Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Aktivity SR v otvorenom vládnutí rezonovali na ôsmom celosvetovom samite Iniciatívy pre otvorené vládnutie

20. 09. 2023

Logo OGP Slovensko

V dňoch 6. - 7. septembra sa v estónskom Tallinne konal ôsmy celosvetový samit Iniciatívy pre otvorené vládnutie,  ktorého sa zúčastnilo viac ako dvetisíc účastníkov z celého sveta. Stretnutie vlád a mimovládnych organizácií, ktoré spoločne menia kultúru vládnutia sprevádzal celotýždňový bohatý sprievodný program. 

Od vzniku Iniciatívy pre otvorené vládnutie prešlo už vyše desať rokov, ktoré preukázali, že model vládnutia, ktoré je otvorené k občanom, funguje. Vývoj v posledných rokoch priniesol množstvo nových výziev spojených s pomalou eróziou demokracie, preto sa celý samit niesol v znamení implementácie novej globálnej stratégie na roky 2023-2028, ktorá má priniesť nástroje a postupy ako chrániť demokraciu a otvorené vládnutie pred novými hrozbami. 

Program samitu bol mimoriadne bohatý a odrážal výzvy, ktoré pomenúva stratégia OGP 2023-2028, tak, aby priniesol čo najviac inšpirácie pre akčné plány členských krajín. Panelové diskusie striedali interaktívne formáty ako word café a  fishbowl.Tradičné témy otvoreného vládnutia ako transparentnosť, zúčtovateľnosť, participácia na miestnej úrovni či sloboda médií dopĺňali aj novšie témy ako algoritmická zúčtovateľnosť a budovanie odolnosti.

Slovensko na samite zastupovali Lucia Lacika (kontaktný bod pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na národnej úrovni) a Jakub Adámek (analytik) z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Najnovšiu posilu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na lokálnej úrovni (OGP Local) - Žilinský samosprávny kraj, reprezentovali koordinátorky participácie Veronika Střelcová a Lucia Lašová.

Samit otvorila estónska premiérka Kaja Kallas, ktorá upozornila na doteraz najväčšie ohrozenie demokracie od konca studenej vojny - Ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá spochybňuje a ohrozuje základné piliere súčasných demokracií a medzinárodného práva. Pripomenula, že popri konvenčnej vojne prebieha aj hybridná vojna vedená proti demokracii samotnej, a preto je obrana demokratického a otvoreného vládnutia naliehavejšia než v minulých rokoch. Zdôraznila, že kľúčom k ochrane demokracie je dôsledné budovanie odolnosti celej spoločnosti, a to nie je možné bez otvoreného vládnutia.

Na okrúhlom stole k téme “Ambície otvoreného vládnutia” predstavitelia lídrov v otvorenom vládnutí zdieľali plány ako chcú implementovať novú stratégiu v praxi. V paneli vystúpila aj Lucia Lacika, ktorá predstavila ambície nášho nasledujúceho akčného plánu, najmä prepojenie so Samitom za demokraciu, testovanie nových foriem občianskej participácie, podpora slobody médií a ochrany novinárov, či meranie otvoreného vládnutia na národnej úrovni.

Na samite boli ocenené aj aktivity, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy, ale nemusia byť súčasťou akčných plánov. Aktivita Najvyššieho kontrolného úradu na posilnenie verejnej kontroly cez interaktívnu mapu MuMap bola počas samitu uznaná medzinárodnou porotou a dostala čestné uznanie. 

Ôsmy samit Iniciatívy pre otvorené vládnutie priniesol náročné témy spojené s ťažkými výzvami, ktorým demokracia čelí po celom svete. Ukázal však aj silu a početnosť globálnej komunity, ktorá pracuje pre ochranu demokracie a miesta občanov na správe vecí verejných. Na to, aby krajiny dokázali novým výzvam čeliť, musia  pozdvihnúť ambíciu svojich záväzkov, presadzovať dôslednejšie reformy a budovať širšie partnerstvo naprieč celou verejnou správou.


 

Fotografia z OGP Samitu v Estónsku

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy