Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Výzvy spájané s migráciou do EÚ boli hlavnou aktuálnou témou zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu

08. 06. 2023

jha-simko08062023b

Kľúčovou témou rokovania Rady JHA vo štvrtok 8. júna 2023  bolo  rozhodovanie o návrhoch dvoch nariadení v oblasti azylovej reformy  s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou.

Téma je naprieč Európou vysoko aktuálnou od migračnej krízy z roku 2015. Čelní predstavitelia rezortov vnútra naprieč EÚ dnes rokovali o nariadeniach v oblasti azylu a migrácie a o ďalších otvorených bodoch.

„Hlavnou témou dnešného rokovania ministrov vnútra bolo  rozhodovanie o všeobecnom smerovaní k dvom kľúčovým legislatívnym aktom v oblasti azylovej reformy, s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou," vysvetlil šéf rezortu vnútra SR Ivan Šimko.

Po predpoludňajšej diskusii, ktorá sa skončila bez výsledku, boli predložené ďalšie kompromisné návrhy, ktoré boli predmetom následného stretnutia. Výsledkom boli finálne texty, ktoré  boli predložené ministrom na hlasovanie.

Minister vnútra Ivan Šimko na rokovaní rady JHA

„Pre Slovensko sú niektoré ustanovenia naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné a to aj preto, že mandát súčasnej vlády, ktorú tu zastupujem, je limitovaný. Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch," povedal na rokovaní minister vnútra SR Ivan Šimko.

Minister vnútra Ivan Šimko na rokovaní rady JHA

Slovensko sa preto pri hlasovaní zdržalo. Aj keď naša hlavná červená čiara a tou sú povinné kvóty, prekročená nebola. Dnes je už všeobecná zhoda, že povinné relokácie nie sú cestou pre riešenie migračných tokov do EÚ, čo Slovensko od začiatku požadovalo.

Schválenie nariadení na úrovní ministrov je len prvý krok. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou.  Výsledok bude opäť posudzovaný všetkými štátmi EU.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy