Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

"Voda v dejinných súvislostiach" v múzeu v Komárne

21. 09. 2018

komarno-sympozium-voda-ilustr-2018

Komárňanské pracovisko Štátneho archívu v Nitre na stredu a vo štvrtok /26. – 27. 9. 2018/ v spolupráci s  Podunajským múzeom v Komárne pripravilo  odborné sympózium pod názvom Voda v dejinných súvislostiach. Program je obsažný a nájdu si v ňom svoje nielen historici, odborníci, ale naozaj každý, koho naše rieky i termálne pramene zaujímajú či už ako živel alebo ako zdroj prosperity.

Historici a archivári zo Slovenska, Maďarska i z Českej republiky budú prednášať o riekach a vymedzovaní národného územia, o regulačných úpravách a pokusoch o tzv. disciplináciu vody pred mnohými desaťročiami.

 Témou budú aj povodne a protipovodňové opatrenia a pripravená je aj zaujímavá faktografia o ochrane štátnej hranice na Dunaji v rokoch 1952-1965.

Pozvánka na sympózium

Časť sympózia bude venovaná architektonicko-urbanistickému rozvoju slovenských prístavných miest na Dunaji a nebude chýbať ani s tým súvisiaca prednáška o zmenách dunajského koryta od 17. storočia po súčasnosť. 

Usporiadatelia nezabudli ani na oblasť termálnych vôd, na ktoré je Slovensko bohaté a s tým súvisiaci rozvoj kúpeľníctva. Voda  je energia, bude sa teda hovoriť aj o lodných mlynoch a o konfliktoch, ktoré pramenili z využívania vody na banských územiach v neskorostredovekom Uhorsku. 

A keďže sa sympózium koná v Komárne, nebude chýbať spomienka na krutý príbeh ničivej dunajskej povodne na Žitnom ostrove z roku 1965.

Všetky tieto a mnohé ďalšie témy odznejú v priestoroch Podunajského múzea v Komárne na Palatínovej ulici č. 13. Sympózium sa otvára v stredu 26. septembra o 10. hodine.

Podujatie archivári pripravili v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Podrobný program sympózia nájdete v priloženom dokumente. 

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz