Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. október 2020, utorok
 

Týždeň otvoreného vládnutia 2020

VIDEOZÁZNAMY Z ONLINE TÝŽDŇA OTVORENÉHO VLÁDNUTIA 2020

Milé priateľky, milí priatelia otvoreného vládnutia,

ďakujeme všetkým z Vás, ktoré a ktorí ste sa prostredníctvom nášho živého vysielania zúčastnili inšpiratívnych diskusií v rámci podujatia Týždeň otvoreného vládnutia 2020 s podtitulom Partnerstvo, právny štát a participácia pod lupou. Všetky videozáznamy nájdete na našom Youtube kanáli OGP Slovensko. Tešiť sa môžete na:

 Fotka z diskusie obcianska spoločnost ako partner verejnej spravyZáznam z diskusie Občianska spoločnosť ako partner verejnej správy

fotografia z diskusie participacia na legislativnom proceseZáznam z diskusie Participácia verejnosti na tvorbe zákonov

fotografia z prezentacie boj proti korupcii v pravnom stateZáznam z prezentácie Boj proti korupcii v právnom štáte

fotografia z diskusie pristup k volebnemu pravuZáznam z diskusie Prístup k volebnému právu: Hlavné výzvy

fotografia z diskusie o ingredienciach participacieZáznam z diskusie O ingredienciách participácie

fotografia z diskusie Stav pravneho statu na SlovenskuZáznam z diskusie Stav právneho štátu na Slovensku

 

PROGRAM ONLINE TÝŽDŇA OTVORENÉHO VLÁDNUTIA 2020

Zaujíma vás téma boja proti korupcii? Alebo skôr veľmi diskutovaný prístup k volebnému právu? Ste fanúšikmi participácie? Veríme, že si nájdete to svoje v programe online Týždeň otvoreného vládnutia 2020 s podtitulom Partnerstvo, participácia a právny štát pod lupou, ktorý budeme pre Vás vysielať online. Program nájdete aj na tomto mieste. (PDF, 408 kB)

program online konferencie_24_09_2020

AKTUÁLNE INFORMÁCIE K TÝŽDŇU OTVORENÉHO VLÁDNUTIA 2020: Prechádzame na on-line

Vážené priateľky, vážení priatelia a priaznivci otvoreného vládnutia,

veľmi nás to mrzí, ale v súlade s aktuálnymi platnými opatreniami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislave zo dňa 12. septembra 2020 s platnosťou od 14. septembra 2020, ako aj s ohľadom na bezpečnosť a zdravie všetkých zúčastnených sme sa rozhodli konferenciu Týždeň otvoreného vládnutia 2020 zorganizovať v zhustenej online forme.

ČO TO PRE VÁS ZNAMENÁ?

Znamená to, že sme trojdňový program zhustili do jedného dňa. Vo štvrtok, 24. september 2020 na Vás čaká a créme de la créme pôvodného programu, ktorý sme pre Vás vybrali. V tento deň pre Vás budeme streamovať tie najsilnejšie diskusie, ktoré ste mali zažiť naživo v Starej tržnici. S využitím moderných technológií budete môcť byť aktívne účastné a účastní diskusií, skoro ako keby ste v tržnici aj boli. Ak Vás zaujíma, ako vyzerá partnerstvo občianskej spoločnosti a verejnej správy, či ste sa chceli dozvedieť viac o boji proti korupcii v právnom štáte, či horúcu tému prístupu k volebnému právu, potešíme Vás. V rukáve máme pripravené aj ďalšie esá, ktoré zverejníme neskôr.

O tom, čo na Vás vo štvrtok, 24. septembra presne čaká, sa v najbližších dňoch dozviete na tejto webstránke, ako aj na našej facebookovej udalosti: https://www.facebook.com/events/739206486867514/. Pri každej diskusii bude zároveň odkaz na link, na ktorom budete môcť diskusiu sledovať.

Hoci sa osobne neuvidíme, čo nás veľmi mrzí, môžete si to najlepšie z Týždňa otvoreného vládnutia 2020 pozrieť v pohodlí Vašich domovov či v práci. Poteší nás, ak o možnosti sledovať diskusie z Týždňa otvoreného vládnutia 2020 poinformujete Vaše kolegyne, Vašich kolegov či známych, ktoré a ktorí by sa pôvodne podujatia nemohli zúčastniť.

ČO S OSTATNÝM PROGRAMOM, NA KTORÝ STE SA TEŠILI?

Nebojte sa, neprídete ani o ostatný program, na ktorý ste sa tešili a prihlásili. Už teraz usilovne pracujeme na tom, aby sme Vám ho v priebehu jesene a zimy sprostredkovali bezpečne tak, aby ste si ho poriadne užili.

Ďakujeme, že ste s nami, a že nám ostávate verní a verné. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte obrátiť na Luciu Lacika.

Spustili sme registráciu na Týždeň otvoreného vládnutia

Milé priateľky, milí priatelia otvoreného vládnutia na Slovensku,

spustili sme registráciu na Týždeň otvoreného vládnutia 2020. Na jednotlivé dni je potrebné sa zaregistrovať osobitne. Nižšie nájdete registračné linky a rovnako aj program podujatia.

Program celého podujatia nájdetu tu (XLSX, 57 kB).

Informácie o Týždni otvoreného vládnutia nájdete aj na Facebooku

Milé priateľky, milí priatelia otvoreného vládnutia na Slovensku, 

postupne začíname so zverejňovaním nášho nabitého programu Týždňa otvoreného vládnutia 2020. 

Prvý deň otvoríme panelovou diskusiou o rôznych pohľadoch na partnerstvo – zo strany štátu, samosprávy, mimovládnych neziskových organizácií... Celý deň budeme cez workshopy či prezentácie prakticky ukazovať, ako funguje partnerstvo v realite Slovenska. Samosprávy určite uvítajú praktické školenia zamerané na zverejňovanie informácií na svojich webstránkach. Vedcov, vysoké školy či výskumníkov určite poteší diskusia o potrebe prijímať rozhodnutia na základe faktov, nie domienok. Večer ukončíme veľkou verejnou prezentáciou projektov mimovládnych neziskových organizácií, zameraných na zlepšenie fungovania verejnej správy na rôznych úrovniach.

Druhý deň venujeme princípom právneho štátu a otvoreného vládnutia, najmä výzvam zlepšovania transparentnosti, boju proti korupcii. Otvoríme otázku zapájania občanov do tvorby legislatívy na úrovni parlamentu, či prístup občanov k volebnému právu nielen zo zahraničia, ale aj z hľadiska prístupnosti. Štátni úradníci určite ocenia praktické školenia zamerané na etiku v štátnej službe, konkrétne postpy pri oznamovaní korupcie. Tí, ktorí sa venujú poskytovaniu dotácií z verejného rozpočtu sa určite radi zapoja do diskusie o transparentnosti poskytovania dotácií. Večer nás, ak všetko dobre dopadne, čaká spoločný výstup so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku o stave právneho štátu.

V posledný deň sa pozrieme na participáciu ako nástroj otvoreného vládnutia. Inšpirujeme sa v susednom Rakúsku, kde sa priamo od najpovolanejších dozvieme o rakúskych štandardoch participácie. V priebehu dňa sa budeme venovať najmä mladým ľuďom a nástrojom, vďaka ktorým môžu vyjadrovať svoje názory a postoje na verejné politiky a dianie v spoločnosti. Zástupcovia samospráv, štátu, základných, stredných, či vysokých škôl, ale aj mimovládne neziskové organizácie sa dozvedia o participatívnych rozpočtoch, o tvorbe stratégií pre mladých s mladými. Určite ocenia informácie o potrebách mladých na vidieku, či o participácii mladých na školách. Večerný program otvárame spoločne s mestom Bratislava všetkým, ktorí chcú vedieť viac o plánoch mesta na najbližších desať rokov a chcú nevšedným spôsobom vyjadriť svoj názor.

Registráciu spustíme čoskoro, dovtedy sa na našom Facebooku a Instagrame nechajte nalákať na jednotlivé diskusie, workshopy či prednášky, ktoré vám postupne predstavujeme.

Týždeň otvoreného vládnutia 2020 v dňoch 23. - 25. septembra

Milé priateľky, milí priatelia otvoreného vládnutia na Slovensku, 

opäť sme sa naplno pustili do príprav Týždňa otvoreného vládnutia 2020, ktorý sa bude konať v dňoch 23. - 25. septembra 2020 v Bratislave. Sledujte náš web a sociálne stránky, kde budeme informovať o podujatí. Od augusta vás budeme informovať o nabitom programe plnom diskusií, workshopov, školení či prezentácií, vďaka ktorým prakticky zažijeme a pochopíme základné princípy otvoreného vládnutia.

save the date_september


Týždeň otvoreného vládnutia

Týždeň otvoreného vládnutia je pre všetkých, ktorí veria, že občania majú byť súčasťou rozhodnutí svojej vlády. Počas jedného týždňa sa stretnú všetci tí, ktorých cieľom je otvorené vládnutie, aby si navzájom vymenili nápady, diskutovali o riešeniach, aby bola vláda zodpovedná voči svojim občanom.

Či je témou zapájanie všetkých relevantných aktérov do verejných politík či zlepšovanie prístupu k informáciám, alebo boj proti korupcii, Týždeň otvoreného vládnutia je jedinečnou príležitosťou spoločne vytvoriť ambiciózne záväzky k otvorenému vládnutiu.

Týždeň otvoreného vládnutia 2020 je jedinečným podujatím, ktoré ponúkne príležitosť prezentovať sa pre každého. Vytvárame otvorený priestor pre zviditeľnenie úspechovaj neúspechov, ktoré sa snažia o podporu princípov otvoreného vládnutia. Našim cieľom je informovať verejnosť o otvorenom vládnutí, dôležitosti princípov transparentnosti, otvorenosti a participácie prostredníctvom rôznych typov aktivít – diskusné panely, workshopy, prednášky, so zapojením rôznych aktérov. Tento priestor chceme využiť aj na ukázanie toho, ako funguje otvorené vládnutie, zapájanie občanov či mimovládnych organizácií a ďalších aktérov do vládnutia v praxi na rôznych úrovniach vládnutia – od samosprávy, cez štát až po Európsku úniu.

KEDY?

23. - 25. september 2020

KDE?

Stará Tržnica, Bratislava

PRE KOHO JE TÝŽDEŇ OTVORENÉHO VLÁDNUTIA?

Pre aktívnych občanov, pre mimovládne organizácie, pre predstaviteľov štátnej správy, krajov, miest a obcí, pre predagógov, študentov, vedcov, podnikateľov, firmy, pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť kultúru vládnutia na Slovensku.