Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Krízový štáb kvôli koronavírusu stanovil opatrenia

06. 03. 2020

corona-covid19-ilustr

V súvislosti s výskytom koronavírusu na území Slovenskej republiky zasadal v piatok 6. marca 2020 na Ministerstve vnútra SR Ústredný krízový štáb. Z jeho zasadnutia vzišiel rad opatrení, ktoré majú za cieľ predísť šíreniu vírusu, prípadne spomaliť jeho postup v čo možno najväčšej možnej miere. Avšak opatrenia môžu byť účinné len vtedy keď budú občanmi SR dôsledne dodržiavané.

Na hraniciach s Rakúskom je v spolupráci s dobrovoľnou záchrannou brigádou Civilnej ochrany a Komplexnou centrálnou záchrannou službou opäť vykonávaná letáková informačná kampaň. Cieľom kampane je informovať všetkých slovenských občanov, ktorí sa vracajú z miest zasiahnutých koronavírusom (Taliansko a Rakúsko), o možnej prevencii, prípadne o prejavoch ochorenia a kam telefonovať, ak už človek pociťuje zdravotné problémy.

Kampaň prebieha v časoch od piatka 6. marca 2020 od 16:00 hod. do 24:00 hod, v sobotu od 06:00hod do 24:00 hod. a v nedeľu od 06:00hod do 24:00hod.

Zasadnutie krízového štábu

Z dôvodu predídenia šírenia možnej nákazy v nemocničnom prostredí boli s okamžitou platnosťou zakázané všetky návštevy vo všetkých nemocniciach na území SR. Prostredníctvom všetkých slovenských operátorov boli Ministerstvom vnútra SR pod hlavičkou Ministerstva zdravotníctva SR rozposlané SMS správy všetkým občanom SR v nasledovnom znení:

SMS 1:Dôležité!! V súvislosti s koronavírusom upozorňujeme, aby ste pri podozrení kontaktovali lekára len telefonicky. K dispozícii sú infolinky a číslo 0800221234.“

SMS 2:Dôležité! Pre koronavírus nechoďte k lekárovi osobne, ak to nie je nutné. Využite predpisovanie liekov cez e-recept, liek si vyzdvihnete v ktorejkoľvek lekárni.“

Cieľom sms správ je odľahčiť zdravotnícky personál v nemocniciach a zároveň zamedziť šíreniu vírusu medzi obyvateľstvom. V prípade, že človek potrebuje lieky, môže využiť e-recept, ktorý lekár môže vystaviť na diaľku a pacient si lieky vyzdvihne v lekárni. Rovnako treba postupovať v prípade, keď sa človek cíti chorý, v prvom rade treba svojho lekára kontaktovať telefonicky a ten určí ďalší postup." ozrejmila ministerka vnútra Denisa Saková.

Premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR taktiež rozposlalo dva typy SMS správ všetkým občanom SR, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí. 

Prvý typ SMS dostali občania na území Rakúska a Talianska.

"!!!Vzhladom na narast vyskytu koronavirusu, MZVEZ upozornuje obcanov SR, aby pri navrate na Slovensko pocitali s moznym zdrzanim na hranicnych priechodoch SR."

Druhý typ SMS dostali občania, ktorí sa nachádzajú vo zvyšku sveta.

„UPOZORNENIE! Pre narast vyskytu koronavirusu odporuca MZVEZ po navrate do SR sledovat svoj zdravotny stav. Pri priznakoch nakazy TELEFONICKY kontaktujte lekara."

Na základe pokynu Sekcie krízového riadenia MV SR až do odvolania RTVS vysiela v 15-minútových intervaloch oznam:

Upozornenie! Od 6. marca vyhlásil Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky zákaz návštev v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb i väzniciach. Odporúča občanom, aby podstúpili dobrovoľnú karanténu a nenavštevovali verejné podujatia, nákupné centrá či bohoslužby. V tejto situácii je v záujme vlastného zdravia najlepšie ostať doma. Viac informácií nájdete na www.health.gov.sk alebo 0800 221 234

Od piatka 6. marca  taktiež platí zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb (domovy dôchodcov, detské domovy), väzniciach a nemocniciach. O súčinnosť boli požiadané aj Cirkvi a náboženské spoločnosti registrované v SR, aby zvážili obmedzenie usporiadania a konania bohoslužieb, omší, náboženských stretnutí, pútí a slávností. Rovnako tak obmedziť používanie liturgických predmetov, spoločných modlitebných knižiek a predmetov, ktoré by mohli slúžiť na prenos vírusu a predísť vzájomnému fyzickému kontaktu.

Ústredný krízový štáb vydal odporúčania aj mestám a obciam. Opatrenia sa týkajú konkrétne obmedzenia organizácie spoločenských, kultúrnych a športových podujatí vo svojej pôsobnosti. Taktiež majú odporučiť právnickým a fyzickým osobám – podnikateľom na území obce obmedziť hromadné podujatia, pri ktorých by mohlo dôjsť k šíreniu ochorenia.

Hlavný hygienik Ján Mikas

Na základe záverov Ústredného krízového štábu sa včerajším dňom 6.3.2020 rušia všetky zahraničné služobné cesty a prijatia zahraničných delegácií do odvolania v pôsobnosti všetkých rezortov.

V súvislosti s potvrdením koronavírusu na Slovensku, sa od pondelka 9. marca rušia všetky lety z a do Talianska z troch medzinárodných slovenských letísk. Teda z Bratislavy, Košíc a Popradu.“  povedal premiér Peter Pellegrini. "Dôkladne zvážte svoje cestovanie do zahraničia a radšej sa nezúčastňujte na veľkých verejných podujatiach.“ vyzval občanov.

V prípade podozrenia na nákazu novým koronavírusom treba kontaktovať nonstop infolinku 0917 222 682 alebo písať na e-mail: TA.LAJ1H@AHLG1S3FLFTE1F3@

K dispozícii sú aj nasledujúce kontakty funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni:


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

 

K zodpovednému správaniu vyzvala občanov aj prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, aby nepodliehali strachu a panike:  „Chápem, že mnohí z vás pociťujú obavy, tak ako ich pociťujú aj moji blízki. Priebežne sa informujem o aktuálnej situácii a apelujem na kompetentné orgány, aby urobili všetky potrebné opatrenia,"  uviedla. Prezidentka dodala, že pokojný, rozumný a zodpovedný prístup je to, čo teraz najviac potrebujeme.

 

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz