Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. máj 2024, piatok

Archívna desiatka v Ivanke pri Nitre

Ivanka pri Nitre, 20. 09. 2023

Archívna desiatka 06

V upršané štvrtkové ráno 14. 9. sa v areáli pred Štátnym archívom v Nitre strelo viac ako päťdesiat bežcov, ktorí si chceli zmerať svoje bežecké sily. Stretli sa na štvrtom ročníku behu „Archívna desiatka“.

Usporiadatelia tohto športového podujatia boli Štátny archív v Nitre a Centrum podpory Nitra. Na plánovaný čas začiatok pretekov o 9:30 aj prestalo už pršať, a tak sa prihovorili prítomným organizátori a usporiadatelia súťaže – Peter Kerestéš, riaditeľ Štátneho archívu v Nitre a za Centrum podpory Nitra, Ivan Kováčik.

Organizátori účastníkov privítali a tešili sa takej hojnej účasti zo strany verejnosti a na poskytli organizačné pokyny k behu. Pre bežcov boli pripravené 2 okruhy, z ktorý si mohli vybrať 10 kilometrový a potom kratší 6 kilometrový. Medzi prítomnými bežcami bol aj vzácny hosť Gábor Grendel, podpredseda NR SR a tiež člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

V rámci privítania a pokynov organizátori prizvali k sebe aj evanjelického farára - policajného duchovného Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, Milana Bartka. Ten sa prítomným prihovoril biblickým príhovorom o behu z 2. listu apoštola Pavla Timoteovi, 4. kapitoly a 7. verša: Dobrý boj som dobojoval, beh dokonal a vieru zachoval. A tak tiež apoštol Pavel týmito obrazmi vyjadroval vieru v Pána Boha počas svojho života.

Bežcom poprial, aby beh, aj tento športový a aj ten beh viery po ceste života dobehli do zdarného cieľa – prostredníctvom svojich fyzických síl na trati a tiež a počas behu života viery v Ježiša Krista.

Na záver prítomných požehnal Áronovským požehnaním a bola aj slávnostne odhalená grafika loga Archívnej desiatky.Logo bolo tiež použité aj na vyrobených tričkách, ktoré účastníci dostali.

Na zdravotnú bezpečnosť počas celého podujatia dohliadal a bol v pohotovosti Tomáš Fajnor z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre.

Po úspešnom behu bez zranení a komplikácií sa vyhlasovali výsledky. Tým, že sa bežali 2 rôzne dĺžkové trate, tak aj víťazi boli ocenení v štyroch kategóriách – 6 ženy a 6 km muži a 10 km ženy a 10 km muži. Víťazom však bol každý, ktorý sa zúčastnil a mal zo seba dobrý pocit z dosiahnutia cieľa.

Každá bežkyňa a každý bežec však dostal na pamiatku aj účastnícky diplom, ktorý bude pripomínať toto vydarené podujatie „Archívna desiatka“.