Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. august 2020, sobota
 

Ďalšie obce Banskobystrického kraja sú lepšie vybavené proti povodniam

14. 12. 2015

Záplavami poškodené domy a znefunkčnené cesty sú takmer každoročným dôkazom ničivej sily prírody. Silné dažde alebo rýchlo topiaci sa sneh prudko dvíhajú hladiny riek, ktoré dokážu v priebehu pár minút ochromiť bežný život v obciach aj na strednom Slovensku. Starostovia najohrozenejších z nich si dnes od ministerstva vnútra prevzali na boj proti vodnému živlu špeciálne prívesné vozíky s protipovodňovou technikou.

 

Bojovať s povodňami budeme účinnejšie

Tri druhy čerpadiel, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, protipovodňové bariéry a rôzne náradie. Toto všetko nájdu dobrovoľní hasiči v nových protipovodňových prívesných vozíkoch, ktoré dnes dostalo k dispozícii aj 33 obcí Banskobystrického kraja. „Povodne na Slovensku si každoročne vyžiadajú obrovské škody, nehovoriac o nenávratných škodách na zdraví a životoch ľudí. Protipovodňová technika, ktorú sme od mája odovzdali do viac ako 500 najohrozenejších lokalít pomôže obciam lepšie sa pripraviť na veľkú vodu a tak účinnejšie chrániť životy a majetok ich obyvateľov,“ povedal podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Vozíky sú uskladnené priamo v obciach, čo umožní dobrovoľným hasičom zvýšiť rýchlosť a tiež kvalitu protipovodňových zásahov.

V prípravách na veľkú vodu nám pomohla Európska únia

Špeciálna protipovodňová technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Projekt schválila Európska komisia v marci 2015 spolu so zoznamom obcí, ktoré takúto pomoc dostanú. Vybrané boli na základe miery povodňového rizika ako aj podrobnej analýzy databázy zásahov hasičov a záchranárov. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 500 eur, pričom samotný projekt prináša na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 63 miliónov eur. Viac ako desaťnásobok tejto sumy, teda 707 miliónov eur pritom predstavujú škody, ktoré na Slovensku spôsobili povodne v rokoch 2004-2013.