Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Navštívte skvelú výstavu o Slovensku v Košiciach!

21. 09. 2018

archiv-vystava-kosice-kunsthalle-ilustr

Najvýznamnejšie udalosti formovania moderného slovenského národa, história vzniku Československej republiky, Slovensko počas druhej svetovej vojny, Alexander Dubček a „socializmus s ľudskou tvárou", rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky, vznik Slovenskej republiky či vstup do virtuálnej reality.

To všetko prináša najväčšia výstava unikátnych archívnych dokumentov pod názvom Na ceste k slovenskej štátnosti, ktorej slávnostné otvorenie sa v Kunsthalle v Košiciach uskutočnilo v stredu 19. septembra 2018 za účasti štátneho tajomníka ministerstva vnútra SR Rudolfa Urbanoviča. Výstavu takéhoto charakteru a rozsahu v najbližších rokoch nezažijete. Potrvá do 19. novembra 2018, pozrieť si ju môžete každý deň od 11. do 18. hodiny, vstupné sa neplatí. Kunsthalle nájdete v Košiciach na Rumanovej ulici.

Výstavu otvoril štátny tajomník MV SR Rudolf Urbanovič

„Nesmierne nás teší, že táto unikátna výstava uzrela svetlo sveta. Verejnosti vynikajúcim spôsobom prezentuje dôležité míľniky, ktoré sme ako krajina absolvovali na ceste k slovenskej štátnosti. Slová sú v tomto prípade zbytočné, jednoducho si treba pozrieť mimoriadne vydarené dielo a poďakovať všetkým, ktorí sa o perfektnú výstavu pričinili. Z krásnych priestorov košickej Kunsthalle som odchádzal uveličený," vyjadril po prezretí výstavy štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič.

Plagát k podujatiu

 „Bohatá ponuka výstavy umožňuje divákom nahliadnuť do archívnych dokumentov celkom zblízka. Okrem príležitosti vidieť na vlastné oči originály archívnych dokumentov zo štátnych archívov chceme verejnosť obohatiť cennými vedomosťami o spoločnom historickom vývoji slovenského a českého národa. Podujatie tak zároveň plní vzdelávaciu funkciu, čo ešte viac podporuje záujem o dejiny našej krajiny," uviedla Mária Mrižová, riaditeľka odbor registratúr a správy dokumentov ministerstva vnútra SR.

Generálny riaditeľ sekcie verejnej správy ministerstva vnútra SR Adrián Jenčo ocenil vysokú odbornosť a usilovnú prácu archivárov. „V minulosti neúnavne zachraňovali autentické a unikátne dokumenty o dejinách našej krajiny. Dnes ochraňujú a sprístupňujú verejnosti naše archívne dedičstvo a svoje pracovné nasadenie a zanietenie prezentujú aj takouto formou. Chcem poďakovať za ich obetavú prácu, ktorú veľakrát vykonávajú v náročných podmienkach. Ich rukami prejdú stovky ton dokumentov."

Všetkých srdečne pozývame!

FAKTY O VÝSTAVE

  • Výstava je rozdelená na deviatich historických okruhov a dvoch tematických okruhov o bankovkách a príbehu jedného domu na rôznych adresách.
  • Prezentuje 669 archívnych dokumentov zo 16 archívov.
  • Najviac archívnych dokumentov na výstavu, až 522, poskytol Slovenský národný archív.
  • Najstarším prezentovaným archívnym dokumentom je dokument z roku 1763 – sťažnosť Jána Hačavského, poddaného z obce Lorinčík, na neľudské zaobchádzanie úradov.
  • Najmladším dokumentom sú noviny s článkami o vstupe Slovenska do Európskej únie z roku 2004.
  • Originály zápisníc z deklaračného zhromaždenia z 30. októbra 1918 a rozsudok na trest smrti povrazom nad Jozefom Tisom sa vystavujú verejnosti po prvýkrát.
  • Výstava je umiestnená v najväčšom štátnom znaku Slovenskej republiky s rozmermi 21 x 12 metrov.
  • Na realizáciu výstavy sa použilo 2 000 m2 stavebného materiálu a vyše 5 000 kusov spojovacieho materiálu.
  • K dispozícii je aj vstup do virtuálnej reality umožňujúci prechádzku najvýznamnejšími udalosťami Slovenska na jeho ceste k samostatnosti.
 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz