Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2024, streda
 

Pripravujú sa zmeny v predpisoch o financovaní volebnej kampane

26. 06. 2019

paragraf

Vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojim programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti, nielen vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán.

Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o volebnej kampani, o ktorej by mali poslanci rokovať ešte na aktuálnej schôdzi v zrýchlenom režime. O prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní žiada Národnú radu SR vláda, ktorú o to požiadali poslanci. Materiál v stredu 26. júna 2019 predložila na rokovanie kabinetu ministerka vnútra Denisa Saková.

Financovanie volebnej kampane by sa teda  malo upraviť. Poslanci, ktorí novelu presadzujú, chcú vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany a politické hnutia súperiace vo voľbách o hlasy voličov. 

Predkladatelia poukazujú, že inštitút tretích strán je vo volebnej kampani využívaný najmä samotnými kandidátmi na zvýšenie limitu nákladov na volebnú kampaň, pričom úlohu tretích strán plnia predovšetkým ich príbuzní. "Finančne zabezpečený kandidát môže „disponovať“ aj niekoľkými tretími stranami a svojou vlastnou masívnou mediálnou volebnou kampaňou tak presiahnuť protikandidátov vo voľbách, čím sa stáva úsilie o získanie voliča aj medzi samotnými kandidátmi jednej politickej strany nerovnoprávnym a neprimerane závislým od finančných prostriedkov," vysvetľujú navrhovatelia, podľa ktorých môže dochádzať k porušovaniu slobodnej súťaže politických strán a hnutí.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 doc. JUDr. Eduard BURDA, PhD.