Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2021, nedeľa
 

Komárňanské sympózium archivárov o sociálnej a zdravotnej starostlivosti v Uhorsku sa stretlo so záujmom odborníkov i žiakov miestnych škôl

05. 10. 2017

archiv-komarno-sympozium-2017

Zdravotníctvo  a sociálne služby patria medzi najddiskutovanejšie oblasti na Slovensku. Z jednoduchého dôvodu – týkajú sa každého z nás. Konverzácie o tom, ako sme zasa nepochodili u lekára či,  naopak, ako nás milo prekvapila ochotná úradníčka sociálnej poisťovne, sú v našej spoločnosti veľmi časťou témou, rovnako ako diskusie o chorobách a lekárňach, o nákazách a vírusoch, lekároch a sestričkách  a o zdravotných poisťovniach.

V dnešnej dobe, keď kompetentní navyše ohlasujú e-Healht, čiže elektronické zdravotníctvo, je však zaujímavé pozrieť sa, ako to so zdravotníctvom a sociálnymi službami v našich končinách vyzeralo pred dvesto rokmi. Komárňanské pracovisko Štátneho archívu v Nitre  v spolupráci s nitrianskou župou a Podunajským múzeom v Komárne  27. a 28. septembra pripravilo odborné sympózium pod názvom Sociálna a zdravotná starostlivosť v premenách čias.

V priestoroch Podunajského múzea v Komárne na Palatínovej ulici 13  usporiadali bohatý program pre odborníkov i laikov.  Záujemcovia mali možnosť dozvedieť sa, ako uhorské úrady postupovali pri epidémiách cholery a španielskej chrípky. V tých časoch vznikali aj prvé oficiálne nemocnice a reformovaná cirkev posilňovala inštitúcie sociálnej starostlivosti. Možno neviete, ale už v 18. storočí mali vojaci habsburgskej armády pomerne rozvinuté formy sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Usporiadatelia neobišli ani témy liečiteľstva, liekových receptúr a dokonca aj histórie vegetariánstva. Veľká časť sympózia bola venovaná starostlivosti o siroty a špitálom pre chudobných a celkovým premenám sociálnej starostlivosti v Uhorsku v 18. storočí.

V rámci sympózia sa v reprezentačnej stále Podunajského múzea v Komárne konalo už VII.  komárňanské kolokvium  historikov a archivárov. Prvý deň  konferencie s medzinárodnou účasťou svoje poznatky týkajúce sa opatrení na ochranu zdravia počas epidémie cholery či španielskej chrípky, či vzniku nemocničných zariadení v regióne, predstavili kolegovia z maďarských archívov. Po odznení príspevkov organizátori naplánovali návštevu pravoslávneho kostola Presvätej Bohorodičky v Komárne spojenú s pútavým  výkladom o histórii kostola.

Návšteva pravoslávneho kostola Presvätej Bohorodičky v Komárne

Druhý deň sympózia sa vystúpenia orientovali na sociálnu a zdravotnú starostlivosti v Uhorsku a v blízkom regióne, ľudové liečiteľstvo i vegetariánstvo. Návštevníci sa mohli dozvedieť zaujímavé informácie o starostlivosti o evanjelické siroty, o  počiatkoch špitálov a o fungovaní prvého mestského sirotinca v Komárne.

 Účastníci a organizátori sympózia

Okrem odbornej a laickej verejnosti  podujatie absolvovali aj žiaci stredných a základných škôl, nakoľko naň nadväzoval tematický vedomostný kvíz. Jeho tretí ročník sa a uskutočnil dňa 4. októbra 2017 v priestoroch pracoviska Archívu v Komárne.

Žiaci a študenti komárňanských škôl

Pripravovali ho pracovníci archívu  spolu s Regionálnym osvetovým strediskom v Komárne. Rovnako ako predošlé ročníky, súťažilo medzi sebou sedem družstiev  žiakov komárňanských základných a stredných škôl. Študenti  uspeli veľmi dobre a so sebou si okrem nových vedomostí a zážitkov odniesli aj pekné výhry.  

 

 

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz