Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Minister Ivan Šimko rokoval v Prahe s českým kolegom Vítom Rakušanom

13. 07. 2023

simko-rakusan-ilustr

Český minister vnútra Vít Rakušan nevidí teraz potrebu zavádzať voči Slovensku v oblasti nelegálnej migrácie radikálne kroky. Uviedol to vo štvrtok 13. júla 2023 na rokovaní v Prahe so slovenským šéfom rezortu vnútra Ivanom Šimkom. Šéf českého rezortu vnútra tak potvrdil, že kontroly na hraniciach Česko voči Slovensku aktuálne zaviesť neplánuje. 

„Rád by som sa poďakoval českým kolegom za  spoluprácu v oblasti nelegálnej migrácie. Osvedčili sa nám napríklad spoločné policajné hliadky vo vlakoch, ale dobrá spolupráca aj v ďalších oblastiach," povedal v úvode stretnutia minister vnútra SR Ivan Šimko.

 Vít Rakušan a Ivan Šimko

„S ohledem na zkušenost s rychlým nárůstem tranzitní nelegální migrace v létě loňského roku situaci aktuálně podrobně monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. Za důležité považuji i to, že spolupráce se Slovenskem funguje velice dobře. V tuto chvíli neplánujeme žádné podstatné změny. Pokud by k nim však došlo, budeme vše samozřejmě koordinovat se slovenskou stranou," povedal minister vnútra ČR Vít Rakušan.

V oblasti nelegálnej migrácie v Českej republike pochádzajú z dvoch tretín migranti zo Sýrie. Vo väčšine prípadov sa migranti dostali do strednej Európy pozemnou cestou, primárne z Turecka. Na českom území boli zaistení prevažne v medzinárodných vlakoch a na železničných staniciach, tiež v dodávkach, mikrobusoch a osobných vozidlách, ale aj ako chodci. V porovnaní s minulým rokom boli nelegálni migranti na území ČR v oveľa menšej miere ukrytí v nákladných automobiloch.

Ministri vnútra rozobrali aj problematiku aktuálnej situácie v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine a integrácie odídencov z Ukrajiny v ČR a SR. „Treba si uvedomiť aj rozmer, že z dlhodobého pohľadu sú pre krajinu Ukrajinci žijúci na Slovensku ekonomickým prínosom," povedal minister vnútra SR Ivan Šimko.

Ministri diskutovali aj o policajnej spolupráci či koordinácii pri ochrane schengenskej hranice, jednou z tém bola aj problematika hybridných hrozieb a vyvracania dezinformácií. 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy