Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Prieskum - prevažná väčšina ľudí súhlasí s karanténnymi opatreniami

05. 05. 2020

rusko-ilustr-klientske

Prevažná väčšina ľudí súhlasila so všetkými zavedenými karanténnymi opatreniami na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Najviac súhlasili s uzavretím niektorých osád a povinným nosením rúška na verejnosti. Najmenej so zákazom voľného pohybu cez veľkonočné sviatky a s uzavretím obchodov a obchodných centier.

 

 

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý zrealizovali spoločnosti MNFORCE, Seesame v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied v termíne od 21. do 23. apríla na vzorke 1000 respondentov.

 

  • Viac ako polovica respondentov bola veľmi alebo skôr spokojná s tým, ako vláda postupuje pri zvládaní pandémie.
  • Každý piaty bol s počínaním vlády skôr alebo veľmi nespokojný.
  • Až 60 percent respondentov sa stotožnilo s tým, že vláda má právo obmedziť slobodu pohybu ľudí, aby zastavila šírenie vírusu.
  • Nadpolovičná väčšina respondentov sa prikláňala k tvrdeniam, že karanténne opatrenia je nevyhnutné dodržiavať tak dlho, kým trvá riziko ochorenia, a že je vo verejnom záujme, aby politici počas pandémie viac sledovali a kontrolovali občanov.


  „Odpovede svedčia o relatívne vysokej ochote respondentov obmedziť právo na ,normálny život' v mene spomalenia šírenia pandémie. Dá sa však predpokladať, že táto ochota bude postupne slabnúť najmä v dôsledku klesajúceho pocitu ohrozenia novým koronavírusom a výraznejšieho poklesu nových prípadov, ktorý nastal po realizácii nášho výskumu,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Záchranári v ochranných oblekoch

  • Ako skupiny najohrozenejšie vírusom vnímali respondenti chronicky chorých ľudí, zdravotníkov a pomáhajúce profesie, ale aj seniorov.
  • Nadpolovičná časť opýtaných označila za úplne ohrozených aj Rómov, tí však boli zároveň podľa prieskumu vnímaní aj ako najmenej ohrození.
  • Za najväčšiu hrozbu pre šírenie nového koronavírusu označili ľudí, ktorí nerešpektujú karanténne opatrenia, a slovenských občanov, ktorí sa vracajú zo zahraničia.


 „Vzhľadom na vysokú deklarovanú mieru dodržiavania karanténnych opatrení u našich respondentov aj na vysokú mieru súhlasu so zavedenými opatreniami neprekvapí, že za najväčšie ohrozenie boli považovaní ľudia, ktorí nedodržiavajú karanténne opatrenia. Ďalej boli ako najohrozujúcejšie vnímané tie skupiny, ktoré boli v súvislosti s novým koronavírusom najmedializovanejšie,“ vysvetlila Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz