Vykorisťovanie ľudí v rôznych podobách prináša páchateľom nelegálne zisky v stovkách miliónov eur. Polícia a ústredné orgány štátnej správy zo Španielska, Slovenska, Poľska, Bulharska a Grécka, spolu s výskumnou inštitúciou KEMEA a ľudskoprávnym inštitútom CESIE sa zamerali na rozvoj schopností a znalostí prvolíniových pracovníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s obeťami obchodovania s ľuďmi.
Odbor prevencie kriminality MV SR sa, spoločne s Úradom hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru, pripojil k medzinárodnému tímu odborníkov v rámci spolupráce na projekte ASIT (Adequate Support measures and Improved capacities in countering of trafficking in human beings), ktorý sa zameriava na
- rozbitie finančných tokov obchodníkov s ľuďmi;
- zintenzívnenie vyšetrovania a
- narušenie digitálneho obchodného modelu obchodníkov s ľuďmi.
Cieľom projektu ASIT je reakcia na rastúce obavy z nových foriem obchodovania s ľuďmi a:
- posilnenie odborných znalostí;
- získanie lepšieho prehľadu o postupoch (modus operandi);
- zintenzívnenie multisektorovej spolupráce.
Projekt je zameraný na vytvorenie spoločných postupov pre realizáciu simulovaných cvičení, podporu a rozšírenie jednotného kvalifikačného rámca pri zbere údajov a prehĺbenie vedomostí zodpovedných orgánov presadzujúcich právo a dotknutých zložiek. V neposlednom rade je ďalšou úlohou iniciatívy vnímanie práv obetí a ich zabezpečenie aj zo strany zamestnávateľov.