Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov pilotnej schémy - Apríl 2018

19. 04. 2018

Pilotný projekt 5

Verejné stretnutia s obyvateľmi obcí novovzniknutého klastra na Spiši v rámci realizácie pilotného projektu Od Levoče po Spišský hrad – politiky medziobecnej spolupráce, pokračovali v apríli stretnutiami v obciach Baldovce (4. apríla a 19. apríla 2018) a Domaňovce (26. apríla 2018). Zúčastnení diskutovali o potenciály a zdrojoch vlastných obcí v previazaní na prínos pre mikroregión ako celok.

Obec Domaňovce je unikátna usporiadaním domov v dvoch radoch okolo hlavnej cesty a v dvoch radoch okolo potoka pretekajúcim centrom obce. Jej poloha na spojnici dvoch hlavných cestných ťahov Spišská Nová Ves – Krompachy a Levoča – Spišské Podhradie je veľkou devízou najmä z ekonomicko-dopravného hľadiska. Obec Baldovce je naopak veľmi zaujímavá z hľadiska historického a prírodného. V jej katastri sa nachádza chránená krajinná oblasť Hradská Lúka, obývaná množstvom vzácnych druhov živočíchov, no preslávená je predovšetkým svojimi liečivými prameňmi a produkciou Baldovskej minerálky.

Po ukončení kola stretnutí s občanmi v každej zo siedmych obcí klastra (Spišský Hrhov, Doľany, Domaňovce, Klčov, Nemešany, Baldovce, Bugľovce), budú ich podnety na zvyšovanie kvality života v mikroregióne ďalej rozpracované v medziobecných pracovných skupinách. Pracovné skupiny sa budú skladať z aktívnych občanov naprieč zapojenými obcami, ktorí svoje nápady a víziu rozvoja vlastnej obce dokážu premeniť na spoločnú mikroregionálnu stratégiu.

Pilotný projekt 12

Dňa 12. apríla 2018 sa konalo ďalšie zo stretnutí Občianskej rady v Lenartove. Občianska rada je poradný orgán, ktorý pozostáva z rómskych a nerómskych občanov Lenartova, ktorí majú záujem podieľať sa na riešení vecí verejných obce Lenartov. Cieľom stretnutia bolo identifikovať problémy obce v previazaní na témy vzdelávanie a zamestnanosť. Tézy a podnety budú rozpracované na najbližšom stretnutí pracovných skupín pre zamestnanosť a vzdelávanie.

Do procesu prípravy a tvorby lokálnych politík, ktoré reflektujú požiadavky „zdola“ budú zapojený ďalší experti: Zuzana Poláčková, Jarmila Lajčáková, Peter Dráľ a Andrej Findor. Pracovné skupiny pozostávajú z aktérov Občianskej rady a širšej verejnosti ktorá bola prostredníctvom nej mobilizovaná. Ich cieľom je zaangažovať celú komunitu spolu s autoritami na príprave riešení problémov, ktoré skupiny identifikujú. Proces bude profesionálne facilitovaný a stretnutí sa zúčastnia odborníci k jednotlivým témam a expertný tím Rómskeho inštitútu.

Najbližšie stretnutia sú naplánované v termínoch:

  • 17. apríl 2018: Diskusia k príprave riešení identifikovaných problémov (Peter Dráľ, Andrej Findor) - Pracovná skupina Vzdelávanie
  • 11. máj 2018: Diskusia k príprave riešení identifikovaných problémov (Zuzana Polačková) - Pracovná skupina Zamestnanosť
  • 14. máj 2018: Možnosti participácie v obci (Jarmila Lajčáková)- Občianska rada
  • 30. máj 2018: Diskusia s miestnymi expertmi na vzdelávanie (REF, CPPaP, Odbor školstva) - Pracovná skupina Vzdelávanie

Pracovná skupina pre oblasť vzdelávania sa v Lenartove stretla 24. apríla 2018 a viedli ju Peter DráľAndrej Findor. Cieľom bola identifikácia silných a slabých stránok vzdelávania rómskych detí z osady v Lenartove. Stretnutie otvorilo témy: práca s rodičmi, výchova k rodičovstvu, domáca príprava detí do školy, hospodárenie rodín, cesta detí do školy, záškoláctvo a hygiena.

