Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. máj 2024, štvrtok
 

Správa Európskej komisie k pokroku v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi

26. 05. 2016

Dňa 19.05.2016 Európska komisia (ďalej len „EK“) predstavila prvú správu k pokroku v oblasti obchodovania s ľuďmi v Európskej únii. EK tak urobila na základe požiadavky čl. 20 smernice 2011/36/EÚ (Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z 5. apríla 2011 o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV). Uvedená správa prináša prehľad hlavných trendov, aktivít a štatistické dáta k obchodovaniu s ľuďmi v Európskej únii a skúma pokrok, ktorý členské štáty vykonali v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Podklady k správe poskytli členské štáty, občianska spoločnosť a medzinárodné organizácie. Správa konštatuje, že napriek dosiahnutému pokroku je ďalej potrebné sústrediť sa na tento fenomén. Dokument podrobne uvádza opatrenia na potláčanie obchodovania s ľuďmi, o ktorých informovali členské štáty, s prihliadnutím na aktivity Európskej komisie a iných subjektov v kontexte Stratégie Európskej únie na potláčanie obchodovania s ľuďmi na roky 2012 – 2016. Prioritné oblasti , ktoré sú predmetom správy, sú najmä trestné stíhanie s dôrazom na finančné vyšetrovanie, ochrana  obetí a existencia národných referenčných mechanizmov a prevencia, ako je to zakotvené v čl. 18 smernice 2011/36/EÚ.

Uvedená správa je zovšeobecneným prehľadom situácie členských štátov v ich snahách v boji s obchodovaním s ľuďmi. Je aj solídnym základom na tvorbu nových politík, ktoré budú súčasťou novo pripravovanej druhej Stratégie Európskej únie v tejto oblasti, ktorá bude koncepčným materiálom na celoeurópskej úrovni po roku 2016.

 

Európska koordinátorka pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi Myria Vassiliadou k vydaniu správy uvádza: Prijatie smernice 2011/36/Ú v r. 2011 bolo veľkou udalosťou v snahách o zvýšenie povedomia k fenoménu obchodovania s ľuďmi v Európskej únii a potrebe bojovať proti nemu rôznymi nástrojmi, od trestného práva až po preventívne aktivity. Trendy identifikované v tejto správe jasne ukazujú, že je najvyšší čas, aby členské štáty urobili všetko pre efektívnu implementáciu smernice a postupovali v zmysle jej požiadaviek."

Viac o tejto téme na webstránke Európskej komisie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy