Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. september 2020, pondelok
 

Slovensko poskytlo materiálnu humanitnú pomoc Čiernej Hore

30. 07. 2012

Ministerstvo vnútra   v koordinácii s ministerstvom zahraničných vecí  rozhodlo  o poskytnutí materiálnej humanitnej pomoci utečeneckému táboru v Čiernej Hore. V utorok 24. júla 2012 požiar úplne zničil utečenecký tábor Konik na severe Podgorice, v ktorom žili utečenci z Kosova. Bez strechy nad hlavou tak zostalo asi 800 ľudí, ktorí stratili úplne všetko. „Ich situácia je katastrofálna, preto som rád, že sa nám na ňu podarilo takto urgentne reagovať,“ povedal v tejto súvislosti minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Humanitná pomoc, ktorú Slovensko do požiarom zničenej oblasti posiela, pozostáva zo stanov, postelí, spacích vakov, osvetľovacej súpravy, jedálenských potrieb a potravín v hodnote 100-tisíc eur. „Ľuďom, ktorí touto tragédiou prišlo naozaj o všetko, poskytneme aspoň základné potreby, bez ktorých nie je možné existovať,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Preprava humanitnej pomoci sa uskutočnila v sobotu 28. júla 2012 napoludnie  z Humanitárnej základne civilnej ochrany Limbach - na miesto určenia v Podgorici vyrazil naložený kamión so sprievodným vozidlom. V pondelok 30. júla ju vedúci Zastupiteľského úradu SR v Čiernej Hore František Lipka odovzdal ministrovi práce a sociálnych vecí Čiernej Hory Suadovi Numanovićovi. Minister sa v mene vlády Čiernej Hory poďakoval za poskytnutú pomoc a zdôraznil, že pomoc v takejto forme má v tejto situácii pre nich oveľa väčšiu hodnotu, než je jej finančné vyjadrenie. Slovensko je prvou krajinou, ktorá poskytla Čiernej Hore pomoc na bilaterálnom základe, čo svedčí o vynikajúcich vzťahoch medzi našimi krajinami.