Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Služba pre obete trestných činov pomohla chlapcovi, ktorý si zrejme chcel siahnuť na život

28. 04. 2020

Beseda v Rómskom inštitúte v Prešove

Dôležitosť a opodstatnenosť aktivít prevencie kriminality potvrdil aktuálny prípad z Bratislavského kraja. Systémová služba pre obete trestných činov, ktorú prostredníctvom odboru prevencie kriminality zriadilo MV SR, umožňuje verejnosti spojiť sa s pracovníkmi informačných kancelárií pre obete trestných činov.

 

Využila ju aj študentka, ktorá telefonicky kontaktovala bratislavskú informačnú kanceláriu, aby zabránila svojmu kamarátovi spáchať samovraždu.

V Informačnej kancelárii pre obete trestných činov Bratislava s pôsobnosťou pre celý Bratislavský samosprávny kraj mali preto v pondelok 27. apríla 2020 popoludní skutočne rušno. Koordinátora na regionálnej úrovni kontaktovala dievčina s oznámením, že jej spolužiak sa lúči so svojimi blízkymi a má podozrenie na blížiaci sa pokus o samovraždu. Chlapec mal viacerým spolužiakom poslať videá na rozlúčku a ospravedlňovať sa, ak im niečím ublížil. Koordinátor neváhal a od dievčaťa získal adresu jeho bydliska a ihneď na určené miesto privolal záchranné zložky.

Potom sa telefonicky spojil s chlapcom, ktorý ho ubezpečil, že je v poriadku, a že s ním už je aj jeho pedagóg, ktorého tiež zmobilizovalo pozorné dievča. Učiteľ ešte od koordinátora telefonicky dostal informácie, že polícia i záchranári sú na ceste.

Koordinátor prevencie kriminality Miroslav Schlesinger na besede so študentami

Pracovník informačnej kancelárie sa následne opäť spojil so študentkou a oznámil jej, že jej spolužiak je v poriadku a bude mu poskytnutá odborná pomoc. Ďalšie informácie pre citlivosť prípadu aj vek chlapca nie je možné zverejniť.

Čo bolo dôvodom tejto nešťastnej situácie nie je známe, avšak dôležité je to, že sa podarilo zachrániť ľudský život. Mladá slečna si kontakt na informačnú kanceláriu uložila po besede, ktorú urobil koordinátor so študentmi na ich škole. To je ďalší z dôkazov, že táto práca má zmysel a že je potrebné v nej neochvejne pokračovať.

Informačná kancelária pre obete trestných činov sídli v priestoroch KC v Bratislave

Informačné kancelárie pre obete trestných činov sú verejnosti k dispozícii v každom krajskom meste na Slovensku. Vznikli v rámci Národného projektu Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete, ktorý realizuje odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR.

Efektívna verejná správa

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz