Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2018, Streda
 

O obchode s ľuďmi treba hovoriť aj pred televíznymi kamerami

01. 08. 2017

O obchode s ľuďmi treba hovoriť aj pred televíznymi kamerami

Obchodovanie s ľuďmi je jednou z najdominantnejších tém, ktoré sa týkajú všetkých vekových kategórií. V lete sú však veľmi ohrození mladí ľudia, ktorí chcú vycestovať za prácou do zahraničia. V mnohých prípadoch sa z nich stanú obete a len ťažko sa vedia dostať naspäť domov alebo si aspoň zachrániť holý život.

Letné obdobie so sebou prináša veľa príjemných okamihov, no tie sa veľmi rýchlo môžu zmeniť na nepriaznivú situáciu. Najčastejšou príčinou takýchto momentov bývajú ponuky, ktoré sa na začiatku môžu zdať veľmi spoľahlivé, no po čase sa ukážu ako absolútne škodlivé.

Nástrahám takéhoto biznisu sa 27. júla 2017 venovali aj moderátori televízie JOJ Aneta Sedlmair Parišková a Dárius Haraksin v spravodajskej relácii Noviny o 17:00. Ich pozvanie do živého vysielania prijal riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin.

Ten v rozhovore zdôrazňoval najmä to, že existuje veľa ľudí, ktorí chcú vycestovať do zahraničia za rôznymi účelmi: „Či už ide o študijný pobyt, vzdelávanie, prácu alebo prilepšenie si k zárobku, je logické, že ľudia odchádzajúci do zahraničia často naletia lákavým fiktívnym ponukám.“

Policajné štatistiky hovoria jasnou rečou a sú dosť nelichotivé. V mnohých prípadoch sa však nedá hovoriť len o dospelých, problém obchodovania s ľuďmi sa veľmi často týka aj detí. Preto je veľmi dôležitá prevencia a neustále opakovanie základných informácií – najmä preverovanie všetkých faktov, od úradu práce až po sociálne siete.

Celý rozhovor môžete sledovať online na https://www.noviny.sk/slovensko/244881-obetami-obchodovania-s-ludmi-sa-pocas-minuleho-roka-stalo-32-slovakov.