Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Informácie z druhého zasadnutia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

29. 10. 2022

Po druhom zasadnutí Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán v sobotu 29. októbra 2022 o 17. hodine informoval jej predseda Ladislav Orosz o najzásadnejších prerokovaných bodoch.

Faktom je, že nadchádzajúcu noc sa čas posúva o hodinu späť. Z daného dôvodu v čase 02:55 h (pôvodného letného času - 3:05 (nového zimného času), teda počas zmeny z letného času na zimný,  budú volebné komisie aj naďalej riadne sčítavať hlasy a vyhotovovať zápisnice o výsledku volieb v systéme IVIS (Integrovaný volebný informačný systém).  „Ich elektronické zasielanie bude však možné až po 03:05 h stredoeurópskeho (zimného) času," povedal Ladislav Orosz, predseda štátnej komisie.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán a hlavná zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová zároveň zdôraznila, že k takémuto kroku komisia pristúpila výlučne z dôvodu garantovania právnej istoty a odstráneniach akýchkoľvek prípadných pochybností o regulérnosti spracovania výsledkov volieb. 

Tlačová konferencia volenbnej komisie

Keďže už počas dňa bola štátna volebná komisia informovaná, že v niektorých obciach dôjde k predĺženiu otvorenia volebných miestností, komisia aktuálne rokuje o prípadnom predĺžení volebného moratória na dotknuté kraje. Priebežné výsledky volieb z daných regiónov preto nebude možné štatistickým úradom zverejniť skôr.  

Viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre informoval o tom, že až 4 300 príslušníkov PZ bolo nasadených v súvislosti s dohliadaním na poriadok a bezpečnosť počas volieb.  Polícia prijíma podnety a preveruje ich.

„Volebná korupcia nie je len čin dávania úplatku, ale aj jeho prijímanie, preto je dôležité, aby občania, ktorí sú svedkom takéhoto protiprávneho konania, informovali príslušníkov PZ na najbližšom policajnom oddelení alebo na čísle 158. Takéto rozpracované prípady evidujeme v jednotkách," povedal viceprezident Damián Imre.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 prof. JUDr. Eduard BURDA, PhD.