Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. august 2022, nedeľa
 

Ministerstvo vnútra navrhuje spojiť prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu

07. 07. 2022

paragraf

Ministerstvo vnútra pripravilo  návrh na zmenu Ústavy v súvislosti s vybranými pravidlami týkajúcich sa volieb prezidenta SR a volieb do Európskeho parlamentu. Návrh je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Iniciatíva ministerstva vnútra vychádza z Programového vyhlásenia, v ktorom sa vláda zaviazala k odbornej diskusii pri analýze volebného systému.

Prvé kolo prezidentských volieb by sa podľa návrhu rezortu mohlo konať najneskôr 30 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. V súčasnosti platí 60-dňová lehota. „Skrátením má vzniknúť priestor na zosúladenie termínu konania druhého kola volieb s termínom konania volieb do Európskeho parlamentu, čím predpokladáme, že by sa mohla zvýšiť účasť na voľbách zástupcov našej krajiny v európskom parlamente a zvýšila by sa tak relevantnosť týchto volieb a najmä  legitimita zvolených zástupcov v Európskom parlamente vďaka vyššej účasti občanov," uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Zmena Ústavy je nevyhnutná aj z dôvodu, aby sa vo voľbách prezidenta umožnila voľba poštou, čím sa umožní hlasovať opäť vyššiemu počtu ľudí –  v tomto prípade Slovákom žijúcim v zahraničí. Odborníci rezortu vnútra za uplynulé týždne o predmetných návrhoch diskutovali niekoľkokrát za okrúhlym stolom so zástupcami koaličných strán s cieľom konštruktívnej diskusie a prípravy kvalitného návrhu.

„Zástupcovia koaličných politických strán na stretnutiach za okrúhlym stolom vyjadrili podporu pre umožnenie voľby poštou vo voľbách prezidenta, a taktiež podporili vytvorenie podmienok na vyhlásenie volieb prezidenta tak, aby sa druhé kolo voľby prezidenta konalo v rovnaký deň a v rovnakom čase, ako voľby do Európskeho parlamentu," povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Oboje voľby sa budú konať v roku 2024. Pri obidvoch získavajú zvolení kandidáti 5-ročný mandát. Mohli by sa teda konať v rovnakom termíne, tak ako sa to podarilo presadiť pri tohtoročných spojených župných a komunálnych voľbách. Spojenie dvoch volieb do jedného dňa prinesie v neposlednom rade benefit voličom, ktorí si ušetria jednu cestu k volebným urnám," vysvetlil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Návrh rezortu tiež hovorí o elektronizácii volebných procesov. Krok, ktorý odbremení samosprávy a na druhej strane voličom uľahčí a stransparentní uplatňovanie volebného práva zo zahraničia.  

Účinnosť zmien sa navrhuje od 1. marca 2023.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

prof. JUDr. Ladislav OROSZ, CSc.