Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Eurokomisia odporúča postupné otváranie vonkajších hraníc EÚ od 1. júla, krajiny V4 podporujú spoločný postup pri zvládaní následkov koronakrízy

11. 06. 2020

pas-peciatky-kontrola

Európska komisia vo štvrtok 11.júna 2020  odporučila, aby členské krajiny EÚ po 30. júni pristúpili na čiastočné a postupné zrušenie cestovných obmedzení pre občanov z tretích krajín. Podľa eurokomisárky pre vnútorné veci Ylvy Johanssonovej by sa opätovné otváranie vonkajších hraníc Európskej únie malo diať na základe spoločného koordinovaného prístupu.


Komisia odporučila členským i pridruženým štátom schengenského priestoru, aby:

  • kontroly na vnútorných hraniciach, zavedené z dôvodu šírenia choroby COVID-19, zrušili do 15. júna,
  • dočasné obmedzenie pre nepodstatné cestovanie do priestoru EÚ predĺžili do 30. júna, a
  • od 1. júla stanovili spoločný prístup k postupnému zrušeniu cestovných obmedzení aj na vonkajších hraniciach Únie.


Keďže zdravotná situácia v niektorých krajinách mimo EÚ je i naďalej kritická, EK v tejto fáze nenavrhuje všeobecné zrušenie cestovných obmedzení. Zákaz vstupu by mal platiť len pre cestujúcich z krajín, ktoré spoločne určia členské štáty. V prípade krajín, pre ktoré budú aj naďalej platiť cestovné obmedzenia do EÚ, eurokomisia navrhuje rozšíriť kategórie povolených cestujúcich tak, aby zahŕňali zahraničných študentov.

Komisia zároveň vydala členským štátom usmernenie, ktorým chce zabezpečiť, aby obnovenie vízových operácií v zahraničí bolo dobre koordinované a pomohlo pri postupnom rušení cestovných obmedzení. Pobytové vízum do EÚ potrebujú občania 105 krajín sveta.

Komisárka Johanssonová uviedla, že EK po zrušení všetkých kontrol na vnútorných hraniciach Európskej únie od 1. júla navrhuje aj jasný a flexibilný prístup k odstráneniu cestovných obmedzení na jej vonkajších hraniciach. 

Podľa exekutívy Európskej únie by sa zrušenie cestovných obmedzení od 1. júla malo týkať cestujúcich z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska, pretože epidemiologická situácia v týchto krajinách je podobná alebo lepšia ako situácia v krajinách Únie.

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu, uviedol  Igor Matovič na tlačovej konferencii po skončení stretnutia premiérov krajín V4 vo štvrtok 11. júna 2020 v Českej republike.


Premiéri na zámku v Lednici diskutovali o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 - 2027, fonde na obnovu, ktorý má členským krajinám EÚ pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

"V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dosahy najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme, od druhej svetovej vojny," povedal Igor Matovič.

Krajiny V4 sú podľa jeho slov "otvorené akejkoľvek diskusii", ako rovnoprávne členské krajiny európskeho spoločenstva však potrebujú zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri rozdeľovaní prostriedkov.
"Spoločný program zo strany EK vítame, ale očakávame viac tých základných charakteristík, na ktorých samotná Európska únia vznikla," povedal Igor Matovič a v tejto súvislosti zdôraznil dôveru, slobodu a spravodlivosť.
Premiér Matovič pripomenul, že výsledok prerozdelenia prostriedkov z fondu na obnovu na základe kritérií EK je pre Slovenskú republiku "v celku pozitívny". "Patrí sa vzhľadom na to, že sme súčasťou tohto spoločenstva, byť solidárni aj s našimi partnermi," povedal a dodal, že SR musí chápať postoj Maďarska a Českej republiky, pre ktoré tento výsledok podľa jeho slov "až taký pozitívny nie je". Dodal, že by nemali nastať situácie, v ktorých by niektoré členské krajiny boli zvýhodnené.

Český premiér Andrej Babiš na úvod tlačovej konferencie povedal, že V4 znovu ukázala svoju užitočnosť, a poďakoval sa svojim kolegom za spoluprácu. V4 podľa premiéra Babiša vždy deklarovala, že má záujem na silnej Európe a záujem na tom, aby Európa prosperovala.
Spoločný cieľ V4 je podľa Andreja Babiša zaistiť, aby najbližší rozpočet EÚ bol správne nastavený, spravodlivý a aby plán obnovy po kríze v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zodpovedal potrebám ekonomík jednotlivých krajín.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki takisto zdôraznil spravodlivosť v súvislosti s prerozdelením prostriedkov z fondu. On a ostatní premiéri sa podľa jeho slov zhodli, že podporu potrebuje i priemysel v jednotlivých krajinách.


Maďarsko podľa premiéra Viktora Orbána chce, aby naštartovanie ekonomiky po kríze nového koronavírusu bolo férové. V súvislosti s prostriedkami z fondu takisto pripomenul, že by nemala nastať situácia, v ktorej by boli niektoré krajiny znevýhodnené.

Zdroj: TASR, Úrad vlády

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy