úmyselného konania neznámej osoby.
Pozitívnym štatistickým ukazovateľom je nižší počet výjazdov hasičov ako minulý rok. Jedným z ďalších pozitívnych ukazovateľ je fakt, že na úseku ochrany pred požiarmi klesá počet zistených nedostatkov u kontrolovaných subjektov. Pri zásahoch hasičov bolo zachránených takmer 14 tisíc osôb.

Celá správa o činnosti Hasičského a záchranného zboru za rok 2018 je dostupná v ľavom stĺpci v sekcii upútavky na stránke http://www.minv.sk/?hasici-zachranari 

Zdroj: HaZZ
Foto: HaZZ

 

 

01 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
02 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
03 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
04 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
05 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
06 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
07 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
08 - Tlačová konferencia prezidenta Hasičského a záchranného zboru
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy