Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. máj 2024, streda
 

Zoznamy kandidátov vo voľbách nájdu voliči v budúcnosti na jednom mieste v elektronickom registri

18. 04. 2024

paragraf

Voliči sa jednoduchšie a rýchlejšie dostanú k informáciám o kandidátoch pre všetky druhy volieb. Umožní to návrh novely zákona č. 10/2014 o podmienkach výkonu volebného práva z dielne rezortu vnútra, ktorý v stredu 17. apríla schválila Národná rada SR. Hlavným cieľom je vytvoriť nový elektronický register, v ktorom sa bude viesť na jednom mieste zoznam všetkých zaregistrovaných kandidátov a kandidátnych listín v jednotlivých voľbách.

Obsahovať bude potrebné údaje o kandidátoch v parlamentných, prezidentských voľbách, vo voľbách do Európskeho parlamentu, ako i vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov a samosprávy obcí.

Ministerstvo vnútra takto pokračuje v elektronizácii volebných procesov. Vytvorenie centralizovaného registra uľahčí širokej verejnosti prístup k údajom o kandidátoch pre všetky druhy volieb, zároveň bude slúžiť ako zdroj pre tlač a distribúciu zoznamu zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkov. Údaje z registra budú poskytované Štatistickému úradu SR na účely spracovania výsledkov volieb. 

Zmenu pocíti verejnosť najmä pri voľbách do orgánov samosprávy obcí, kde bolo doteraz potrebné vyhľadávať informácie o kandidátoch na viacerých  miestach – webových sídlach samosprávnych krajov, obcí, prípadne na úradných tabuliach obce.

Elektronické spracúvanie údajov z doručených kandidátnych listín bude významnou oporou pre volebné komisie zodpovedné za registráciu, ktorým zanikne povinnosť manuálneho prepisovania a následného vyhotovovania zoznamov kandidátov. Register kandidátov a kandidátnych listín tak pomôže znížiť riziko chybovosti na zoznamoch zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkoch, a tým aj riziko možného spochybnenia výsledkov volieb.

Novelou sa tiež spresňujú ustanovenia o zverejňovaní volebných zápisníc, ktoré sú podpísané a odsúhlasené volebnou komisiou vyššieho stupňa.

Novela bude účinná od 1. júna 2024.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 prof. JUDr. Eduard BURDA, PhD.