Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Prázdniny pre deti zo sociálne slabších rodín

07. 08. 2015

tabor-august-deti-ilustracny

Prvé opatrenie z druhého sociálneho balíčka – pobyty pre sociálne slabšie rodiny zadarmo – oficiálne predstavili 6. augusta 2015 v detskom tábore na Duchonke v okrese Topoľčany predseda vlády SR Robert Fico a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Marián Saloň. Týmto opatrením má vláda SR záujem pomôcť rodinám, ktorých príjem neumožňuje štandardne financovať pobyty v rekreačných zariadeniach.

Deti zo sociálne slabších rodín môžu bezplatne prázdninovať v štátnych zariadeniach

Tábory sú pripravené pre zdravé deti vo veku od 8 do 12 rokov, pričom minimálne jeden člen spoločne posudzovanej domácnosti je zárobkovo činný a celkový mesačný príjem domácnosti nie je viac ako 800 eur. Na rekreáciu budú využívané štátne zariadenia Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR.

„Voľné kapacity sme sa rozhodli ponúknuť rodinám, aby mali možnosť stráviť víkendy predĺžené, ale aj v lete možno dlhšie obdobie v zaujímavom prostredí. Ale predovšetkým chceme ponúknuť toto prostredie deťom počas letných prázdnin, pretože to asi rodičia ocenia najviac,“ povedal predseda vlády SR.

V rámci druhého sociálneho balíčka vlády SR sa toto leto dostane bezplatne do tábora viac ako 700 detí. Okrem Duchonky sú takéto tábory aj na Zemplínskej Šírave, v Smrekovici či Tatranskej Lomnici. O deti sa starajú animátori, zdravotní pracovníci i samotní zamestnanci jednotlivých zariadení.

Premiér Robert Fico a štátny tajomník MV Marián Saloň

„Platíme týmto deťom komplet pobyt, ubytovanie, stravovanie a poistné na cestovanie,“ priblížil predseda vlády SR. Náklady na jedno dieťa na deň predstavujú  zhruba 20 eur. Dopravu do a z rekreačného zariadenia zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa na vlastné náklady a zodpovednosť.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR si môžu rodičia vyzdvihnúť žiadosti o umiestnenie dieťaťa do tábora na obecných a mestských úradoch, okresných úradoch  a na úradoch práce a sociálnych vecí a rodiny. Zriadená je aj bezplatná telefonická infolinka 0800 222 222. „Doteraz sa v táboroch vystriedalo 200 detí, momentálne máme umiestnených 150 detí,“ povedal Marián Saloň.

Ak bude záujem rodičov o umiestnenie detí nižší, ako je kapacita táborov, využijú voľné kapacity deti z detských domovov. V prípade vyššieho záujmu rozhodne žrebovanie v prítomnosti riaditeľa konkrétneho zariadenia a zástupcu regionálneho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Tábory pre deti predstavujú začiatok projektu pomoci sociálne slabším rodinám. Už v septembri sa o pobyty budú môcť uchádzať záujmové a športové združenia zamerané na deti a neskôr v jeseni budú môcť zariadenia ministerstva obrany a ministerstva vnútra  využívať na štátne pobyty celé rodiny s deťmi.

Ďalšie informácie k téme

 

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz