Informačné kancelárie pre obete kriminality a inej protispoločenskej činnosti

S cieľom zlepšenia ochrany, podpory a pomoci obetiam kriminality a inej protispoločenskej činnosti zriadilo Ministerstvo vnútra SR informačné kancelárie, ktoré na Slovensku predstavujú prvé zavedenie systémovej služby pre obete trestných činov, ktorá je v gescii Ministerstva vnútra SR. Pri ich zriaďovaní je dôraz kladený na budovanie dostupných služieb pre obete zo strany štátu na verejne prístupných a známych miestach (občianska dostupnosť). Informačné kancelárie riešia celú škálu rôznorodej trestnej činnosti. Na ich služby sa v súčasnosti obracajú obete majetkovej a ekonomickej kriminality, ale aj násilných trestných činov. Obracajú sa na nich aj poškodení s obchodno-právnymi alebo občiansko-právnymi problémami či s prípadmi priestupkov.

V záujme zabezpečiť, aby služby informačných kancelárií boli efektívne teritoriálne usporiadané tak, aby bolo pokryté celé územie SR, sú budované spravidla na okresných úradoch v sídle kraja. Aktuálne je dostupných 8 kontaktných pracovísk v krajských mestách. V záujme prispôsobiť sa aktuálnym potrebám spoločnosti sú služby informačných kancelárií v súčasnosti dostupné aj na okresných úradoch vo vybraných 8 okresných mestách (Malacky, Dunajská Streda, Lučenec, Prievidza, Levice, Ružomberok, Poprad a Michalovce).  

Klientom sú v každej informačnej kancelárii v krajskom meste k dispozícii 3 kontaktné osoby – štátni zamestnanci Ministerstva vnútra SR, ktorí zabezpečujú poskytnutie služby pre klienta. Pri poskytovaní služieb klientom pracovníci informačných kancelárií v odôvodnených prípadoch spolupracujú aj s externými odborníkmi v oblasti práva za účelom poskytnutia právneho usmernenia a podpory (zahŕňa podporné poskytovanie informácií o právach klienta, odporučenie ďalšieho postupu a nasmerovanie na špecializované subjekty poskytujúce právnu pomoc a zastupovanie). Služba externých právnych expertov je realizovaná na základe zmluvného vzťahu s Ministerstvom vnútra SR, len v rozsahu možných kompetencii. Informačné kancelárie neposkytujú právne služby.  

Medzi hlavné činnosti informačných kancelárií patrí:

  • poskytovanie informácií obetiam v rozsahu práva na informácie 
  • sprostredkovanie odbornej pomoci (vymedzenej zákonom o obetiach) obetiam kriminality a inej protispoločenskej činnosti 
  • spolupráca a výmena informácií s intervenčnými centrami, subjektmi poskytujúcimi pomoc obetiam vrátane poskytovateľov sociálnych služieb a s orgánmi verejnej moci 
  • realizácia aktivít napomáhajúcich osvetovej činnosti za účelom ochrany obetí 

Pomoc obetiam venuje významnú pozornosť nastaveniu spolupráce medzi inštitúciami, ktoré poskytujú pomoc alebo prichádzajú do kontaktu s obeťami, prípadne dokážu ovplyvniť prístup k potrebným službám. S týmto cieľom je na úrovni každého kraja tvorená Regionálna platforma pre pomoc obetiam trestných činov, ktorej zámerom je podpora a posilnenie úsilia smerujúceho k adekvátnej a kvalitnej pomoci či ochrane.

Do decembra 2023 boli informačné kancelárie podporené z Európskeho sociálneho fondu ako Národný projekt "Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete". Na základe organizačného opatrenia ministra vnútra SR č. 24/2023 zo 14. novembra 2023 sa odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR s účinnosťou od 1. decembra 2023 stal samostatným útvarom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Vo vzťahu k realizácii projektu sa zmenil názov organizačnej zložky zodpovednej za realizáciu projektu nasledovne - odbor prevencie kriminality MV SR. 

Nadobudnutím účinnosti zákona č. 458/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, sú s účinnosťou od 1.2.2023 informačné kancelárie legislatívne ukotvené a svoju činnosť vykonávajú ako súčasť organizačnej štruktúry Ministerstva vnútra SR

Obeť

Obeť – je fyzická osoba, ktorej bolo alebo malo byť trestným činom ublížené na zdraví, spôsobená majetková škoda, morálna alebo iná škoda alebo boli porušené či ohrozené jej zákonom chránené práva alebo slobody. Za obeť sa tiež považujú príbuzní v priamej línii, osvojiteľ, osvojenec, súrodenec, manžel a osoba, ktorá žila v čase smrti v spoločnej domácnosti s osobou, ktorej bola trestným činom spôsobená smrť, ako aj osoba závislá od osoby, ktorej bola trestným činom spôsobená smrť, ak utrpeli v dôsledku smrti tejto osoby škodu; ak je týchto osôb viac, považuje sa za obeť každá z nich. V trestnom konaní má obeť postavenie oznamovateľa trestného činu, poškodeného alebo svedka. Každá osoba, ktorá tvrdí, že je obeťou, sa považuje za obeť, kým sa nepreukáže opak, alebo ak nejde o zjavné zneužitie postavenia obete, a to bez ohľadu na to, či bol páchateľ trestného činu zistený, trestne stíhaný alebo odsúdený.

seniori


Národný projekt „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“

Prijímateľ: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Obdobie realizácie aktivít projektu: 12/2015 – 12/2023

Spolufinancovaný z: Európsky sociálny fond

Operačný program Efektívna verejná správa

Výška NFP: 5 433 185,73 EUR

Národný projekt Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete” (ďalej len národný projekt”) bol realizovaný Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, prostredníctvom odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR (v súčasnosti odbor prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR) s finančnou podporou z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.

Národný projekt bol zameraný na pomoc obetiam trestných činov z radov seniorov, obetiam násilných trestných činov, obetiam nenávistných trestných činov a extrémizmu, obetiam obchodovania s ľuďmi a obetiam z radov mládeže prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov zriadených na úrovni jednotlivých krajov v celkovom počte 8 kontaktných pracovísk. Od roku 2022 boli činnosti v rámci národného projektu špecializované aj na špecifickú skupinu obyvateľstva - obete trestných činov z radov vojnových utečencov prichádzajúcich a nachádzajúcich sa na území SR v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine.

Realizácia aktivít národného projektu  bola ukončená k 31.12. 2023. V rámci zabezpečenia udržateľnosti dosiahnutých výsledkov národného projektu od 1.1.2024 pokračujú aktivity na základe legislatívneho ukotvenia systému informačných kancelárií v organizačnej štruktúre Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Aktivity, ktoré pokračujú v období udržateľnosti projektu: 

  • Vytvorenie siete koordinátorov pre obete trestných činov - nadobudnutím účinnosti zákona č. 458/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o prevencii kriminality“) sú s účinnosťou od 1.2.2023 informačné kancelárie legislatívne ukotvené a svoju činnosť vykonávajú ako súčasť organizačnej štruktúry Ministerstva vnútra SR v súlade s ustanovením §7a zákona o prevencii kriminality. Aj na základe schváleného návrhu systemizácie pracovných miest do stálej štátnej služby je možné od 1.1. 2024 pokračovať v činnosti informačných kancelárií v prospech obetí pod vedením odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR a zabezpečiť tak plnohodnotnú udržateľnosť dosiahnutých výsledkov národného projektu. V nadväznosti na výsledky dosiahnuté realizáciou národného projektu a legislatívnym ukotvením systému informačných kancelárií je aktuálne úsilie zamerané na ďalšie prehĺbenie a rozvoj ich činností s cieľom sprístupniť poskytované služby ešte väčšiemu počtu užívateľov.
  • Vybudovanie špeciálneho pracoviska pre analýzu potrieb a podporu obetí - Činnosť pracoviska aj naďalej pokračuje a zabezpečuje metodické riadenie systému informačných kancelárií, analytickú podporu a štandardizáciu činností. Zároveň sa pracovisko podieľalo na príprave nového projektového zámeru zameraného na rozšírenie špecializácie informačných kancelárií v problematike ochrany mäkkých cieľov.
  • Nastavenie spolupráce - v rámci realizácie národného projektu bola spustená činnosť 8 regionálnych platforiem vytvorených na úrovni jednotlivých krajov za účelom spolupráce a kontinuálneho zvyšovania kvality poskytovaných služieb a rozvoja kapacít na pomoc obetiam trestných činov. Regionálne platformy aj naďalej vykonávajú svoju činnosť, pričom spolupráca je realizovaná na báze dobrovoľnej účasti zástupcov subjektov pôsobiacich v oblasti prevencie kriminality, najmä zástupcov štátnej správy, orgánov činných v trestnom konaní, samosprávy ako aj neziskového  či súkromného sektora. Každá regionálna platforma zasadá dvakrát ročne.
  • Vzdelávacie aktivity – V roku 2024 odbor prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR získal oprávnenie na poskytovanie vzdelávania pre vybraný okruh záujemcov v rámci akreditovaného modulárneho vzdelávacieho programu „Špecialista prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti“.
  • Preventívne aktivity s vybranými skupinami obetí - preventívne aktivity sú aj naďalej realizované prostredníctvom informačných kancelárií a sú určené pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, najmä mládež, seniori, osoby v inštitucionálnej starostlivosti ako aj pre osoby prvého kontaktu, ktoré prichádzajú do pravidelného kontaktu s ohrozenou skupinou (pedagogickí a odborní zamestnanci). Ponuka aktuálnych tém - nenávistné prejavy, internetová bezpečnosť, mediálna gramotnosť, šikana a kyberšikana, prevencia obchodovania s ľuďmi, ako sa nestať obeťou podvodníkov a zlodejov.