Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Novým zapisovateľom štátnej volebnej komisie bude Martin Gajdoš

12. 06. 2024

mapa-slovenska_volby

Vláda v stredu 12. júna 2024 vzala na vedomie vzdanie sa funkcie  zapisovateľky Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Evy Chmelovej. Dlhoročná riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR sa tejto funkcie vzdala k 30. júnu 2024 z dôvodu odchodu na dôchodok.  

Za nového zapisovateľa štátnej volebnej komisie vláda k 1. júlu 2024 vymenovala Martina Gajdoša, ktorý bude na základe úspešného výberového konania vykonávať funkciu riaditeľa odboru volieb, referenda a politických strán.

Zmenu predložil na rokovanie vlády minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po prerokovaní personálneho návrhu v súlade so zákonom so štátnou volebnou komisiou na jej zasadnutí 8. júna 2024.

Eva Chmelová so svojím nástupcom Martinom Gajdošom

„Ďakujem pani Eve Chmelovej za jej dlhoročnú prácu pre občanov Slovenskej republiky a rezort vnútra, ktorú vykonávala vždy profesionálne, apoliticky a so zanietením. Jej meno sa spájalo s voľbami na verejnosti viac ako desaťročie, pod jej gesciou ministerstvo vnútra organizačno-technicky zabezpečilo hladký a bezproblémový priebeh 15 celoslovenských volieb a dvoch referend. Prajem jej veľa zdravia a síl do ďalších rokov,“ povedal minister vnútra.

„Verím, že agenda volieb bude v profesionálnych rukách aj naďalej, pán Martin Gajdoš pracuje na odbore volieb takmer deväť rokov, želám mu veľa pracovných úspechov,“ dodal šéf rezortu vnútra.

Minister vnútra M. Šutaj Eštok osobne poďakoval pani Chmelovej za vynikajúcu prácu

Eva Chmelová pôsobila na ministerstve vnútra od roku 1991, ako riaditeľka odboru volieb od roku 2013. Bola prvou zapisovateľkou Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá sa kreovala po prvý raz v roku 2015 po prijatí úplne nových volebných kódexov.

Za rezort vnútra sa zúčastňovala na rokovaniach o novej volebnej legislatíve, ktorá zjednotila základné pravidlá pre všetky druhy volieb a vedenie volebnej kampane a zabezpečila väčšiu transparentnosť financovania politických strán a volebných kampaní. Jednou z najdôležitejších zmien bol práve vznik štátnej volebnej komisie. Volebná legislatíva prešla počas pôsobenia Evy Chmelovej aj ďalšími významnými zmenami, ktoré priniesli zjednodušenie a zefektívnenie volebného procesu.

Zapisovateľ štátnej volebnej komisie zabezpečuje organizačné a administratívne záležitosti súvisiace s prípravou a priebehom rokovania komisie a plní funkciu jej odborného poradcu, pri rokovaní má poradný hlas.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 prof. JUDr. Eduard BURDA, PhD.