Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Zvyšovanie transparentnosti financovania mimovládnych organizácií: Ako mimovládny sektor v Estónsku buduje vlastnú transparentnosť

25. 09. 2023

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti  prináša minisériu blogov zameranú na získanie prehľadu o konkrétnych príkladoch aktivít zo Slovenska a zo zahraničia, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy - transparentnosť, participáciu či zúčtovateľnosť. Sú súčasťou plnenia úloh B.17 a B.18 uznesenia vlády SR č. 457/2022 - Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 - 2024 (PDF, 1 MB). Blogy slúžia na získanie základného prehľadu, od ktorých sa odvíjajú detailnejšie aktivity. Autorom série blogov je analytik ÚSV ROS Jakub Adámek (TA.13G4@TY4SPS.2HTSZ@).


Záväzok estónskej Iniciatívy pre otvorené vládnutie - Zvyšovanie transparentnosti financovania mimovládnych neziskových organizácií, ktorého predmetom bolo vybudovanie dashboardu pre monitoring finančnej podpory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) sme identifikovali ako zaujímavý príklad dobrej praxe zvyšovania transparentnosti verejných zdrojov.

NENO - Network of Estonian Nonprofit Organisations by sa dala chápať ako strešná organizácia estónskych mimovládnych organizácií, ktorá pôsobí už od roku 1991. Podľa informácií na vlastných webových sídlach združuje 107 organizácií a aktívne komunikuje so 4000 ďalšími. Medzi hlavné činnosti NENO patrí primárne advokácia v prospech tretieho sektora rozvoj občianskej spoločnosti.

Impulzom pre tvorbu dashboardu bol fakt, že občianska spoločnosť ani štát nedisponovali komplexným poznaním o rôznych možnostiach financovania MNO. V konečnom dôsledku nastala situácia, keď mnohé mimovládne organizácie nemali vedomosť o tom, kde a ako môžu žiadať o podporu, s čím zároveň nedokázali pomôcť ani mnohí štátni úradníci. Ako vhodné riešenie tejto situácie sa ukázalo mapovanie financovania mimovládnych organizácií - takto je možné nielen poukázať na rôzne dotačné schémy naprieč rezortmi, ale aj výšku jednotlivých dotácií. Rovnako Tieňová správa NENO z roku 2016 v tejto súvislosti konštatuje potrebu vytvoriť databázu financovania mimovládnych organizácií aj z dôvodu zabránenia duplicitným platbám.

Hlavným realizátorom dasboardu bola organizácia NENO, práce sa ale zúčastnilo aj Centrum pre aplikované humanitné vedy Univerzity v Tartu, ktoré vypracovalo príručku pre zber dát. Zo štátnych inštitúcií sa na realizácii podieľalo estónske Ministerstvo financií a Ministerstvo vnútra. Po finančnej stránke štát financoval iba vývoj dashboardu, jeho udržateľnosť je predmetom partnerstva medzi NENO a Ministerstvom vnútra.

Dashboard financovania mimovládnych organizácií sprístupňuje tieto dáta. Užívateľ si môže zobraziť agregované dáta podľa jednotlivých ministerstiev, podľa funkcií verejnej správy, alebo podľa druhu dotácie (projektové granty, prevádzkové granty, služby). Samostatná tabuľka dashboardu zobrazuje konkrétne sumy, ktoré získali konkrétne mimovládne organizácie, rozdelenie financovania podľa regiónov, v ktorých organizácie pôsobia a pod. Ako sa ukázalo, najväčšou hodnotou, ktorú dashboard priniesol, bol celistvý pohľad na financovanie mimovládnych organizácií.

Zásadným problémom v čase tvorby bola koordinácia medzi realizátormi projektu z NENO a ich náprotivkami v štátnej správe. Neskôr sa ako dlhodobý problém ukázala nejednotná úprava dát, ktorá vyžaduje zdĺhavú manuálnu harmonizáciu a nedostatočné ľudské kapacity mimovládneho sektora. Z týchto dôvodov sa dáta na dashboarde neaktualizujú včas, a záujem o spoluprácu na budovaní dashboardu postupne klesol. Zároveň štátna správa vypracovala vlastný komplexnejší dashboard financovania, ktorý informuje o všetkých štátnych dotáciách. Dashboard financovania mimovládnych neziskových organizácií vytvorený v rámci estónskej Iniciatívy pre otvorené vládnutie bol zaujímavou inovatívnou praxou a pomohol k vytvoreniu komplexnejšieho a systémovejšieho riešenia.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy