Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Slovenská republika reaguje na nárast tranzitnej migrácie

06. 11. 2023

logo Policajného zboru SR

V nedeľu 5. novembra 2023 bola na našom území zadržaná skupina 15 osôb, ktoré sa snažili neoprávnene vstúpiť  na Slovensko cez slovensko-maďarskú hranicu v oblasti Ipeľského predmostia. Skupina osôb pochádzajúcich zo Sýrie bola následne presunutá do útvaru policajného zaistenia v Sečovciach. 

"Takéto opatrenia boli prijaté s cieľom obmedzenia ich voľného pohybu na dobu 30 dní a tým vyslať jasný signál migrantom i prevádzačom, že prístup Slovenska sa diametrálne mení. Opatrenia sú prijímané s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a verejný poriadok v krajine a ochrániť územie Slovenskej republiky,” zdôraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Policajný zbor má pre tieto osoby vyčlenené kapacity v útvaroch policajného zaistenia v Sečovciach a Medveďove, z ktorých každý je schopný zabezpečiť ubytovanie a poskytnúť základnú starostlivosť pre približne 200 osôb. 

S ohľadom na nárast tranzitnej migrácie v poslednom období pri zabezpečovaní týchto útvarov a ochrane hraníc bude MV SR potrebovať podporu Ozbrojených síl SR, ktorá už bola zo strany ministerstva obrany prisľúbená.

Nárast nelegálnej migrácie bol zaznamenaný v rôznych častiach Európy a vyžaduje si dôraznú reakciu všetkých členských štátov EÚ.

V rámci rozsiahlej operácie v Srbsku,  zameranej na boj proti tranzitnej migrácii, bolo zadržaných 3 811 nelegálnych migrantov, skontrolovaných viac ako 61 000 vozidiel a 320 objektov/zariadení. Taktiež bolo zaistených 5 automatických pušiek, 5  pištolí a 1 511 kusov streliva, zatknutých 8 prevádzačov, 1 osoba v pátraní a zadržaných bolo celkovo 70 osôb.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy