Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. apríl 2024, pondelok
 

Moja samospráva: Prezentácia verejných služieb na úrovni miestnej územnej samosprávy v Estónsku

25. 09. 2023

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti  prináša minisériu blogov zameranú na získanie prehľadu o konkrétnych príkladoch aktivít zo Slovenska a zo zahraničia, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy - transparentnosť, participáciu či zúčtovateľnosť. Sú súčasťou plnenia úloh B.17 a B.18 uznesenia vlády SR č. 457/2022 - Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 - 2024 (PDF, 1 MB). Blogy slúžia na získanie základného prehľadu, od ktorých sa odvíjajú detailnejšie aktivity. Autorom série blogov je analytik ÚSV ROS Jakub Adámek (TA.13G4@TY4SPS.2HTSZ@).


Estónsky záväzok Projekt verejného hodnotenia služieb, ktoré poskytuje miestna územná samospráva v Estónsku sme sa rozhodli preskúmať pre jasný potenciál budovať zúčtovateľnosť a jasnú orientáciu na občana. Webstránka projektu Minuomavalitsus - Moja samospráva ponúka intuitívny dashboard s hodnotením jednotlivých samospráv v mapovom rozhraní a detailne rozobratými indikátormi - občan vie jednoducho zistiť podrobnosti o kvalite služieb v mieste svojho bydliska a aj metodiku hodnotenia s najmenšími podrobnosťami. Znalosť tohto záväzku neskôr poslúžila aj pri tvorbe nášho Indexu participácie, ktorý aktuálne buduje Národný projekt Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2, realizovaný na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Myšlienka vytvoriť na dátach založené hodnotenie efektívnosti štátnych financií vynakladaných na rozvoj miestnych samospráv sa po prvýkrát objavila na estónskom Ministerstve financií už v roku 2012, realizácia projektu začala až v období tvorby estónskeho Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2018-2020, kde je potreba vytvoriť metodiku hodnotenia odôvodnená nedostatkom poznania o úrovni verejných služieb naprieč estónskymi samosprávami. Medzi ďalšie impulzy patrí snaha merať efektívnosť vynaložených financií, potreba hodnotenia dopadu reformy verejnej správy, ktorá cez tlak na zlučovanie samospráv zásadne znížila počet samosprávnych jednotiek. Zmyslom reformy bolo zabezpečiť, aby každá jedna samospráva disponovala dostatočnými ľudskými zdrojmi pre plnenie svojich zákonných povinností.

Projekt bol financovaný z Európskeho sociálneho fondu a Operačného programu "Administratívne kapacity". Práca na realizácii metodológie začala v spolupráci s Centrom pre aplikované sociálne vedy Univerzity v Tartua spoločnosťou Geomedia, ktorých výskumný tím v navrhol viac ako 1000 relevantných indikátorov. Finálny návrh metodikybol publikovaný v roku 2018. Počet pôvodných indikátorov sa s ohľadom na zdroje dát, ktorými štát disponuje zúžil na 638 indikátorov a 283 hodnotiacich kritérií. Metodika delí indikátory do 16 služieb rozdelených na 7 oblastí - vládnutie, mobilita, školstvo, ývanie, kultúra, sociálna ochrana, zdravie a bezpečnosť. Väčšina vstupných dát pochádza z dotazníkov pre samosprávy, druhým zdrojom sú registre estónskej vlády, zvyšok sa zakladá na dotazníkoch spokojnosti obyvateľstva. Okrem Univerzity v Tartu sa na tvorbe metodiky v ďalších krokoch podielala aj Združenie miest a obcí Estónska a viacerí experti z mimovládneho sektora kontaktovaní cez platformu estónskych mimovládnych neziskových organizácií.

Dáta sa zbierajú začiatkom roku a zverejňujú v druhom kvartáli. Tým sa zabezpečí aby mali samosprávy vyhodnotenie svojej činnosti na stole v momente prípravy strategických plánov na nasledujúci rok.  Vďaka dashboardu môžu mestá porovnať kvalitu svojich služieb so svojím okolím, alebo estónskym priemerom. Pred publikovaním prvých výsledkov sa uskutočnil workshop pre média, rovnako po každom hodnotení prebiehajú workshopy so samosprávami, kde sa zberá spätná väzba a návrhy na zlepšenie hodnotenia. Po spustení hodnotenia sa taktiež ukázalo, že regionálni politici vnímajú dashboard aj ako možnosť prezentovať vlastné úspechy.

Aktuálne celý projekt riadia traja ľudia, ktorí predstavujú základný tím. Im asistuje 6 členný “rozšírený tím”. Táto skupina je zodpovedná za modifikácie metodiky, komunikáciu s verejnosťou, facilitáciu širších pracovných skupín, a finančné plánovanie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy