Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 11. december 2023, pondelok
 

Pri príležitosti 17. novembra odhalili na OÚ Poprad pamätnú tabuľu politickému väzňovi Jánovi Bendíkovi

18. 11. 2020

protestujúci s transparentmi

Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra 2020 si Okresný úrad Poprad v spolupráci so Svetovým združením bývalých politických väzňov pripomenuli odhalením pamätnej tabule politikovi Demokratickej strany, povojnovému predsedovi Okresného národného výboru v Poprade a po 1948 politickému väzňovi Jánovi Bendíkovi, ktorý bol nespravodlivo perzekvovaný komunistickým režimom.

„Deň boja proti totalite, nám má pripomínať nie len historické udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu ale i fakt, že svet sa neustále mení a sloboda a demokracia nie sú niečím, čo je nám všetkým navždy garantované, ale si ich treba neustále brániť a že v pozadí všetkých historických udalosti sú aj konkrétni ľudia a ich osudy," povedal prednosta Okresného úradu Poprad Jozef Bednár.

Odhalenie tabule

Pamiatku Jána Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár. Ten zdôraznil, že na ľudí, ktorí prežili obdobie druhej svetovej vojny, ťažké povojnové obdobie a napriek tomu si zachovali ľudskosť a čisté svedomie sa nesmieme zabúdať.

Odhalenie tabule

Ján BendíkJán Bendík /1903 – 1970/ bol rodákom zo Spišskej Teplice. Ako spoluzakladateľ ilegálneho Revolučného národného výboru v Poprade sa zapojil do príprav SNP. Po oslobodení bol ako funkcionár Demokratickej strany zvolený do Národného zhromaždenia ČSR a Slovenskej národnej rady.
Po nástupe komunistov k moci bol nútený pracovať ako skladový robotník vo Svite. V septembri 1949 bol zatknutý a odsúdený vo vykonštruovanom procese vojenským súdom spolu na 13 rokov za vlastizradu.

V roku 1956 bol prepustený na amnestiu.

 

„Od rokov mladosti som sa usiloval o to, aby sa ľudia znášali, aby si navzájom pomáhali, aby boli skutočnými ľuďmi. Snažil som sa chovať slušne a sám byť príkladom slušného človeka. Nikdy som sa nenazdal, že raz zo mňa urobia vyvrheľa, ktorý si nemôže uložiť ani halier na vlastný pohreb."
JÁN BENDÍK

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz