Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. december 2021, piatok
 

Pozývame na...

...zamyslenie sa nad Adventom 2021

V Biblii, v 2. knihe Mojžišovej v 20. kapitole a 13. verši je napísené: "Nezabiješ!" Toto Božie prikázanie sa k adventnému zamysleniu možno na prvý pohľad nehodí. Samozrejme, že hlavný a podstatný obsah prikázania "Nezabiješ!" dobre poznáme.

Ako ale toto Božie prikázanie súvisí s Adventom?

Advent je obdobím príprav na Vianoce, obdobím očakávania Spasiteľa. Je tiež časom očakávania Jeho druhého príchodu na zem, kedy Pán Ježiš príde vo svojej sláve, aby súdil živých i mŕtvych. Advent znamená čas ticha a pokoja v rozjímaní nad zmyslom života, aby sme si uvedomili, ako správne využívať čas tu na zemi: ako žiť a ako slúžiť Bohu aj ľuďom. Čas - čas nášho života a jeho správne využitie je to, na čo nás Advent zameriava. Keď teda v úvode zaznelo 5. Božie prikázanie "Nezabiješ!", chce tým každého z nás prizvať k tomu, aby sme sa spolu zamysleli nad naším časom aj v zmysle výroku Ericha Kästnera: "Rozmýšľajte o piatom prikázaní aj takto: Nezabíjaj čas!" Veď tu sme len pútnikmi.

Istý bohatý turista chcel prenocovať v kláštore u Kartuziánov. Prekvapený jednoduchým zariadením v izbe, opýtal sa mnícha, ktorý ho sprevádzal: "Kde máte váš nábytok?"

"A kde máte vy svoj nábytok?", odpovedal mních pohotovo otázkou na otázku.

"Ja? Ja tadiaľto len prechádzam!"

"Presne, aj my tadiaľto len prechádzame...", odpovedal mních.

Využime svoj čas života správne, podľa Božej vôle, aby sme sa čo najlepšie pripravili na príchod nášho Spasiteľa Pána Ježiša Krista. Veď tu sme len pútnikmi, pútnikmi do Božej vlasti.

Z Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR

vám všetkým prajeme požehnaný a dobre využitý adventný čas!


ÚRAD EKUMENICKEJ PASTORAČNEJ SLUŽBY MV SR VYZÝVA V RÁMCI SVETOVÉHO DŇA PAMIATKY OBETÍ DOPRAVNÝCH NEHÔD NAPRIPOMENUTIE SI OBETÍ A UVEDOMENIE SI TOHO, AKÝ VZÁCNY JE NÁŠ ŽIVOT. STAČÍ MÁLO, ABY SME HO STRATILI... AJ V DÔSLEDKU TOHO, AKO SA SPRÁVAME NA CESTÁCH

Tretia novembrová nedeľa je od roku 1993 vyhlásená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za deň, kedy si ľudia na celom svete pripomínajú obete dopravných nehôd. Tento rok pripadá tretia novembrová nedeľa na 21. novembra.

Vzhľadom na opatrenia súvisiaces pandemickou situáciou sa celoslovenská pietna spomienka, ani regionálne pietne spomienky nebudúmôcť uskutočniť. Chceme Vás prostredníctvom týchto riadkov pozvať k tomu, aby sme venovali počas najbližšej nedele tichú spomienku obetiam dopravných nehôd. Možno sme mnohých nepoznali, možno medzi obeťami boli naši rodinní príbuzní, priatelia, či kolegovia a ich život pri dopravnej nehode zbytočne vyhasol. Uvedomme si, že náš život závisí aj od toho, ako sa na cestách správame! Úrad ekumenickej pastoračnej služby spolu s odborom dopravy prezídia PZ pripravil materiál, ktorý násupozorňuje na potrebu neustáleho uvedomovania si zodpovednosti za naše správanie na cestách. Pozývame Vás, aby ste si našli čas, a mysleli v tichu modlitby i spomienok na rodiny, dotknuté nešťastím.

„Aj prostredníctvom tejto akcie chceme verejnosť upozorniť na skutočnosť, že opatrnosti na cestách nie je nikdy dosť. Za úmrtiami na cestách pri dopravných nehodách sa skrývajú rodiny, rodičia, ktorí prišli o deti, deti, ktoré prišli o rodičov, manželia, manželky. Mnohí utrpeli následky, ktoré ich budú sprevádzať celý život. Na nich všetkých chceme myslieť. Aj touto formou im chceme ukázať, že si uvedomujeme bolesť, ktorú prežívajú a chceme im aspoň týmto spôsobom vyjadriť našu ľudskosť, blízkosť i túžbu, aby sa zmiernil ich žiaľ a bolesť. Tento deň je zároveň aj príležitosťou ukázať verejnosti, že Polícia tu nie je len na udeľovanie pokút, ale že jej nie je ľahostajný ľudský život, že jej nie je ľahostajný ťažký údel, ktorý postretol rodiny, že práve svojou prítomnosťou aj na cestách dbá o bezpečnosť nás všetkých. Kontrola dodržiavania predpisov na cestách neslúži na obmedzovanie slobody pohybu, ale na ochranu tých, ktorí dodržiavajú predpisy, aby sa nacestách cítili bezpečne."

Policajné štatistiky dokladujú, že aj v tomto roku ide naozaj o veľké množstvo zbytočne vyhasnutých životov na cestách. V porovnaní s minulým rokom za to isté obdobie, teda za prvých 10 mesiacov roka, bolo na našich cestách usmrtených 179 osôb, čo je o 23 menej. Ťažko zranených bolo 708 osôb, čo je o 93 menej, ľahko zranených bolo 3802, čo je o 32 menej. Spolu sa stalo 9923 dopravných nehôd, čo je o 100 menej v porovnaní s obdobím prvých 10 mesiacov predchádzajúceho roka. Najviac dopravných nehôd sa udialo počas piatkov, v čase 12. - 16. hod. a najtragickejším dňom v týždni, kedy vyhasínalo najviac ľudských životov, bola nedeľa medzi 12. - 16. hod. Z celkového počtu 9923 dopravných nehôd sa v obci stalo 7341 dopravných nehôd a pri týchtonehodách bolo usmrtených 60 osôb, no až 119 osôb bolo usmrtených mimo obce, pri 2578 dopravných nehodách.46 % dopravných nehôd bolo zapríčinených porušením povinnosti vodiča a 12% nedovolenou rýchlosťou. Alkohol bol zistený u 1255 vinníkoch dopravných nehôd, čo je o 54 prípadov menej oproti roku predchádzajúcemu. Na cestách zahynulo 138 mužov a 41 žien. V motorových vozidlách zahynulo 103 osôb, z toho 76 vodičov a 21 spolujazdcov, na cestách zahynulo 36 chodcov a 13 cyklistov, 25 vodičov motocyklov.

Prostredníctvom týchto údajov chceme upozorniť občanov na potrebu opatrnosti a ohľaduplnosti na cestách, či už v pozícii vodičov, chodcov alebo cyklistov.

Vyslovujeme zároveň veľké poďakovanie a uznanie hasičom, záchranárom a policajtom, ktorí sú vo svojej službe dennodenne konfrontovaní s tragickými následkami a smrťou. Ďakujeme im za ich profesionálnu službu a pomoc.

Obzvlášť dnes myslíme na rodiny, ktoré sú dotknuté dopravnými nehodami rozličným spôsobom: mnoho ľudí kvôli nehodám stratilo zdravie, trpia trvalými následkami po nehode, čo vo veľkej miere ovplyvnilo a znížilo kvalitu ich života. Mnohé rodiny pocítili tú najkrutejšiu stratu – stratu blízkeho človeka. V modlitbách myslíme na tých, ktorí sú dotknutí rozličným nešťastím a Pána Boha prosíme, aby im dal silu zvládať tieto ťažké životné situácie.

Medzi najtragickejšie dni v roku 2021 sa radí 21. február, kedy na ceste medzi Novými Zámkami a Šuranmi došlo k dopravnej nehode osobného motorového vozidla zn. Audi A6 Avant, ktoré viedol 36 ročný vodič. Vodič viedol vozidlo v smere od Nových Zámkov na Šurany, pričom neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky a poveternostným vplyvom, následkom čoho prešiel z doposiaľ nezistených príčin do protismeru, kde zišiel do priekopy a tu narazil do stromu, následne dodruhého stromu. Náraz vozidlo vymrštil do poľa, kde sa niekoľkokrát prevrátilo. Vodič a jeho 21 ročná spolujazdkyňa utrpeli ťažké zranenia. Ďalší dvaja spolujazdci vo veku 32 a 34 rokov a 24 ročná spolujazdkyňa utrpeli zranenia, ktorým na mieste podľahli.

Príbeh manželky a matky, ktorá prišla pri nehode o manžela a dve malé deti:

Každá nehoda prináša niečo zlé a bolestné. Keď dôjde k tomu najťažšiemu, najbolestnejšiemu je ťažké to vidieť. Obeťou je ten, čo zomrel, ale aj ten, čo tu zostal a musí sa učiť žiť úplne iný život. Jediný, kto to dokáže v takej chvíli pomôcť, je Pán Boh. Len On dokáže potešiť, dať novú silu. Prinášame Vám svedectvo ženy, matky, ktorej práve dopravná nehoda zmenila život. V príbehu opísala, ako jej kresťanská viera pomohla v týchto najbolestnejších situáciách, ako jej pomohla zvládnuťa preniesť skutočnosť, že v tomto živote stratila svoju rodinu. Opísala svoju bolestnú skúsenosť pre všetkých Vás, ktorí strácate a trpíte, a my duchovní, ktorí sa pri nehodách stretávame s rodinami pozostalých a prinášame im zvesť o tom, že ich najbližší už sme sú medzi živými, sme za jej slová nekonečne vďační. „Náš život je jeden obrovský zázrak. Aj keď často prináša situácie, ktoré nevieme a častokrát ani nemôžeme ovplyvniť. Ťažké okolnosti života musíme len prijať, aby sme sa mohli pohnúť ďalej. Aj môj život sa v okamihu zmenil. Tragédia, ktorá mi navždy vzala mojich najbližších, manžela a dve malé deti. Bol pondelok, 15.6.2015, a moja päťčlenná rodina sa vybrala do Košíc, kvôli lekárskemu vyšetreniu so starším synom. Dve mladšie deti (5 ročnú dcérku a 2,5 ročného synčeka) chcel zobrať manžel do ZOO, aby si vyplnili čas čakania. Tam však už nedošli. Predposledná zákruta pred ZOO bola ich posledná cesta. Odišli navždy a bez rozlúčky... Po skončení vyšetrenia som sa nevedela dovolať manželovi. Bol nedostupný, čo sa v jeho prípade nikdy nestalo. Začala som mať zlé tušenie. V hlave som mala rôzne myšlienky a hrôzostrašné scenáre. Vduchu som sa modlila, aby sa manžel ozval. Moje srdce zvieral nepokoj a strach o milovaných. Ako zistiť,čo sa stalo? Kam ísť? Čo robiť? Niečo v mojom vnútri ma nasmerovalo do Božieho chrámu. Tam som prosila o pokoj a vyjasnenie situácie. V modlitbe prišla myšlienka, aby som šla do nemocnice opýtať sa, či priviezli muža a dve deti po autonehode. Odpoveď bola negatívna. Následne som volala na políciu, či oni niečo nevedia. Keď sa ma opýtali na miesto, kde sa nachádzam, že prídu za mnou, vedela som, že mám očakávať tú najhoršiu správu. Moje obavy sa potvrdili. Oznámili mi, že môj manžel a obe deti prišli o život pri autonehode. Na mieste boli mŕtvi... V tejto sekunde sa môj život úplne zmenil. Smútok a bolesť v mojom srdci, ktorú som pocítila sa nedá opísať. Len ten to vie pochopiť, kto zažil niečo podobné. Bolo pre mňa ťažké prijať, že moja rodina tu už nie je a nebude. Vyčítala som Bohu prečo mi ich vzal, veď moje deti mali celý život pre sebou. Dal mi veľkú rodinu a aj si ju vzal. Vtedy prišlo Slovo ... „Azda máme len dobré brať od Pána, a zlé prijať by sme nemali?“ Jób 2,10. Takto ma Pán upokojoval... svojím Slovom, ktoré je pravdivé a verné. Mojou oporou bol a dodnes je Žalm 91 - Pod ochranou Najvyššieho... „Lebo tvojim útočišťom je Pán, za ochrancu si si zvolil Najvyššieho." Ž 91, 9. A v tom čase plnom smútku a bolesti som cítila vnútorný pokoj, Boží pokoj. Cítila som, že v tejto situácii nie som sama. Tento pokoj mi vyprosovali moji priatelia zo spoločenstva,ale aj úplne cudzí ľudia, ktorí ma nepoznali, len sa dopočuli tú správu. Ich modlitby Boh vypočul a ja sombola akoby „nosená na rukách môjho Otca". Modlitba má obrovskú moc a Pán je verný vo svojich prisľúbeniach... „Verte, že všetko, o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali, a budete to mať.“ Mk 11,24. Pán ma učil, aby som mu dôverovala, pretože On je nad každým smútkom, bolesťou, trápením. Onpresne vedel, ako som sa cítila. Keď ma prenasledovala beznádej, počúvala som chvály, no najviac mivtedy pomáhala pieseň od kapely eSPe - Víťaz. Pán ma uzdravoval cez slzy. Takto si ma ešte viacpritiahol k sebe.Všetko v našom živote má zmysel. Aj keď ho teraz nevidíme, Pán vie, čo je pre nás najlepšie. Stačí mu odovzdať svoj život a dôverovať mu. Veď Ježiš povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma“. Lk 9, 23. A On nás nikdy neopustí. „Keď ku mne zavolá, ja ho vyslyším a budem pri ňom v súžení, zachránim ho i oslávim." Ž 91, 15.

Modlitba: Láskavý Bože, úprimne Ťa prosíme, vypočuj naše prosby a volania, keď myslíme na ľudí, ktorých nacestách postihlo nešťastie, tragédia, smrť blízkeho človeka. Uvedomujeme si krehkosť nášho bytia a prosíme, aby si nám dal silnú a pevnú dôveru, že náš život je v každej chvíli v Tvojich rukách. Uč nás zodpovedne zaobchádzať s časom zvereným nám v tomto živote, aby sme dokázali po príklade Tvojho Syna pomáhať tam, kde je pomoc potrebná, potešiť tam, kde je potrebné počuť slová potešenia, aby sme boli poslami Tvojej lásky pre všetkých opustených a utrápených. Poteš tých, ktorí sú bytostne zasiahnutí stratou svojich drahých pri nehodách, nešťastiach a rozličných tragédiách. Naplň ich istotou, že Tvoja milosť je väčšia ako naše hriechy a omyly. Naplň ich pokojom, že u Teba už nie je trápenie, smútok ani bôľ. Pane Ježiši, buď naším sprievodcom na cestách tak, ako si sprevádzal na ceste aj učeníkov idúcich do Emaus. Otváraj nám oči, aby sme podľa Tvojej lásky poznávali našich blížnych, a pritom stále viac spoznávali Teba. Pri našich cestách nás všetkých ochraňuj, drž nad nami svoju ruku a raz nás doveď po skončení našej životnej cesty k sebe, do svojho kráľovstva. Amen.

Spracoval: plk. Mgr. Milan Petrula, riaditeľ UEPS MV SR


K VEĽKEJ NOCI 2021

Sledovanie veľkonočného pozdravu duchovných Úradu EPS MV SR

Milé kolegyne, kolegovia, policajti, hasiči, horskí záchranári,                                          zamestnanci Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Chceme Vás všetkých, ako duchovní úradu ekumenickej pastoračnej služby, pozdraviť a prihovoriť sa k Vám aj prostredníctvom videa, ktoré si môžete pozrieť na YouTube:

https://youtu.be/FqpMChhn5O0

Aktuálne opatrenia nám síce nedovoľujú stretávať sa osobne, ale nezabraňujú nám v tom, aby sme na Vás mysleli, a aspoň takýmto spôsobom Vám popriali

krásne, radostné a požehnané Veľkonočné sviatky 2021!


Pôst – načo je to v tejto dobe dobré?

Väčšina z nás sa so slovom pôst už stretla. Niektorí majú o tomto období rozličné názory, predstavy, či už v pozitívnom, neutrálnom, alebo aj negatívnom zmysle. V spoločnosti panuje zaužívaný názor, že pôst je o vzdaní sa mäsových jedál. No ak by pre zmenu človeka k lepšiemu stačilo vzdať sa určitého druhu jedál, bola by to pre ľudstvo zaiste skvelá cesta na budovanie lepšej spoločnosti.

Pôst je ozaj špecifickým obdobím, teda ak ho človek vôbec berie do úvahy a chce vykonať niečo pre svoj život, pre seba.

Kto je spokojný so svojím životom, tak ďalej už ani nemusí čítať.

Obdobie pôstu môže priniesť do nášho života mnohé potrebné zmeny, môže nám pomôcť objasniť si mnohé existenčné otázky, ako aj mnohé témy, ktoré sú pre nás pálčivé. Týkajú sa našich vzťahov, spravodlivosti, uvažovania o nás samých, o našom vzťahu k Bohu. Ako nám môže toto obdobie prospieť? Žijeme už aj tak v pohnutej dobe, obkľúčení pandémiou a mnohými rozpačitými usmerneniami... Preto je na miesto otázka, či máme ešte na uvažovanie o pôste ešte nejakú chuť a dôvod? Súhrn všetkých okolností nás ale vedie k tomu, aby sme si zodpovedne kládli otázky aj o sebe, aj o tom, čo nás obklopuje.

Obdobie pôstu nás privádza k téme, ktorá je dnes pre mnohých asi trochu archaická a nič nehovoriaca. Je to téma hriechu. Aké následky pre život človeka má hriech zažívame dennodenne tam, kde sa stretávame so zlobou, závisťou, klamstvom, nenávisťou, ohováraním, egocentrizmom, vraždami, narušenými medziľudskými vzťahmi.

Obdobie pôstu prináša mnohé príbehy Ježiša Krista, v ktorých spoznávame túžbu a zápas o to, aby ľudia objavili Boha, ktorý je láska, a ktorý dáva človeku ponuku žiť život oslobodený od hriechu. Takému spôsobu života, v ktorom by sme eliminovali prejavy hriechu, sa musíme učiť. Učíme sa viesť zápas o hodnoty, nachádzať vnútornú silu, aby sme zvládali tieto životné výzvy riešiť. To sa deje keď počúvame slová Ježiša Krista, keď túžime po tom, aby sme počúvali Jeho slovo každý deň aj v tejto pôstnej dobe.

Máme na výber, či sa rozhodneme počúvať a načúvať slovám Ježiša Krista, alebo sa necháme pohltiť životnými okolnosťami a viac sa budeme sústrediť na to, čo nás obklopuje, čo všetko máme ešte v pláne urobiť, aby sme mali super život. Pán Ježiš nás nepošle nikdy od seba preč keď prídeme počúvať Jeho slovo. Nepovie nám: Tak teraz sú pred tebou potrebnejšie veci, choď urob ich, ja tu počkám a potom príď. Pán Ježiš prichádza medzi nás ako hosť do našich domácností, rodín, na naše pracoviská, nielen v advente, či počas Vianoc. On prichádza medzi nás so svojím slovom v každej dobe.

Na základe príbehu o návšteve pána Ježiša v domácnosti Márie a Marty z Evanjelia podľa Lukáša z 10. kapitoly zisťujeme, že Pán Ježiš nás učí rozlišovať veci dôležité, a pre náš život veci vedľajšie. Pritom by sme nemali zabudnúť: nejde o počúvanie Božieho slova preto, že si to zasluhuje jeho vážnosť a hodnota, nejde tu o poslušnosť, lebo Ježiša nazývame svojím Pánom. Tu ide o radosť, ktorá spočíva v tom, že človek spoznáva Božiu nekonečnú milosť a lásku, a zisťuje, že čas strávený pri Božom slove má nekonečne vyššiu hodnotu ako všetky naše starosti. Pri počúvaní Božieho slova spoznávame, k čomu nám bol život daný a v čom spočíva jeho skutočná hodnota.

Nech nám k tomu poslúži aj toto pôstne obdobie.


Sledovanie pietnych spomienok prostredníctvom krátkych videí

Nakoľko pandemické opatrenia v súvislosti s COVID – 19 nám tohto roku neumožnili uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd v tretiu novembrovú nedeľu v chrámoch a na pietnych miestach, pripravili sme pre Vás aspoň formou krátkeho videa možnosť pridať sa k modlitbám za dotknuté rodiny. Zároveň cheme aj týmto spôsobom poďakovať hasičom, záchranárom a policajtom za ich službu.  Apelujeme, buďme voči sebe na cestách ohľaduplní a správajme sa zodpovedne, aby nehôd a úmrtí na cestách bolo čo najmenej: https://youtu.be/R61DYj_PFUI

Zároveň sa nekonali ani pietne spomienky na obete hôr. Nechceme zabúdať ani na tých, ktorí  sú osobne dotknutí tragédiami, ktoré sa udiali v horách. Prinášame preto možnosť navštíviť symbolické cintoríny našich hôr a venovať tichú spomienku tým, ktorí už nie sú medzi nami a vysloviť slová vďaky za záchranné akcie členom Horskej záchrannej služby:  https://youtu.be/lcvTV3s0yTw