Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Ďalšie obce Košického kraja sú lepšie vybavené proti povodniam

02. 03. 2016

Užitočné vybavenie, ľahká manipulácia a priama dostupnosť v obciach. To sú výhody nových protipovodňových prívesných vozíkov, ktoré si v stredu prevzali  zástupcovia ohrozených samospráv z Košického kraja. Vo vozíkoch si dobrovoľní hasiči nájdu špeciálnu protipovodňovú techniku, ktorá im pomôže v boji proti ničivým prírodným živlom, ktoré každoročne spôsobujú miliónové škody a ohrozujú ľudské životy.

Špeciálna technika pre dobrovoľných hasičov

Východ Slovenska každoročne bojuje so záplavami. Ministerstvo vnútra s podporou Európskej únie preto reaguje a ponúka pomocnú ruku pre najohrozenejšie regióny a vybavuje ich špeciálnou protipovodňovou technikou umiestnenou v prívesnom vozíku. Protipovodňovú techniku si v stredu 2. marca v Košiciach prevzali zástupcovia 26 obcí z okresov Košice, Michalovce, Sobrance, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica a Trebišov. „Každoročne si povodne na Slovensku vyžiadajú obrovské materiálne škody, nehovoriac o nenávratných škodách na zdraví a životoch obyvateľov. Verím, že táto nová a moderná technika bude pre ďalších 26 obcí a miest prínosom a pomôže im účinne zvládnuť krízové situácie,“ povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň.

V prípravách na veľkú vodu nám pomohla Európska únia

Špeciálna protipovodňová technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Projekt schválila Európska komisia v marci 2015 spolu so zoznamom obcí, ktoré takúto pomoc dostanú. Vybrané boli na základe miery povodňového rizika ako aj podrobnej analýzy databázy zásahov hasičov a záchranárov. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 500 eur, pričom samotný projekt prináša na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 159 miliónov eur. Podpora hasičských a záchranných tímov je významná už len z pohľadu škôd spôsobených povodňami. Len za prvých šesť mesiacov roku 2015 sa toto číslo vyšplhalo na viac ako 3 milióny eur, pričom až tretinu uvedenej sumy predstavujú škody na majetku obcí. Za desať rokov v období 2004-2013 dosiahli škody spôsobené povodňami na Slovensku hodnotu 707 miliónov eur.