Druhé kolo prezidentských volieb prebehlo pokojne, volebná účasť dosiahla 41,79 percenta
01. 04. 2019Oficiálnou víťazkou druhého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na tlačovej konferencii v nedeľu 31. marca 2019. Zuzanu Čaputovú volilo 1.056.582 voličov, Marošovi Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752.403 voličov.
Volebná účasť dosiahla 41,79 percenta, čo je 1.847.417 voličov
Oproti prvému kolu bola účasť nižšia, vtedy prišlo hlasovať 2.158.859 voličov, čo je 48,74 percenta hlasov.
Súhrnné výsledky hlasovaní v obidvoch kolách
Najvyššia účasť bola v Bratislavskom, najnižšia v Košickom kraji
Najvyššia volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb bola v Bratislavskom kraji, a to 54,66 percenta. Najmenej občanov prišlo voliť v Košickom kraji, kde bola účasť 35,33 percenta.
Podľa informácií Štatistického úradu SR bola z hľadiska okresov najvyššia účasť v okrese Bratislava I, a to 61,93 percenta, najnižšia účasť bola v okrese Komárno, presnejšie 24,44 percenta. Najvyššia účasť spomedzi všetkých samospráv bola v Matysovej (okres Stará Ľubovňa), a to 91,07 percenta, a najnižšia účasť bola na Luníku IX (okres Košice II), kde prišlo hlasovať 3,86 percenta voličov.
Víťazka druhého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová zvíťazila v 50 okresoch, najvyšší podiel hlasov mala v okrese Dunajská Streda, a to 83,94 percenta. Maroš Šefčovič zvíťazil v 29 okresoch, najvyšší podiel hlasov získal v okrese Snina, konkrétne 67,76 percenta.
Predseda ŠÚ SR Alexander Ballek uviedol, že úrad spracoval výsledky druhého kola volieb prezidenta SR v priebehu štyroch hodín. Prispel k tomu podľa neho aj fakt, že značná časť okrskov pracovala plne elektronicky, cez Integrovaný volebný informačný systém pracovalo 37 percent okrskov.
Prezidentské voľby boli pokojné, predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány ich charakterizoval ako voľby bez organizačno-technických zaujímavostí. Komisia prijala počas volebného dňa desiatky podnetov, ktoré neboli závažného charakteru.
"Tieto voľby boli až veľmi pokojné a tradičné, nejakých zaujímavostí a kuriozít v nich veľa nenájdeme. Podnety, ktorými sa štátna komisia zaoberala, sa týkali otázky pozorovania vo volebných miestnostiach, čo pozorovateľ môže, nemôže. Týkali sa celkovo aj poriadku vo volebnej miestnosti, ale v mnohých prípadoch už štátna komisia len odkazovala na svoje predchádzajúce uznesenia, kde upozorňovala, že táto otázka už dosť dávno bola vyriešená," priblížil Eduard Barány.
Priebeh volieb pokojný aj z pohľadu polície
"K narušeniu verejného poriadku neprišlo," zhodnotil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka na tlačovej konferencii. "Počas volieb bolo podľa jeho slov v službe 6513 policajtov. Z toho priamo na plnení úloh len v súvislosti s druhým kolom volieb prezidenta SR bolo velených 4258 policajtov, zvyšok sa takisto podieľal aj na plnení úloh v súvislosti s voľbami," povedal viceprezident Bozalka.
Polícia zaznamenala od skončenia prvého kola volieb doteraz 14 podaní. "Z toho boli tri trestne činy, jeden priestupok a iné podnety v počte desať," doplnil Róbert Bozalka. V prípade podozrenia z trestnej činnosti išlo o marenie volieb, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny a podozrenie z ohovárania. Podnety sa týkali správania sa občanov vo volebných miestnostiach, priestupok bol proti verejnému poriadku.Celkovo policajti počas oboch kôl prezidentských volieb zaevidovali 40 podaní. Z toho bolo deväť trestných oznámení, deväť priestupkov a 22 iných podnetov.
Súčasnému prezidentovi Andrejovi Kiskovi funkčné obdobie uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaná jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová.
Prečítajte si tiež: Počas prvého kola volieb prezidenta prijala komisia pre voľby 30 podnetov, na poriadok dohliadalo 4500 policajtov
FOTO: TASR