Experti súčasne s prítomnými prediskutovali príklady dobrej praxe v previazaní na identifikované problémy a výzvy: škola otvorená všetkým, celodenný výchovný systém, Feuersteinova metóda inštrumentálneho obohacovania, Aflatoun program sociálneho a finančného vzdelávania, knižnica hračiek, programy podporujúce čítanie, spoločné učenie detí s rodičmi, mediácia v prostredí ZŠ a MŚ, vzdelávanie učiteľov).  Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia obce Lenartov, Rómskeho inštitútu, ZŠ Lenartov, členovia obecnej rady, miestny podnikateľ, ako aj terénni pracovníci, predstavitelia občianskej hliadky a asistenti osvety zdravia.

Lenartov 1Lenartov 2Lenartov 3

Pilotný projekt 8

V dňoch 20. – 22. apríla 2018 sa v Hlohovci uskutočnila konferencia „Samospráva pre ľudí: Informácie, priestory, peniaze“, na ktorej odzneli príspevky k témam otvorených dát, participatívneho rozpočtovania a participatíveho plánovania verejných priestorov. Piatkový panel starostov a primátorov v silnom zložení Rudolf Kusý (MČ Bratislava-Nové Mesto), Peter Bročka (Trnava), Miroslav Kollár (Hlohovec) a Milan Ftáčnik (Bratislava), poodhalil úspechy a zlyhania pri zavádzaní participatívnych rozpočtov v slovenských samosprávach. Vo výpovediach odznelo, že samospráva sa nemôže starať o všetko. Je síce v procese participatívneho rozpočtu prítomná, no jeho podstatou by malo byť prevzatie vlastníctva a zodpovednosti občanov nielen za prvotný nápad, ale i výsledok navrhovaných projektov. Ak má byť participatívny proces úspešný, samospráva by mala strategicky pracovať so všetkými úradníkmi, ktorých sa agenda dotýka. Zároveň by úspešné samosprávy mali byť ambasádorom odovzdávania skúseností a šírenia dobrej praxe.

V sobotu účastníci spoločne hľadali kritéria pre ideálny participatívny rozpočet, zoznámili sa s víziou Zámockého parku v Hlohovci a v rámci modelového workshopu si vyskúšali plánovanie areálu amfiteátra v Panskej záhrade.

Zanietenú diskusiu a množstvo otázok v nedeľu otvorila Mariana Hurná, ktorá rozprávala o skúsenostiach mesta Prešov so zverejňovaním otvorených dát. Nedeľné dopoludnie uzavrel hravý workshop pod vedením Alexandry Hrabinovej z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Účastníci konferencie sa nachvíľu vrátili do „školských lavíc" a pilotne otestovali spoločenskú hru, ktorej cieľom je priblížiť proces participatívneho rozpočtu žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Hlohovec

V dňoch 23. a 25. apríla 2018 sa v Hlohovci uskutočnili aj prvé stretnutia participatívnych komunít, ktoré sa sformovali pri príležitosti spustenia participatívneho rozpočtu na úvodnom verejnom stretnutí koncom marca 2018. Participatívne komunity predstavujú intenzívnu formu participácie na utváraní budúcej podoby mesta. Štyri participatívne komunity, ktoré sa sformovali v Hlohovci (šport a kultúra, verejné priestory a zeleň, (cyklo)doprava, sociálne veci), združujú obyvateľov na báze ich záujmov o konkrétnu tému. Prostredníctvom vzájomných diskusií, zdieľania nápadov a skúseností členov participatívnych komunít dochádza k formovaniu konkrétnych návrhov pre občianske projekty. Že participatívna spolupráca je nie len možná, ale funguje lepšie ako súťaživosť, Hlohovčania potvrdili svojim záujmom spolupracovať a prepájať blízke projekty. O prostriedky z rozpočtu mesta sa tak bude môcť uchádzať viac originálnych nápadov.

Viac o priebehu stretnutí participatívnych komunít a prvých projektových návrhov Hlohovčanov sa môžete dočítať na tomto mieste. (PDF, 618 kB)

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]