Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Miestna štátna správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

V Komárne sa konalo kolokvium archivárov a historikov o dobovej spravodlivosti

06. 10. 2019

V dňoch 25. a 26. septembra 2019 sa v reprezentačnej sále Podunajského múzea v Komárne konalo už IX.  komárňanské kolokvium  historikov a archivárov. Komárňanské pracovisko Štátneho archívu v Nitre usporiadalo odborné sympózium s medzinárodnou účasťou, ktorého cieľom bola prezentácia výsledkov výskumu archívnych dokumentov.

IX. ročník kolokvií sa niesol v duchu poznatkov o vývoji práva, výkonu spravodlivosti na jednej strane a protiprávneho konania a kriminality na strane druhej. Prvý deň sympózia patril slovenským a českým historikom a archivárom, ktorí vystúpili s výsledkami svojho bádania. Prednášky, ktoré odzneli sa týkali hrdelných trestov v stredoveku, pranierov, prostitúcie či podpaľačstva. Záujem vzbudili aj príspevky, ktoré sa týkali vývoja krupinského práva, prievidzského kata a opisu miest kde sa spravodlivosť v minulosti vykonávala. Po odznení prednášok bol naplánovaný zaujímavý program – návšteva rímskeho lapidária v Komárne.

Prednášajúci na historickom kolokviu

Druhý deň patril kolegom z Maďarska. Poslucháči sa mohli dozvedieť nové informácie o taverníckych súdoch, o trestoch za falšovanie v stredoveku, o výkone vojenskej spravodlivosti, význame zvykového práva, či vzťahoch žandárstva a mesta Kluž. 

Prednášajúci na historickom kolokviu

Tradične na sympózium nadväzuje rovnomenný vedomostný kvíz pre študentov stredných a žiakov základných škôl, ktorý sa uskutočnil 3. októbra 2019 v priestoroch archívu v Komárne. Piaty ročník kvízu pripravili pracovníci Štátneho Archívu v Nitre, pracoviska Archív Komárno v spolupráci s pracovníkmi Regionálneho osvetového strediska v Komárne. Vychádzal z príspevkov, ktoré odzneli na sympóziu. Súťažilo medzi sebou sedem družstiev vytvorených zo žiakov základných škôl  a študentov stredných škôl z okresu Komárno. Študenti  uspeli veľmi dobre a so sebou si okrem nových vedomostí a zážitkov odniesli aj pekné výhry.  

 

Dôležité odkazy

Verejné obstarávanie na MV SR

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz