Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

SPOJENÉ VOĽBY: zverejňovanie výsledkov volieb do samospráv bude oddelené od zverejňovania výsledkov volieb do vyšších územných celkov

29. 10. 2022

volby-urna-ilustrak

Priebežné výsledky volieb do vyšších územných celkov bude možné zverejňovať až po uzatvorení všetkých volebných miestností daného kraja, pričom sa rovnaké opatrenie vzťahuje aj na dodržiavanie volebného moratória do vyššíých územných celkov v príslušných samosprávnych krajoch.

Ide o obec Tomášov v Bratislavskom kraji, kde sa bude predlžovať volebné moratórium zatiaľ o 45 minút,  a obce Macov a Povoda v Nitrianskom kraji, kde sa bude predlžovať volebné moratórium o hodinu a pol. 

Novinkou volieb bolo aj tzv. špeciálne hlasovanie pre občanov, ktorí sa ocitli v karanténe pre ochorenie Covid-19.

“Pokiaľ ide o špeciálne hlasovanie, môžem konštatovať, že sa splnili očakávania. Voliči, ktorí boli v izolácii sa mohli zúčastniť. Príkladom je domov dôchodcov v Michalovciach, v ktorom sa na špeciálny spôsob hlasovania prihlásilo až 180 občanov. Po konzultácii s regionálnym úradom verejného zdravotníctva bol takýto postup z dôvodu možného prenosu vírusového ochorenia vyhodnotený ako správny,” uviedla hlavná volebná zapisovateľka  Eva Chmelová. 

Tlačová konferencia

Predseda Štátnej volebnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz, ktorý osobne navšívil tri špeciálne volebné komisie potvrdil, že možnosť voliť mali občania v izolácii poskytnutú na vysokej úrovni. 

Štátna volebná komisia aj naďalej prijíma, vyhodnocuje a rieši podnety občanov či okrskových volebných komisií o pochybeniach počas volieb. Podľa hlavnej volebnej zapisovateľky Evy Chmelovej množstvo podnetov súviselo s neplatnými dokladmi totožnosti. Občanov boli celý deň k dispozícii zamestnanci odboru volieb, referenda a politických strán, ktorí s nimi komunikovali prostredníctvom infoliniek a mailov. V prípade, že došlo k podozreniu k volebnej korupcii či inému protiprávnemu konaniu, boli tieto podnety odstupované Policajnému zboru.  

"Napriek mnohým riešeným podnetom môžeme za políciu konštatovať, že počas dnešného dňa nedošlo k zásadnému narušeniu verejného poriadku či pokojnému priebehu volieb,” uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre a zároveň občanov vyzval, aby neváhali nahlasovať podozrenia týkajúce sa volieb. 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 prof. JUDr. Eduard BURDA, PhD.