Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

COVID-19: Ďalšie kolo testovania sa uskutoční v 458 mestách a obciach, bude dobrovoľné

16. 11. 2020

zdravotník robí výter z nosa

Aby sa deti mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov do škôl v čo najväčšom počte okresov, pred Vianocami by sa mal denný limit pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 dostať na maximálny počet 500 a súčasne v nemocniciach by nemalo byť hospitalizovaných viac ako 1000 ľudí s ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19. Rovnako na pľúcnu ventiláciu má byť napojených najviac 100 ľudí.

Po rokovaní Ústredného krízového štábu v pondelok 16. novembra 2020 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

Upozornil, že prípadné regionálne uvoľňovanie opatrení vrátane otvárania škôl sa neudeje skôr, než celoslovenský denný limit nových prípadov nebude prevyšovať 750 a počet hospitalizovaných s ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19 bude maximálne 2000.
Premiér zdôraznil, že čo najskorší návrat detí do škôl je hlavným cieľom pri prijímaní opatrení týkajúcich sa boja proti šíreniu nového koronavírusu.

Ďalšie testovanie

Avizoval, že najefektívnejším nástrojom v tejto snahe by malo byť naďalej masívne testovanie, prioritne zamerané na najviac infikované regióny a lokality.  "Budú to milióny a milióny testov, ktoré musíme urobiť do Vianoc, aby sme vedeli regulovať krivku takým spôsobom, ako v predchádzajúcich dvoch týždňoch," dodal Igor Matovič.

Minister obrany SR Jaroslav Naď v tejto súvislosti informoval, že ďalšie kolo testovania na ochorenie COVID-19 sa uskutoční v obciach, kde bolo nad jedno percento pozitívne testovaných, bude na dobrovoľnej báze, bez výhod pre tých, ktorí sa ho zúčastnia.

Testovanie sa počas nadchádzajúceho víkendu (21. a 22. 11. 2020) uskutoční v celkovo 458 mestách a obciach, zoznam je dostupný na stránke www.somzodpovedny.sk.

Odberové miesta budú otvorené od 8. do 20. hodiny.

Minister Roman Mikulec po rokovaní Ústredného krízového štábu

Doterajšie výsledky, ktoré prinieslo plošné testovanie v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ocenil aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. "Krivka sa zlomila, no pri absencii ďalších zmysluplných opatrení, či ich nedodržiavaní, môže nastať regres a opätovný nárast prípadov," zdôraznil. 

K nepoľaveniu v osobnej zodpovednosti vyzval aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Informoval, že Úrad verejného zdravotníctva bude spolupracovať na zakladaní odberových miest. Potvrdil tiež, že hygienici budú pokračovať vo vyhľadávaní kontaktov pozitívne testovaných antigénovými testami. "Tieto prípady sa nebudú verifikovať PCR testom, bude sa na nich hľadieť ako na pozitívnych pri PCR testoch, a teda sa dohľadávať všetky ich kontakty," dodal Mikas. Pri trasovaní kontaktov pomáhajú aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

Budú sa uznávať aj testy z krajín mimo EÚ

Okrem PCR testov z 27 členských štátov EÚ budú pri vstupe na územie SR platiť aj testy urobené v Nórsku, na Islande, v Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve. Úprava by sa mala dostať do najbližšej aktualizácie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Po rokovaní Ústredného krízového štábu to  potvrdil minister vnútra SR Roman Mikulec. Zároveň pripomenul, že negatívny PCR-test je vstupenkou na územie Slovenska pre kohokoľvek, kto prichádza z tzv. rizikovej krajiny. "Teda napríklad aj keď len priletí na letisko do Schwechatu," spresnil Roman Mikulec. PCR testy z Ukrajiny sa naďalej vnímajú ako nedôveryhodné, vzhľadom na množstvo falošných certifikátov.

O stanovení začiatku 72-hodinovej platnosti testov, teda toho, či sa bude odvíjať od výteru alebo od získania výsledku, bude ešte rokovať štvrtkové konzílium (19. 11.). Podobne to bude aj v prípade možnosti krátkodobých výjazdov za hranice. V prípade pendlerov by sa nemalo nič meniť.

Zdroj: TASR/MV SR
Foto: TASR