Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. február 2024, utorok
 

Prvej štátnej volebnej komisii sa začalo funkčné obdobie, jej členovia zložili sľub

02. 09. 2015

urna-volby

Členom prvej Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa 25. augusta 2015 oficiálne začalo funkčné obdobie. V historickej budove Národnej rady SR v Bratislave zložili sľub do rúk predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho a prevzali si osvedčenia o členstve v štátnej komisii.

Štátna komisia má 14 členov, 10 členov delegovali politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, a to úmerne podľa počtu získaných mandátov, pričom zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Po jednom členovi delegovali predsedníčka Ústavného súdu SR, predsedníčka Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu. Predsedu komisie zvolí parlament v tajnej voľbe zo všetkých členov komisie.

Štátna komisia je nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. „Zloženie komisie dáva záruku, aby boli voľby pod kontrolou z hľadiska transparentnosti, zákonnosti, ale aj financovania jednotlivých politických strán a kampaní," povedal Peter Pellegrini.

"Je to krok dopredu oproti pôvodným komisiám, ktoré boli bezzubé, politická kultúra sa upraví trošku ďalej," povedal podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Nová štátna komisia nahradí Ústrednú volebnú komisiu, ktorá sa v minulosti vytvárala zvlášť pre každé voľby. Fungovať bude celé volebné obdobie Národnej rady SR a bude mať viac kontrolných a sankčných právomocí.

Zapisovateľkou štátnej komisie sa stala Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR. Jej menovanie schválila 2. septembra 2015 vláda na návrh ministra vnútra.

Zriadenie štátnej komisie priniesli volebné zákony účinné od júla 2015, ktorých cieľom je zvýšenie transparentnosti financovania politických strán a volebných kampaní.

Zoznam členov:

  • delegovaný za SMER-SD: Tatiana Janečková (vedúca služobného úradu Úradu vlády SR), Miloš Kollár (ekonóm), Mojmír Mamojka (prorektor Akadémie Policajného zboru), Ivana Remšíková (advokátka), Peter Repák (právnik),
  • delegovaný za KDH: Jozef Šimko (tajomník výboru Národnej rady SR)
  • delegovaný za OĽaNO: Eva Kováčechová (advokátka)
  • delegovaný za MOST-HÍD: Karol Nagy (asistent poslanca Národnej rady SR)
  • delegovaný za SDKÚ-DS: Bystrík Žák (poradca predsedu Bratislavského samosprávneho kraja)
  • delegovaný za SaS: Andrej Pitoňák (asistent poslanca Národnej rady SR)
  • delegovaný predsedníčkou ÚS SR: Eduard Bárány (vedúci oddelenia, Ústav štátu a práva SAV)
  • delegovaný predsedníčkou NS SR: Vladimír Hiadlovský (rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici)
  • delegovaný generálnym prokurátorom: Jozef Szabó (námestník generálneho prokurátora)
  • delegovaný predsedom NKÚ: Juraj Kolarovič (generálny riaditeľ sekcie NKÚ)

 Bližšie informácie o štátnej komisii

 
 
 
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 doc. JUDr. Eduard BURDA, PhD.